Main Menu
User Menu

Bergman, Václav

     
Příjmení:
Surname:
Bergman
Jméno:
Given Name:
Václav
Jméno v originále:
Original Name:
Václav Bergman
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálmajor ve výslužbě
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
27.08.1915 Domoušice /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
31.12.2002 Dumbarton
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
velitel 313. československé perutě RAF
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
Dvojnásobný nositel Záslužného leteckého kříže
Související články:
Related Articles:
10.04.2004 - Václav Bergman
Zdroje:
Sources:
aces.safarikovi.org
https://www.essex-family-history.co.uk/ww2.htm
https://www.army.cz/acr/raf/seznam/b.htm
URL : https://www.valka.cz/Bergman-Vaclav-t37076#393783Verze : 0
     
Příjmení:
Surname:
Bergman
Jméno:
Given Name:
Václav
Jméno v originále:
Original Name:
Václav Bergman
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-18.09.1937 Vojenská akademie
DD.03.1945-DD.08.1945 Command and General Staff School, Fort Leavenworth
DD.08.1945-25.02.1946 RAF Staff School
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
18.09.1937 poručík
DD.MM.RRRR nadporučík
DD.MM.RRRR kapitán
DD.MM.RRRR štábní kapitán
DD.MM.RRRR major
01.10.1946 podplukovník
DD.MM.RRRR plukovník
DD.MM.1992 generálmajor ve výslužbě
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
01.02.1944-22.05.1944 Velitel : 313. peruť RAF

Ručně vyplněné položky:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Letecký pluk 4
09.10.1939-16.05.1940 Stíhací výcvikové středisko Chartres
16.05.1940-13.06.1940 Lehká obranná letka Chartres
12.07.1940-01.10.1942 310. peruť RAF
07.04.1942-01.10.1942 310. peruť RAF - velitel letky A
01.01.1943-01.09.1943 313. peruť RAF - velitel letky B
01.09.1943-31.01.1944 Inspektorát československého letectva
01.02.1944-22.05.1944 313. peruť RAF - velitel
22.05.1944-01.02.1945 19. sektor RAF
15.04.1946-12.04.1948 Velitelství letectva Hlavního štábu
15.03.1948-12.04.1948 Letecký pluk 41
DD.MM.1948-DD.MM.1970 služba v RAF
Vyznamenání:
Awards:

03.07.1944

Záslužný letecký kříž
Distinguished Flying Cross
-

24.04.1953

Záslužný letecký kříž
Distinguished Flying Cross
-

DD.MM.RRRR

Válečný kříž 1939-1945
Cross of War
Croix de Guerre
s palmou / avec palme

DD.MM.RRRR

Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
Medal for Merit 1st Class
Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
-

DD.MM.RRRR

Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
Czechoslovak medal "For Gallantry"
4x

DD.MM.RRRR

Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
se sponou Francie a Velká Británie / with France and Great Britain Clasps

DD.MM.RRRR

Letecký kříž
Air Force Cross
-

DD.MM.RRRR

Medaile Za obranu
Defence Medal
-

DD.MM.RRRR

Válečná medaile 1939-1945
War Medal 1939-1945
-

DD.MM.RRRR

Atlantická hvězda
Atlantic Star
-

DD.MM.RRRR

Hvězda 1939-1945
1939–45 Star
se sponou Bitva o Británii / with Battle of Britain Claps

DD.MM.RRRR

Evropská hvězda leteckých osádek
Air Crew Europe Star
se sponou Francie a Německo / with France and Germany Clasps

MM.DD.RRRR

Československý válečný kříž 1939
Czechoslovak War Cross 1939
4x

Poznámka:
Note:
1939 - odchod do exilu
1948 - odchod do exilu


ev. číslo v RAF - 81884
hodnost v RAF - Squadron Leader
Zdroje:
Sources:
aces.safarikovi.org
https://www.essex-family-history.co.uk/ww2.htm
https://www.army.cz/acr/raf/seznam/b.htm
vojenskaakademiehranice.ic.cz
URL : https://www.valka.cz/Bergman-Vaclav-t37076#314949Verze : 0