Main Menu
User Menu

Mazurenko, Alexej Jefimovič

     
Příjmení:
Surname:
Mazurenko
Jméno:
Given Name:
Alexej Jefimovič
Jméno v originále:
Original Name:
Алексей Ефимович Мазуренко
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálmajor
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
20.06.1917 Leninka
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
14.03.1920 Sankt Peterburg
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
velitel 7. gardováho bitevního leteckého pluku 9. bitevní letecké divize Baltské flotily


Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
2x Hrdina Sovětského Svazu
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
https://www.warheroes.ru/hero/hero.asp?Hero_id=133
URL : https://www.valka.cz/Mazurenko-Alexej-Jefimovic-t39416#341797Verze : 0
General-major Alexej J. Mazurenko – velitel 7. gard. bitevního leteckého pluku 9. bitevní letecké divize Baltské flotily.


(1917 - 2004)Dvojnásobný Hrdina SSSR


Narodil se 20. června 1917 ve vsi Leninka v Kirovogradské oblasti na Ukrajině. Než v roce 1938 nastoupil službu v Rudé armádě, pracoval na šachtě jako svářeč a přitom absolvoval pilotní školu aeroklubu. Byl přidělen k vojenskému námořnictvu a v roce 1940 ukončil vojenské námořní letecké učiliště.

V letech Velké vlastenecké války prošel cestu od řadového pilota až po velitele pluku. Byl starším pilotem-instruktorem bitevního letectva a se svým Il-2 se zúčastnil vzdušných bojů ve Finském zálivu, u obleženého Leningradu, nad Severním i Černým mořem a později při osvobozování Pobaltí. Během války završil celkem na 300 bojových startů, při kterých nalétal tisíce kilometrů, osobně potopil 8 německých válečných plavidel a značné množství nepřátelské bojové techniky na souši. Mimoto vycvičil pro vojenské námořnictvo desítky kvalitních mladých pilotů.


Svoji první Zlatou hvězdu Hrdiny SSSR získal 3. října 1942 za zničení dvou a podílu na potopení dalších 9 německých transportních plavidel. Druhá mu přibyla již jako veliteli pluku 4. listopadu 1944. Rovněž se stal nositelem 3 Řádů Rudého praporu, několika Řádů Vlastenecké války I. a II. stupně, Řádu Rudé hvězdy a Řádu Ušakova 2. stupně.

Po válce, kterou zakončil v hodnosti polkovnika letectva, zůstal u námořního letectva a absolvoval vyšší důstojnické letecko-taktické kurzy letecké fakulty Vojenské námořní akademie. Poté vykonával službu na různých velitelských postech i na ministerstvu vojenského námořnictva až do roku 1972, kdy odešel do zálohy. Žil a pracoval v Leningradě (nyní Sankt-Peterburgu), kde také 14. března 2000 zemřel
URL : https://www.valka.cz/Mazurenko-Alexej-Jefimovic-t39416#149465Verze : 0