Main Menu
User Menu

CL - Kiso (1920)

木曽 / きそ

Kiso


druh lode: ľahký krížnik
trieda lode: Kuma
kýl položený: 10.1.1919 v lodenici Mitsubishi, Nagasaki
spustenie na vodu: 14.12.1920
zaradenie do služby: 3.10.1921
koniec: potopená 13.11.1944 v Manile, Filipíny amer. lietadlami


Rozmery


dĺžka celková: 163 m
dĺžka pri čiare ponoru: 152,4 m
šírka: 14,2 m
ponor: 4,6 m


výtlak štandard: 5,100 t
výtlak max: 5,500 t


Pohon
12 kotlov, 4 turbíny, 90 000 hp


rýchlosť max: 36 uzlov
dosah: 6 000 nm pri 15 uzloch


Výzbroj
7 x 140 mm/50, od nov. 1943: 5 x 140 mm/50
2 x 127 mm/40 AA od nov. 1943
4 x 25 mm/60 AA, od nov. 1943: 19 x 25 mm/60 (3xIII, 2xII a 6xI)
8 x TT 533 mm
48 mín
radar Typ 21 - vzdušné ciele - od nov. 1943
hydroplán štartujúci z katapultu, len do nov. 1943


Pancierovanie
boky: 64mm
paluba: 32mm


Posádka: 450


Mierne vylepšená trieda Tenryu. V apríli 1943 boli 900 mm vyhľadávacie svetlomety nahradené troma 1 100 mm svetlometmi. Skúsenosti s bojov ukázali slabú protilietadlovú výzbroj preto v novembri 1943 loď podstúpila modernizáciu, pri ktorej bola posilnená: boli odstránené dve delá 140 mm, ktoré boli nahradené dvomi dvojúčelovými kanónmi ráže 127 mm a bola posilnená 25 mm výzbroj.
URL : https://www.valka.cz/CL-Kiso-1920-t36288#136192Verze : 0
Velitelé lodi


30.04.1921 - 10.05.1922 námořní kapitán Tateno Tokujiro
10.05.1922 - 01.12.1922 námořní kapitán Wada Kenkichi
01.12.1922 - 01.10.1923 námořní kapitán Mori Raizo
01.10.1923 - 01.12.1924 námořní kapitán Honshuku Naojiro (od 13.02.1924 do 01.07.1924 navíc "Noma")
01.12.1926 - 10.06.1927 námořní kapitán Hamada Kichijiro
10.06.1927 - 15.11.1927 námořní kapitán Arima Yutaka
15.11.1927 - 04.12.1928 námořní kapitán Yamaguchi Seishichi
04.12.1928 - 01.05.1929 námořní kapitán Mitsui Seizaburo
30.11.1929 - 15.05.1930 námořní kapitán Araki Sadaaki
14.11.1931 - 01.12.1932 námořní kapitán Okawachi Denshichi
01.12.1932 - 15.11.1933 námořní kapitán Komatsu Teruhisa
15.11.1933 - 10.03.1934 námořní kapitán Ito Seiichi
10.03.1934 - 15.11.1934 námořní kapitán Kakuta Kakuji
15.11.1934 - 15.11.1935 námořní kapitán Mizuno Junichi
15.11.1935 - 10.11.1936 námořní kapitán Oka Arata
10.11.1936 - 01.06.1938 námořní kapitán Kudo Kyuhachi
01.12.1937 - 15.06.1938 námořní kapitán Nakamura Motoji (navíc k "Isuzu")
15.06.1938 - 15.12.1938 námořní kapitán Kajioka Sadamichi
15.12.1938 - 30.03.1939 námořní kapitán Tashiro Sohei
30.03.1938 - 01.11.1939 námořní kapitán Yagi Hidetsuna
15.10.1940 - 10.11.1941 námořní kapitán Kiyama Tatsuo (od 01.03.1941 do 12.03.1941 navíc "Santos Maru")
10.11.1941 - 20.09.1942 námořní kapitán Ono Takeji
20.09.1942 - 04.10.1943 námořní kapitán Kawai Iwao.


Zdroj: nihonkaigun.modellmarine.de
URL : https://www.valka.cz/CL-Kiso-1920-t36288#199760Verze : 0