Main Menu
User Menu

Cleburne, Patrick Ronayne

     
Příjmení:
Surname:
Cleburne
Jméno:
Given Name:
Patrick Ronayne
Jméno v originále:
Original Name:
Patrick Ronayne Cleburne
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálmajor CSA
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
16.03.1828 Owens, /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
30.11.1864 Franklin, Tennessee /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
generálmajor CSA
divízny veliteľ v Armáde Tennessee
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
http://en.wikipedia.org/wiki/Patrick_Cleburne
http://www.civilwarhome.com/clebunbi.htm
URL : https://www.valka.cz/Cleburne-Patrick-Ronayne-t37639#382593Verze : 0
MOD
Major General Patrick Ronayne Cleburne
(17.3. 1828 - 30.11. 1864)


Patrick Cleburne se narodil na irském venkově v Bride Park Cottage v hrabství Cork jako druhý syn lékaře. Poté, co nebyl přijat na studium lékařství na Trinity College v Dublinu, přihlásil se do 41. pěšího pluku se zfalšovaným datem a místem narození. Tento pluk se podílel na udržování pořádku v Irsku postiženém hladomorem. V létě 1849 byl povýšen na desátníka a obnovil spojení s rodinou. S použitím peněz z dědictví se vykoupil z armády a odplul se sourozenci do Ameriky.


Roku 1850 se usadil v Arkansasu ve městečku Helena, kde se zpočátku úspěšně živil jako lékárník. Později prodal svůj podíl v lékárně, vystudoval práva a stal se právníkem. V téže době se začal angažovat v místní politice, kde se spřátelil s Thomasem C. Hindmanem. V létě 1856 byl těžce postřelen při pokusu o atentát na Hindmana. Později zbohatnul na pozemkových spekulacích a roku 1860 stal společníkem kanceláře Cleburne, Scaife and Magnum.


V létě 1860 vstoupil do arkansaské milice, kde byl brzy zvolen kapitánem, částečně i díky zkušenostem z britské armády. V květnu 1861 byl zvolem plukovníkem 15. arkansaského pluku. Díky úspěchům ve výcviku upoutal pozornost generála Hardeeho. Byl povýšen na brigádního generála a stanul v čele 2. brigády Hardeeho divize.


První bitvou, v níž bojoval, se stal v dubnu 1862 Shiloh. Jeho brigáda se významně podílela na dobytí Prentissova "sršního hnízda". V těžkých bojích ztratila brigáda 1 000 mužů z 2 750. 30. srpna byl raněn v bitvě u Richmondu, kde výrazně přispěl k vítězství. Krátce po svém návratu byl v říjnu 1862 opět zraněn v bitvě u Perryville. 20. prosince 1862 byl povýšen na generálmajora a bylo mu svěřeno velení divize.


Od této doby sloužil v Army of Tennessee; účastnil se většiny bitev, výrazně zasáhl do bitev u Murfreesboro a u Chickamaugy. V bitvě u Chattanoogy na konci listopadu 1863 držela Cleburnova divize severovýchodní část Missionary Ridge a Tunnel Hill, kde úspěšně odrážela Shermanovy útoky. Cleburnova divize ustoupila jako jedna z posledních a tvořila zadní voj při ústupu armády do Daltonu. Jejím úkolem bylo zpomalit pronásledování natolik, aby se dostal trén a dělostřelectvo do bezpečí.


Cleburne dostal rozkaz bránit průsmyk Ringgold Gap. Během noci se jeho jednotky opevnily ve skrytých postaveních na okraji lesa. Ráno pak čelily útoku tří divizí generála Hookera. Hookerův pokus o čelní útok proti středu selhal a poté, co se mu nepodařilo prolomit pravé křídlo na White Oak Ridge, stáhl se po pětihodinové bitvě z boje. V poledne přišla z Daltonu zpráva, že vozy i děla jsou v bezpečí a Cleburne ustoupil. Za bitvu v Ringgold Gap bylo Cleburnovi vysloveno poděkování Kongresu.


2.I. 1864 v Daltonu představil svým nadřízeným návrh na verbování otroků do armády výměnou za svobodu. Ačkoli generál Johnston odmítl tento návrh poslat do Richmondu, nakonec se tam dostal prostřednictvím generála Williama Walkera, považujícího Cleburnovo počínání téměř za zradu. Jefferson Davis tento návrh ostře odsoudil a nařídil jeho utajení. Cleburnovi se výrazně snížily šance na služební postup.


Roku 1864 se účastnil obranných bojů při tažení na Atlantu a Hoodova tažení do Tennessee. 30. listopadu padl v bitvě u Franklinu při útoku na opevněné unionistické pozice.


Byl pohřben v Columbii v Tennessee, roku 1870 bylo jeho tělo přemístěno do Heleny v Arkansasu.
URL : https://www.valka.cz/Cleburne-Patrick-Ronayne-t37639#142254Verze : 0