Main Menu
User Menu

Mazovská jezdecká brigáda [1939-1939]

Mazowiecka Brygada Kawalerii/Mazowiecka Cavalry Brigade

     
Název:
Name:
Mazovská jezdecká brigáda
Originální název:
Original Name:
Mazowiecka Brygada Kawalerii
Datum vzniku:
Raised/Formed:
24.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Mazovská jezdecká brigáda
Datum zániku:
Disbanded:
24.09.1939
Nástupce:
Successor:

Nadřízené velitelství:
Higher Command:
24.08.1939-05.09.1939 Armáda „Modlin“
05.09.1939-07.09.1939 Operační skupina „Vyškov“
07.09.1939-14.09.1939 Operační skupina Kowalski
15.09.1939-21.09.1939 Armáda Przedrzymirski
21.09.1939-23.09.1939 Operační skupina Kruszewski
23.09.1939-24.09.1939 Jezdecká operační skupina Anders
Dislokace:
Deployed:
24.08.1939-26(?).08.1939 Varšava/? /
26(?).08.1939-30(?).08.1939 Varšava-severně Przasnysz/přesun 1) /
31.08.1939-01.09.1939 Mchowo/? /
02.09.1939 Przasnysz-Krasiniec/cukrovar /
03.09.1939 Nosaki-Malechy-Karniewo/přesun /
04.09.1939 Czarnostów/? /
05.09.1939 Pułtusk-Zatory/? /
06.09.1939-07.09.1939 Zatory/? /
08.09.1939-09.09.1939 Trojany/prostor /
10.09.1939 Międzyleś/prostor /
11.09.1939 Garczyn-Jagodne/? /
12.09.1939 Broszków/prostor /
13.09.1939 Kamieniec-Kaczory/prostor /
14.09.1939 Żebrak-Lucynów/prostor /
15.09.1939 Szyszki/prostor /
16.09.1939 Wróblina-Skrzyszew/přesun /
17.09.1939 Ustrzesz-Wohyń/přesun /
18.09.1939 Rudno-Parczew/přesun /
19.09.1939 Wola Wereszczyńska-Chełm-Wojsławice/? /
20.09.1939-22.09.1939 Łaziska-Skierbieszów/prostor /
22.09.1939 Miączyn-Dub/? /
23.09.1939 Komarów-Janówka-Polanówka-Rachodoszcze/přesun /
24.09.1939 Boża Wola-severně Suchowola/prostor /

Velitel:
Commander:
24.08.1939-24.09.1939 Karcz, Jan II (pułkownik dyplomowany kawalerii)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
24.08.1939-12.09.1939 Freyman, Marcin Stanisław (major dyplomowany kawalerii) 2)
DD.09.1939-24.09.1939 Jedigar, Veli Bek (major dyplomowany kawalerii) 3)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
24.08.1939-24.09.1939 1. oddíl jízdního dělostřelectva (velitelství)
24.08.1939-12.09.1939 1. švališerský pluk
24.08.1939-24.09.1939 11. hulánský pluk
24.08.1939-DD.09.1939 141. intendanční park typ II
24.08.1939-24.09.1939 2. zákopnická eskadrona
24.08.1939-13.09.1939 3. střelecký prapor
24.08.1939-24.09.1939 7. hulánský pluk
24.08.1939-DD.09.1939 89. jezdecká zdravotnická četa
24.08.1939-13.09.1938 Obrněná korouhev č. 11
24.08.1939-DD.09.1939 Samostatná kulometná četa č. 1
24.08.1939-24.09.1939 Spojovací eskadrona Mazovské jezdecké brigády
24.08.1939-DD.09.1939 Vozatajská dílna č. 141
24.08.1939-11.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 141
24.08.1939-11.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 142
24.08.1939-11.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 143
24.08.1939-11.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 144
24.08.1939-11.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 147
24.08.1939-DD.09.1939 Výzbrojní parkové družstvo č. 141
24.08.1939-DD.09.1939 Štábní eskadrona Mazovské jezdecké brigády
27.08.1939-DD.09.1939 Jízdní četa polního četnictva č. 1
28.08.1939-DD.09.1939 Cyklistická eskadrona Mazovské jezdecké brigády
15.09.1939-24.09.1939 1. jezdecký pluk Sboru ochrany pohraničí
18.09.1939-24.09.1939 13. hulánský pluk

