Main Menu
User Menu
Nevíte někdo, u jaké jednotky se používal tento opasek, existuje ještě zlatá verze pro důstojníky. Datovaný je červen 1989 a přejímací značka je 1994. Jaký znak měla přeska?
URL : https://www.valka.cz/opasek-t37887#143219Verze : 0
Je to opasek pro příslušníky Čestné stráže ČSLA. Nosil se ke stejnokroji vz. 62 pro Čestnou stráž - varianta z konce 80. let s červenými límcovými výložkami, lemovkami nárameníků a manžet. Přezka byla barvy stříbřité a provedení totožného jako byla přezka pro příslušníky Čestné stráže ke stejnokroji Čestné stráže předchozího typu (jakýsi "motýlek" už dle prvorepublikového vzoru, uprostřed se státním znakem).
V roce 1990 byly zavedeny další dva typy Tohoto stejnokroje - pro Čestnou stráž letectva a Čestnou stráž tankového vojska. Opasky k těmto stejnokrojům mají modré, resp. černé okraje.
Všechny tyto tři typy stejnokrojů se používaly (samozřejmě se změnou státní symboliky) až do druhé poloviny 90. let.
Zlatá varianta opasku je pro velitele Čestné stráže.
URL : https://www.valka.cz/opasek-t37887#145508Verze : 0
Děkuji za informace.
Měl bych další dotaz pro někoho znalého. Objevil jsem přesku evidentně německou s českým znakem asi čepicovým, ale jakoby nedostřižený výlisek.
Řekl bych, že se jedná o nějakou úpravu snad při Pražském povstání, pokud to není úprava nějakého umělce. Nevíte někdo o co se jedná?
URL : https://www.valka.cz/opasek-t37887#150710Verze : 0
Vcelku často viděná úprava německý přezek. Ten znak je "nedostřižený" schválně, aby překrýval celý kruh kde původně bylo Gott mit uns. Tyto přezky používala v době nedostatku normálních československých přezek po válce naše armáda.
URL : https://www.valka.cz/opasek-t37887#150735Verze : 0