Main Menu
User Menu

CL - Tama (1920)

多摩 / たま

Tama


druh lode: ľahký krížnik
trieda lode: Kuma
kýl položený: 10.8.1918 v lodenici Mitsubishi, Nagasaki
spustenie na vodu: 10.2.1920
zaradenie do služby: 29.1.1921
koniec: potopená 25.10.1944 SV od mysu Engano ponorkou USS Jallao


Rozmery


dĺžka celková: 163 m
dĺžka pri čiare ponoru: 152,4 m
šírka: 14,2 m
ponor: 4,6 m


výtlak štandard: 5,100 t
výtlak max: 5,500 t


Pohon
12 kotlov, 4 turbíny, 90 000 hp


rýchlosť max: 36 uzlov
dosah: 6 000 nm pri 15 uzloch


Výzbroj
7 x 140 mm/50, od dec. 1943: 5 x 140 mm/50
2 x 127 mm/40 AA od dec. 1944
4 x 25 mm/60 AA, od dec. 1943: 22 x 25 mm/60 (4xIII, 2xII a 6xI)
8 x TT 533 mm
48 mín
radar Typ 21 - vzdušné ciele - od dec. 1943
hydroplán štartujúci z katapultu, len do dec. 1943


Pancierovanie
boky: 64mm
paluba: 32mm


Posádka: 450


Mierne vylepšená trieda Tenryu. Skúsenosti s bojov ukázali slabú protilietadlovú výzbroj preto v decembri 1943 loď podstúpila modernizáciu, pri ktorej bola posilnená: boli odstránené dve delá 140 mm, ktoré boli nahradené dvomi dvojúčelovými kanónmi ráže 127 mm a bola posilnená 25 mm výzbroj.
URL : https://www.valka.cz/CL-Tama-1920-t36285#136173Verze : 0
Velitelé lodi


29.01.1921 - 01.12.1921 námořní kapitán Kawai Taizo
01.12.1921 - 05.03.1923 námořní kapitán Hyakutake Gengo
05.03.1923 - 20.10.1923 námořní kapitán Tanaka Isamu
20.10.1923 - 01.12.1923 námořní kapitán Ikeda Tanin
10.07.1925 - 20.10.1925 námořní kapitán Idemitsu Manbei
20.05.1926 - 01.12.1927 námořní kapitán Ikenaka Kenichi
20.08.1928 - 10.12.1928 námořní kapitán Shimada Shigetaro
10.11.1930 - 01.05.1931 fregatní kapitán, od 01.12.1930 námořní kapitán Takahashi Hideo
01.05.1931 - 14.11.1931 námořní kapitán Shimizu Mitsumi
14.11.1931 - 11.07.1932 fregatní kapitán, od 01.12.1931 námořní kapitán Totsuka Michitaro
11.07.1932 - 15.11.1932 námořní kapitán Yamaguchi Minoru
15.11.1932 - 15.11.1933 námořní kapitán Soejima Daisuke
15.11.1933 - 01.11.1934 námořní kapitán Ochi Kohei
01.11.1934 - 15.11.1935 námořní kapitán Takatsuka Seigo
15.11.1935 - 16.03.1936 námořní kapitán Shimomura Katsumi
16.03.1936 - 16.11.1936 námořní kapitán Abe Katsuo
16.11.1936 - 01.11.1937 námořní kapitán Shiroya Kiyoshi
01.11.1937 - 15.12.1938 námořní kapitán Kaneko Shigeji
15.11.1939 - 01.11.1940 námořní kapitán Mori Tomoichi
01.11.1940 - 20.09.1941 námořní kapitán Niimi Kazutaka
20.09.1941 - 01.08.1942 námořní kapitán Kawabata, Masaharu
01.08.1942 - 23.06.1943 námořní kapitán Kanome Zensuke
22.06.1943 - 15.12.1943 námořní kapitán Kami Shigenori
15.12.1943 - 25.10.1944 (padl) námořní kapitán Yamamoto Iwata (posmrtně kontradmirál).


Zdroj: nihonkaigun.modellmarine.de
URL : https://www.valka.cz/CL-Tama-1920-t36285#199774Verze : 0