Ručně vyplněné položky:
-
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) Přesun brigády po vlastní ose byl proveden ve čtyřech denních etapách. Přesné datum přesunu a místa dislokace velitelství brigády se mi nepodařilo dohledat.
2) Dne 12.09.1939 byl zraněn při autohavárii a byl odvezen do nemocnice v Lublinu.
3) Přesné datum jmenování náčelníkem štábu se mi nepodařilo dohledat. Smluvní důstojník azerské národnosti. V březnu 1939 byl ředitelem výuky Zdokonalovacích kursů důstojníků a poddůstojníků jezdectva z povolání ve Zdokonalovacím středisku jezdectva v Grudziądzi.
Zdroje:
Sources:
https://witold.zacharewicz.com.pl/wojsko/wojna.html
Głowacki, Ludwik: Kampania wrześniowa na Lubelszczyźnie w 1939 roku. Działania wojenne, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1966
Jurga, Tadeusz, Karbowski, Władysław: Armia „Modlin″ 1939, WIH, MON, Warszawa 1987
Odziemkowski, Janusz: 7 Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego, Oficyna Wydawnicza „Ajaks″, Warszawa 1989

URL : https://www.valka.cz/Mazovska-jezdecka-brigada-1939-1939-t37554#461480Verze : 1
MOD

Citace - stary :

Mazowiecka Brygada Kawalerii bojovala v září 1939 ve stavu Armii "Modlin"
Velitel brigády : Płk.Dypl.Jan Karcz
1.Pułk Szwoleżerów (1.pluk švališarů)
velitel - Płk.Dypl.Janusz Albrecht
7.Pułk Ułanów (7.pluk hulánů)
velitel - ppłk.Marcin Skrzynecki
11.Pułk Ułanów ( 11.pluk hulánů)
velitel - ppłk.Władysław Mączewski
3.Batalion Strzelców (3.prapor střelců)
velitel - ppłk.Marian Wieroński
1.Dywizjon Artylerii Konnej (1.oddíl jízdního dělostřelectva)
velitel - ppłk.Tadeusz Pietsch
11.Dywizjon Pancerny (11.obrněný oddíl)
velitel - Mjr.Stefan Majewski
Szwadron kolarzy ( cyklistická švadróna)
velitel - Mjr.Edward Śniegocki
2.Szwadron Pionierów (2.ženijní švadróna)
velitel - Mjr.Tadeusz Zdanowicz
Szwadron łączności (spojovací švadróna)
velitel - Kpt.Bronisław Rybiński
Bateria Artylerii Przeciwlotniczej typu B Nr.81



W uzupełnieniu nazw i obsady:
Velitel brigády: płk dypl. Jan Karcz
Zastępca dowódcy brygady - płk Mikołaj Prus-Więckowski
Szef sztabu brygady - mjr dypl. Marian Freyman


1. Pułk Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego - dowódca płk dypl. Janusz Albrecht
7. Pułk Ułanów Lubelskich im. Generała Kazimierza Sosnkowskiego - dowódca ppłk Marian Skrzynecki
11. Pułk Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - dowódca ppłk Władysław Mączewski
1. Dywizjon Artylerii Konnej im. Generała Józefa Bema - dowódca ppłk Tadeusz Pietsch
81. Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej typu "B" - ppor. Stefan Pawłowski (została przydzielona do 20. Dywizji Piechoty).
URL : https://www.valka.cz/Mazovska-jezdecka-brigada-1939-1939-t37554#150127Verze : 0
Jeszcze w uzupełnieniu:
kwatermistrz Brygady– rtm. dypl. Antoni Landowski
komendant Kwatery Głównej – rtm. Bohdan Juszkiewicz
Szwadron Sztabowy – dowódca por. Władysław Kornecki


1. Szwadron Kolarzy – dowódca mjr Edward Śniegocki
2. Szwadron Pionierów – dowódca mjr Józef Zdanowicz-Zemsta
1. Szwadron Łączności – dowódca kpt. Bronisław Rybiński
1. Samodzielny Pluton ckm – dowódca NN
1. Pluton Konny Żandarmerii – dowódca kpt. Władysław Włodzimierz Sobczyk


służby:
Poczta Polowa nr 81
Sąd Polowy nr 41
Drużyna Parkowa Uzbrojenia nr 141
Park Intententury nr 141
81 Pluton Sanitarny Konny


Zgrupowanie taborów:
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 141
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 142
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 143
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 144
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 145
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 146
Warsztat Taborowy nr 141


ośrodek zapasowy w Garwolinie – dowódca płk Tadeusz Komorowski


Źródła: T. Kryska-Karski, Materiały do historii Wojska Polskiego, Londyn 1982-1987.
P. Zarzycki, Plan mobilizacyjny "W", Pruszków 1995.
URL : https://www.valka.cz/Mazovska-jezdecka-brigada-1939-1939-t37554#198791Verze : 0