8. gardová armáda [1943-1991]

8th Guards Army / 8-я гвардейская армия

     
Název:
Name:
8. gardová armáda
Originální název:
Original Name:
8-я гвардейская армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
16.04.1943
Předchůdce:
Predecessor:
62. armáda
Datum zániku:
Disbanded:
31.12.1991
Nástupce:
Successor:
8. gardová armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
16.04.1943-20.10.1943 Jihozápadní front
20.10.1943-08.06.1944 3. ukrajinský front
08.06.1944-15.06.1944 Hlavní stan nejvyššího velení
15.06.1944-10.06.1945 1. běloruský front
10.06.1945-26.03.1954 Skupina sovětských okupačních vojsk v Německu
26.03.1954-01.07.1989 Skupina sovětských vojsk v Německu
01.09.1989-31.12.1991 Západní skupina vojsk
Dislokace:
Deployed:
16.04.1943-10.06.1945 východoevropské válčiště
10.06.1945-DD.07.1945 Jena, ? /
DD.07.1945-DD.01.1946 Weimar, ? /
DD.01.1946-31.12.1991 Nohra, ? /

Velitel:
Commander:
16.04.1943-18.10.1943 Čujkov, Vasilij Ivanovič (generálporučík)
18.10.1943-15.11.1943 Maslennikov, Ivan Ivanovič (generálplukovník)
15.11.1943-05.07.1946 Čujkov, Vasilij Ivanovič (generálplukovník)
05.07.1946-12.03.1951 Boldin, Ivan Vasiljevič (generálplukovník)
12.03.1951-21.12.1953 Gorjačov, Sergej Georgijevič (generálporučík)
21.12.1953-18.09.1954 Čisťakov, Ivan Michajlovič (generálplukovník)
18.09.1954-08.08.1955 Chetagurov, Georgij Ivanovič (generálporučík)
08.08.1955-16.04.1958 Chetagurov, Georgij Ivanovič (generálplukovník)
16.04.1958-17.03.1960 Tolubko, Vladimir Fjodorovič (generálporučík tankového vojska)
17.03.1960-03.10.1963 Šavrov, Ivan Jegorovič (generálporučík)
03.10.1963-25.04.1968 Šurupov, Alexandr Georgijevič (generálporučík)
25.04.1968-16.12.1969 Jurpolskij, Ivan Ivanovič (generálporučík)
16.12.1969-19.07.1972 Viktorov, Viktor Viktorovič (generálporučík)
19.07.1972-11.08.1972 ?
11.08.1972-04.11.1973 Matvejenko, Alexej Michajlovič (generálmajor)
04.11.1973-18.12.1975 Matvejenko, Alexej Michajlovič (generálporučík)
18.12.1975-27.10.1977 Volkonskij, Ivan Petrovič (generálmajor)
27.10.1977-DD.03.1978 Volkonskij, Ivan Petrovič (generálporučík)
DD.02.1978-25.10.1979 Betěchtin, Anatolij Vladimirovič (generálmajor)
25.10.1979-DD.06.1981 Betěchtin, Anatolij Vladimirovič (generálporučík)
DD.06.1981-14.08.1983 Kovtunov, Alexandr Vasiljevič (generálporučík)
14.08.1983-DD.07.1985 Krylov, Jevgenij Ivanovič (generálporučík)
DD.07.1985-31.10.1986 Ačalov, Vladislav Alexejevič (generálmajor)
31.10.1986-DD.12.1987 Ačalov, Vladislav Alexejevič (generálporučík)
DD.12.1987-DD.10.1989 Koveň, Nikolaj Adamovič (generálporučík)
DD.10.1989-30.10.1989 Kovaljov, Leonid Illarionovič (generálmajor)
30.10.1989-14.12.1990 Kovaljov, Leonid Illarionovič (generálporučík)
14.12.1990-31.12.1991 Isajev, Vasilij Ivanovič (generálporučík)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
16.04.1943-DD.05.1943 Krylov, Nikolaj Ivanovič (generálmajor)
DD.05.1943-27.03.1944 Vladimirov, Vladimir Jakovlevič (generálmajor)
27.03.1944-12.04.1944 Kravcov, Ivan Konstantinovič (generálmajor)
12.04.1944-13.09.1944 Běljavskij, Vitalij Andrejevič (plukovník)
13.09.1944-DD.MM.1946 Běljavskij, Vitalij Andrejevič (generálmajor)


DD.09.1975-DD.02.1978 Betěchtin, Anatolij Vladimirovič (generálmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
16.04.1943-01.07.1956 28. gardový střelecký sbor
DD.04.1943-DD.05.1945 586. samostatná armádní spojovací letka
05.05.1943-25.06.1956 29. gardový střelecký sbor
05.05.1943-DD.MM.1957 39. gardová střelecká divize
DD.10.1943-DD.MM.RRRR 4. gardový střelecký sbor
25.11.1943-23.12.1943 23. tankový sbor
01.04.1944-01.05.1944 152. střelecká divize
DD.09.1944-DD.11.1944 16. tankový sbor
20.11.1944-DD.01.1945 12. gardový tankový sbor
DD.12.1944-DD.06.1945 694. samohybný dělostřelecký pluk
01.05.1945-10.06.1945 7. gardová těžká tanková brigáda
01.12.1945-15.04.1957 20. gardová mechanizovaná divize
DD.03.1957-02.05.1957 21. gardová mechanizovaná divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
23.02.1968 Řád Lenina
Poznámka:
Note:
16.04.1943-31.12.1991 VÚ 45266
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
Komandarmy. Vělikaja Otěčestvěnnaja. Moskva, Kučkovo pole 2005.
URL : https://www.valka.cz/8-gardova-armada-1943-1991-t36577#485373Verze : 3
MOD
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!