Main Menu
User Menu

46. armáda [1941-1945]

46th Army / 46-я армия

     
Název:
Name:
46. armáda
Originální název:
Original Name:
46-я армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.08.1941
Předchůdce:
Predecessor:
3. střelecký sbor
Datum zániku:
Disbanded:
27.09.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.08.1941-23.08.1941 Zakavkazský vojenský okruh
23.08.1941-30.12.1941 Zakavkazský front
30.12.1941-28.01.1942 Kavkazský front
28.01.1942-15.05.1942 Zakavkazský vojenský okruh
15.05.1942-DD.11.1942 Zakavkazský front
DD.11.1942-DD.02.1943 Černomořská skupina vojsk
DD.02.1943-03.03.1943 Severokavkazský front
03.03.1943-10.04.1943 Hlavní stan nejvyššího velení
10.04.1943-15.04.1943 Záložní front
15.04.1943-DD.06.1943 Stepní vojenský okruh
DD.06.1943-24.07.1943 Jihozápadní front
24.07.1943-08.08.1943 Hlavní stan nejvyššího velení
08.08.1943-20.10.1943 Jihozápadní front
20.10.1943-20.09.1944 3. ukrajinský front
20.09.1944-DD.12.1944 2. ukrajinský front
DD.12.1944-DD.02.1945 3. ukrajinský front
DD.02.1945-10.06.1945 2. ukrajinský front
10.06.1945-09.07.1945 Jižní skupina vojsk
09.07.1945-27.09.1945 Oděský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
01.08.1941-10.06.1945 východoevropské válčiště, ?
10.06.1945-09.07.1945 ?, ?
09.07.1945-27.09.1945 Oděsa, ? /
Velitel:
Commander:
01.08.1941-DD.12.1941 Čerňak, Stěpan Ivanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.12.1941-DD.04.1942 Chadějev, Alexandr Alexandrovič (Geněral-major / Генерал-майор)
DD.04.1942-27.08.1942 Sergackov, Vasilij Fadějevič (Geněral-major / Генерал-майор)
27.08.1942-25.01.1943 Leselidze, Konstantin Nikolajevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
25.01.1943-10.02.1943 Roslyj, Ivan Pavlovič (Geněral-major / Генерал-майор)
10.02.1943-DD.03.1943 Ryžov, Alexandr Ivanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
DD.03.1943-27.10.1943 Glagolev, Vasilij Vasiljevič (Geněral-major / Генерал-майор)
27.10.1943-27.05.1944 Glagolev, Vasilij Vasiljevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
27.05.1944-16.01.1945 Šljomin, Ivan Timofejevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
16.01.1945-04.03.1945 Filippovskij, Michail Sergejevič (Geněral-major / Генерал-майор)
04.03.1945-27.09.1945 Petruševskij, Alexandr Vasiljevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.08.1941-DD.12.1943 ?, ? ( ? )
DD.12.1943-27.09.1945 Birman, Mark Jakovlevič (Geněral-major / Генерал-майор)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
23.08.1941-07.06.1942 9. horská střelecká divize
DD.02.1942-DD.MM.RRRR 3. samostatná pozorovací letka
30.06.1942-DD.10.1942 3. horský střelecký sbor
DD.08.1942-DD.01.1943 61. střelecká divize
20.09.1942-01.03.1943 718. smíšený letecký pluk
01.07.1943-20.10.1943 31. střelecká divize
30.10.1943-25.11.1943 23. tankový sbor
DD.MM.1943-DD.MM.RRRR 58. samostatná pozorovací letka
01.02.1944-01.04.1944 152. střelecká divize
01.04.1944-31.05.1944 32. střelecký sbor
DD.10.1944-DD.11.1944 4. gardová střelecká divize
DD.11.1944-DD.12.1944 2. gardový mechanizovaný sbor
DD.02.1945-DD.04.1945 2. gardový mechanizovaný sbor
22.03.1945-14.04.1945 23. tankový sbor
05.04.1945-DD.04.1945 18. gardový střelecký sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 31. gardový střelecký sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 452. samostatná armádní spojovací letka

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
URL : https://www.valka.cz/46-armada-1941-1945-t37235#527543Verze : 0
MOD