Main Menu
User Menu

GBR - Crusader Gun Tractor

------S cílem zvýšit mobilitu dělostřelectva a zvláště schopnost protitankových zbraní (taženého dělostřelectva divizí a brigád) doprovázet vševojskové útvary v terénu byly před zahájením spojenecké invaze do Evropy vyvíjeny pro dělostřelecké útvary Britských ozbrojených sil a armád Commonwealthu nové dělostřelecké tahače. K tomu byly využity zčásti podvozky tanků, které již byly vyřazeny z výzbroje vzhledem k nedostatečnému pancéřování a nebo neúčinné (kanónové) výzbroji.


------Na podvozku tanku Crusader (Tank, Cruiser Mk.VI) tak byly (kromě např. dozerů a jiných speciálních vozidel) stavěny také bezvěžové tahače protitankových 17 pdr děl, zavedené do výzbroje pod označením Crusader Gun Tractor.


------Vozidlo mělo shora otevřený bojový prostor, v případě nepříznivého počasí krytý plachtou, ze stran pak krytý rovnými pancéřovými deskami (čelní mírně skloněnou a ostatními svislými).


------Vozidlo bylo bez výzbroje (některé zdroje uvádějí výzbroj kulometem 7,92 mm BESA a .303 BREN, kulomet BESA mohl být pravděpodobně lafetován v otevřeném průzoru velitele tahače), kromě přepravy osádky děla zajišťovalo také přepravu palebného průměru munice (mimo prostor osádky, v boxech nad přední částí krytu motoru) a s nezbytnými spojovacími prostředky umožňovalo spojení (velení a řízení palby) v rámci baterie a oddílu.


Vybraná TTD:
Hmotnost vozidla: 15 500 kg
Pohonná jednotka/výkon: Nuffield Liberty/340 BHP (KS)
Max.rychlost
------na komunikaci: 43 km/h
------v terénu: 24 km/h
Přepravní kapacita:
------8 osob (včetně řidiče a velitele vozidla)
------40 ks munice ráže 76,2 mm (17 pdr)
------1000 ks munice 7,92 mm (pro kulomet BESA)------600 ks munice .303 mm (pro kulomet BREN)


------Vozidlo na druhém snímku je vybaveno (zvýšenou) nástavbou pro hluboké brodění, na prvním snímku je dělící rovina nástavného pancíře zvýrazněna červeně a nástavce schránky na munici ráže 76,2 mm modře...
GBR - Crusader Gun Tractor -


GBR - Crusader Gun Tractor -


URL : https://www.valka.cz/GBR-Crusader-Gun-Tractor-t40769#157112Verze : 2
Ďalšou úpravou tanku Crusader na Gun Tractor bolo pridanie hydraulicky ovládanej radlice.


commons.wikimedia.org

GBR - Crusader Gun Tractor -


URL : https://www.valka.cz/GBR-Crusader-Gun-Tractor-t40769#537501Verze : 2
MOD
Oorlogsmuseum Overloon, vlastní foto.
GBR - Crusader Gun Tractor -


URL : https://www.valka.cz/GBR-Crusader-Gun-Tractor-t40769#558670Verze : 0
MOD