Main Menu
User Menu

Bokassa I.

též znám jako Jean Bédel Bokassa

Président, Colonel Jean Bédel Bokassa známý také jako Salah Eddine Ahmed Bokassa nebo Empereur Bokassa I.
(prezident, plukovník, císař)


žil:22.1.1921, Bobangi-3.11.1996
u moci:1.1.1966-20.9.1979Jean Bédel Bokassa se narodil v relativně významné rodině vesnického náčelníka. Není známo, jestli měl nějaké školy, každopádně ale nastoupil jako profesionální voják do armády Svobodných Francouzů, kde se do konce války vypracoval do hodnosti sergent-major a obdržel Legion d´Honneur a Croix de Guerre. V roce 1961 už byl ve francouzské armádě kapitánem a v roce 1963 ji opustil a vstoupil do armády Středoafrické republiky. Tam (částečně i díky protekci svého strýce Barthelémyho Bogandy a svého bratrance Davida Dacka) se vypracoval až k hodnosti Colonel a pozici šéfa generálního štábu.


Nová etapa Bokassova života nastala 1.1.1966. Tehdy totiž vojenským pučem svrhl svého bratrance Davida Dacka a z titulu vůdce vůdčí strany Hnutí za sociální vývoj černé Afriky (MESAN) se prohlásil prezidentem.


Nezdařený pokus o puč v dubnu 1969 umožnil Bokassovi utužení už tak dost represivního režimu. V březnu 1972 se Bokassa prohlásil prezidentem na doživotí. V prosinci 1974 přežil pokus o puč, v únoru 1976 pokus o atentát.


Po setkání s libyjským diktátorem Muammarem Kaddáfím konvertoval Bokassa k islámu a začal si říkat Salah Eddine Ahmed Bokassa. Šlo však patrně jen o konverzi naoko, kvůli zajištění libyjské peněžní pomoci.


Až do prosince 1976 by se dal Bokassa považovat za běžného afrického diktátora. Na sjezdu MESANu v prosinci 1976 však vystoupil s příspěvkem, kterým prohlásil Středoafrické císařství, vyhlásil císařskou ústavu, konvertoval zpět ke katolicismu a sám sebe korunoval přesně o rok později za císaře Bokassu I. (jeho plný titul zněl:císař Střední Afriky, z vůle lidu Střední Afriky, sjednoceného v národní politické straně MESAN). Jeho korunovace byla velmi nákladná, nicméně měla jednu vadu na kráse- nezúčastnily se jí žádné hlavy států- považovaly totiž Bokassu za blázna.


Jakkoliv bylo nové císařství vyhlášeno konstituční monarchií, neuskutečnily se žádné demokratické reformy a pronásledování opozice bylo velmi rozšířeným jevem. Objevily se i zprávy o účasti samotného Bokassy na mučení protivníků.


Přestože císařský režim byl jasně diktátorský, udržovala se Středoafrickou republikou velmi živé styky Francie. Zejména prezident Valéry Giscard d´Estaing byl blízkým přítelem a neúnavným ochráncem středoafrického despoty. Na oplátku ho Bokassa často zval na lov a zásoboval Francii uranem, tak nezbytným pro výrobu jaderných zbraní.


Podpora Francie se stala neudržitelnou po masakru v Bangui. Tam mnoho dětí protestovalo proti povinnému zavedení drahých školních uniforem. Stovky jich byly zatčeny a okolo 100 dětí bylo zabito. Za takové situace podpořila Francie vojensky bývalého prezidenta Davida Dacka, který 20.9.1979 vojenským převratem s pomocí francouzských jednotek svrhl Bokassu, který byl právě na návštěvě Libye.


Bokassa byl v prosinci 1980 v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. I přesto se 24.10.1986 vrátil z francouzského exilu (nebyl ale úplný šílenec, o čemž svědčí fakt, že s návratem počkal, až když byl svržen David Dacko) a byl okamžitě zatčen a obviněn z vlastizrady, vraždy, kanibalismu a zpronevěry. V průběhu procesu bylo staženo obvinění z kanibalismu, nicméně i tak byl Bokassa 12.6.1987 odsouzen k smrti. Trest mu byl ale v roce 1988 změněn na doživotí a později na 20 let vězení. Po návratu k demokratické vládě jej 1.srpna 1993 v rámci amnestie propustil prezident André Kolingba.


Bokassa zemřel na infarkt 3.11.1996. Za svůj život měl celkem 17 manželek a uvádí se, že zplodil 50 dětí.
Bokassa I. - Císař Bokassa I., starší foto

Císař Bokassa I., starší foto
Bokassa I. - Císař Bokassa I. ve vojenské uniformě, novější foto

Císař Bokassa I. ve vojenské uniformě, novější foto
URL : https://www.valka.cz/Bokassa-I-t40295#154321Verze : 0