Main Menu
User Menu

13. tanková divize [1940-1944]

13th Tank Division

13. Panzer-Division

     
Název:
Name:
13. tanková divize
Originální název:
Original Name:
13. Panzer-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
11.10.1940
Předchůdce:
Predecessor:
13. pěší divize (motorizovaná)
Datum zániku:
Disbanded:
DD.09.1944
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
11.10.1940-DD.11.1940 ?
DD.11.1940-DD.12.1940 Lehr-Truppe
DD.12.1940-DD.06.1941 Lehr-Stab I Rumänien
DD.06.1941-DD.07.1941 XXXXVIII.armádní sbor (motorizovaný)
DD.07.1941-DD.02.1942 III.armádní sbor (motorizovaný)
DD.02.1942-DD.07.1942 XIV.armádní sbor (motorizovaný)
DD.07.1942-DD.08.1942 LVII. tankový sbor
DD.08.1942-DD.09.1942 III. tankový sbor
DD.09.1942-DD.10.1942 XXXX. tankový sbor
DD.10.1942-DD.02.1943 III. tankový sbor
DD.02.1943-DD.04.1943 LII. armádní sbor
DD.04.1943-DD.05.1943 17. armáda
DD.05.1943-DD.07.1943 XXXXIV. armádní sbor
DD.07.1943-DD.09.1943 Skupina armád A
DD.09.1943-DD.11.1943 XXIX. armádní sbor
DD.11.1943-DD.12.1943 XXXXIV. armádní sbor
DD.12.1943-DD.01.1944 1. tanková armáda
DD.01.1944-DD.02.1944 LII. armádní sbor
DD.02.1944-DD.04.1944 XXXXVII. tankový sbor
DD.04.1944-DD.05.1944 LII. armádní sbor
DD.05.1944-DD.06.1944 XXXX. tankový sbor
DD.06.1944-DD.08.1944 6. armáda
DD.08.1944-DD.09.1944 XXIX. armádní sbor
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
11.10.1940-25.06.1941 Rotkirch und Panthen, Friedrich Wilhelm von (Generalleutnant)
25.06.1941-01.12.1941 Düvert, Walther (Generalleutnant)
01.12.1941-01.11.1942 Herr, Traugott (General der Panzertruppe)
01.11.1942-01.12.1942 Chevallerie, Hellmuth von der (Generalleutnant)
01.12.1942-15.05.1943 Crisolli, Wilhelm (Generalmajor)
15.05.1943-01.09.1943 Chevallerie, Hellmuth von der (Generalleutnant)
01.09.1943-26.12.1943 Hauser, Eduard (Generalleutnant)
26.12.1943-18.05.1944 Mikosch, Hans (Generalleutnant)
18.05.1944-25.05.1944 Hake, Friedrich-Erdmann von (Oberst)
25.05.1944-09.09.1944 Tröger, Hans (Generalleutnant)
09.09.1944-DD.09.1944 Schmidhuber, Gerhard (Generalmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Krämer, Fritz (Oberstleutnant)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Moeller-Althaus, Helmut (Oberstleutnant)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Braun, Kurt (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
11.10.1940-01.04.1943 Motocyklistický střelecký prapor 43
11.10.1940-30.10.1940 Pěší pluk (motorizovaný) 66
11.10.1940-30.10.1940 Pěší pluk (motorizovaný) 93
11.10.1940-DD.09.1944 Tankový pluk 4
18.10.1940-05.07.1942 13. střelecká brigáda
12.05.1941-26.03.1942 Dělostřelecký pluk 13
14.05.1941-DD.08.1944 Oddíl stíhačů tanků 13
28.05.1941-10.04.1942 Tankový průzkumný oddíl 13
26.03.1942-DD.08.1944 Tankový dělostřelecký pluk 13
05.07.1942-22.12.1942 13. brigáda tankových granátníků
22.12.1942-DD.08.1944 Pluk tankových granátníků 93
01.04.1943-20.08.1944 Tankový průzkumný oddíl 13

Ručně vyplněné položky:
11.10.1940-DD.09.1944 Divizní jendotky 13
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.feldgrau.com/ ; https://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/ ; https://www.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/13-tankova-divize-1940-1944-t3811#462466Verze : 0
MOD
13. Panzer-Division
URL : https://www.valka.cz/13-tankova-divize-1940-1944-t3811#40238Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 13. Panzer Division:




Joachim Barth 12/17/1942
Rudolf Becker 2/23/1944
Rudi Brasche 11/9/1942
Albert Brux 9/12/1941
Helmut Chevallerie 4/30/1943
Walther Duevert 7/30/1941
Josef Eck 7/15/1944
Arthur Ekesparre 1/15/1945
Otto Erdmann 12/9/1944
Richard Gambietz 5/27/1942
Waldemar Gazen gennant Gaza 9/18/1942
Herbert Gomille 10/25/1942
Wilhelm Grunge 7/3/1944
Friedrich-Erdmann Hake 11/30/1943
Eduard Hauser 12/4/1941
Traugott Herr 10/2/1941
Hubertus Hertwig 1/5/1944
Manfred Jordan 1/11/1944
Fritz Kraemer 12/17/1942
Paul Kraemer 2/7/1945
Fritz Meusgeier 11/15/1941
Kurt Müller 2/13/1945
Walter Obst 11/30/1943
Heinz Reverchon 9/16/1942
Friedrich Rothe 3/17/1945
Johann Sauer 5/15/1944
Fritz Schelhorn 9/4/1942
Karl Schitthelm 2/7/1945
Gustav Soldner 7/18/1944
Harald Stolz 8/28/1942
Emil Vogler 1/24/1944
Joachim Voss 5/27/1942
Rudolf Weber 2/14/1945
Manfred Wendt 7/9/1944
URL : https://www.valka.cz/13-tankova-divize-1940-1944-t3811#40242Verze : 0
MOD