Main Menu
User Menu

CL - Isuzu (1921)

五十鈴 / いすず

Isuzu


druh lode: ľahký krížnik
trieda lode: Nagara
kýl položený: 10.8.192 v lodenici Uraga
spustenie na vodu: 29.10.1921
zaradenie do služby: 15.8.1923
koniec: potopená 7.4.1945 pri Sumbave amer. ponorkami USS Charr a USS Gabilan


Rozmery


dĺžka celková: 163 m
dĺžka pri čiare ponoru: 152,4 m
šírka: 14,2 m
ponor: 4,6 m


výtlak štandard: 5,170 t
výtlak max: 5,570 t


Pohon
12 kotlov (10 na mazut a 2 na zmiešané palivo), 4 turbíny, 90 000 hp


rýchlosť max: 36 uzlov
zásoba paliva: 1 260 t mazutu a 350 t uhlia
dosah: 5 000 nm pri 14 uzloch


Výzbroj
7 x 140 mm/50
2 x 80 mm/40 AA
4 x 25 mm/60 AA
4 x TT 533 mm


Pancierovanie
boky: 64mm
paluba: 32mm


Posádka: 440
URL : https://www.valka.cz/CL-Isuzu-1921-t36859#138490Verze : 0
Zmeny výzbroje


január 1943


odstránené dve delá 140 mm/50
pridané dvojča 127 mm/40
pridané dve trojčatá 25 mm/60 - celkom 10 hlavní (2xIII a 2xII)
pridaný radar Typ 21 na sledovanie vzdušných cieľov


máj - september 1944 - prestavba na protilietadlový krížnik


všetky zostávajúce 140 mm delá (5) odstránené
boli nainštalované ďalšie dve dvojčatá 127 mm/40
počet 25 mm kanónov stúpol na 38 hlavní
bol odstránený katapult a zariadenia spojené s prevádzkou lietadla
radar Typ 21 bol modifikovaný a boli nainštalované radary Typ 13 - vzduch a Typ 22 - povrch
pridaný sonar a sklzy na spúšťanie hlbinných náloží


Konečná výzbroj
6 x II x 127 mm/40
38 x 25 mm/60
4 x 13,2 mm
radary Typ 13, Typ 21 a Typ 22
sonar
hlbinné nálože
URL : https://www.valka.cz/CL-Isuzu-1921-t36859#139674Verze : 0
Velitelé lodi


20.11.1923 - 06.03.1924 fregatní kapitán, od 01.12.1923 námořní kapitán Hori Teikichi
06.03.1924 - 01.12.1924 námořní kapitán Ichimura Hisao
01.12.1924 - 20.11.1925 námořní kapitán Matsuyama Shigeru
20.08.1928 - 10.12.1928 námořní kapitán Yamamoto Isoroku
10.12.1928 - 26.09.1929 námořní kapitán Hani Rokuro
26.09.1929 - 27.11.1929 námořní kapitán Ikenaka Kenichi
27.11.1929 - 01.12.1930 námořní kapitán Takasu Shiro
14.09.1931 - 14.11.1931 námořní kapitán Horie Rokuro (navíc ke "Kitakami")
14.11.1931 - 16.02.1932 fregatní kapitán, od 01.12.1931 námořní kapitán Aihara Aritaka
16.02.1932 - 20.06.1932 námořní kapitán Masaki Katsuji (navíc k "Yamashiro")
20.06.1932 - 15.11.1932 fregatní kapitán Yamada Seizo
15.11.1932 - 15.11.1933 námořní kapitán Yamaguchi Minoru
15.11.1933 - 15.11.1934 námořní kapitán Yamada Mitsuru
15.11.1934 - 15.11.1935 námořní kapitán Makita Kakusaburo
15.11.1935 - 07.01.1936 námořní kapitán Chiba Keizo
07.01.1936 - 25.04.1936 námořní kapitán Hara Kenzaburo (navíc k "Takao")
25.04.1936 - 01.12.1936 námořní kapitán Matsunaga Sadaichi
01.12.1936 - 01.12.1937 námořní kapitán Yamaguchi Tamon
01.12.1937 - 20.11.1938 námořní kapitán Nakamura Motoji (od 01.06.1938 do 15.06.1938 navíc "Kiso" a od 15.06.1938 do 15.07.1938 navíc "Kasuga")
15.11.1939 - 05.12.1939 námořní kapitán Isaki Shunji (navíc k "Mogami")
15.11.1939 - 01.09.1941 námořní kapitán Tsuruoka Nobukichi
30.01.1943 - 20.06.1944 námořní kapitán Shinoda Kiyohiko.


Zdroj: nihonkaigun.modellmarine.de
URL : https://www.valka.cz/CL-Isuzu-1921-t36859#199750Verze : 0