Main Menu
User Menu

Mosby, John Singleton

     
Příjmení:
Surname:
Mosby
Jméno:
Given Name:
John Singleton
Jméno v originále:
Original Name:
-
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
plukovník
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
06.12.1833 Powhatan County, Virginie
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
30.05.1916 Washington D.C.
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
velitel gerilových jednotek na území Konfederace
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
American Civil War. Biographies vol 2, K. Hillstrom a L. C. Hillstrom, UXL 2000, ISBN 0787638226
https://en.wikipedia.org/wiki/John_S._Mosby
URL : https://www.valka.cz/Mosby-John-Singleton-t40529#331022Verze : 1
MOD
John Singleton Mosby "Šedý přízrak"
/6.12.1833-30.5.1916/

Narodil se v roce 1833 v Powhatan County ve Virginii. Během studia práv se z něho vyklubal bouřlivák a násilník. Dokonce si odseděl nějaký ten měsíc ve vězení za postřelení spolužáka. Před válkou provozoval právnickou praxi poblíž Howardsville.
Když vypukla válka, přidal se jako dobrovolník k virginské kavalerii. Krátce poté, co byl povýšen na nadporučíka 1st Virginia Cavalry, se dostal do konfliktu se svým nadřízeným, plukovníkem Williamem "Grumble" Jonesem a raději se připojil ke štábu JEBa Stuarta jako průzkumník. Během "Poloostrovní kampaně" svým průzkumem usnadnil Stuartův slavný nájezd okolo McClellanovy armády. V červenci 1862 se krátce ocitl v zajetí ale poté se znovu připojil ke Stuartovi a byl pověřen diverzními akcemi v Loudoun Valley v severní Virginii.
Vedl záškodnickou činnost proti zásobovacím kolonám Unie a nutil tak federální velitele oddělovat část svých sil k jejich střežení. Několikrát v přestrojení pronikl obrannými liniemi Washingtonu. K jeho mnoha odvážným kouskům patří i nájezd na federální štáb ve Fairfaxu a zajmutí generála Edwina H. Stoughtona s pouhými devětadvaceti muži nebo přepadení vlaku, ve kterém cestoval generál Grant. Dodnes se soudí, že působení partizánských skupin v severní a západní Virginii, specielně skupiny Johna S. Mosbyho, zabránilo Unii ukončit válku již v létě 1864
Neustálé narušování zásobovacích tras, mizení federálních poslů a menších jednotek přimělo federalisty popravovat partyzány bez milosti na místě. V roce 1864 se dostal s Mosbym do křížku i George A. Custer, když popravil šest jeho mužů. Vůdce partyzánů mu to odplatil zabitím sedmi jeho vojáků. Na těle jednoho z nich zanechal vzkaz, že tak bude zacházet se všemi zajatci pokud v tom bude pokračovat i Custer a popravování partyzánů skončilo.
Po Leeově kapitulaci se Mosbyho pluk v dubnu 1865 rozpadl. Zatrpklý Mosby se po roce 1866 vrátil k právnické praxi a dokonce se spřátelil s Grantem a podporoval ho při volbách v letech 1868 a 1872. Když republikáni uspěli, přijal funkci velvyslance v Hong Kongu a další vládní funkce. Zemřel v roce 1916 ve Washingtonu a je pohřben na Warrentonském hřbitově.


Více na https://bob.zbroj.info/
URL : https://www.valka.cz/Mosby-John-Singleton-t40529#155573Verze : 1