Main Menu
User Menu

3. úderná armáda [1941-1954]

3rd Shock Army / 3-я ударная aрмия

     
Název:
Name:
3. úderná armáda
Originální název:
Original Name:
3-я ударная aрмия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
25.12.1941
Předchůdce:
Predecessor:
60. armáda
Datum zániku:
Disbanded:
06.01.1954
Nástupce:
Successor:
3. armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
25.12.1941-27.12.1941 Moskevské pásmo obrany
27.12.1941-21.01.1942 Severozápadní front
21.01.1942-13.10.1943 Kalininský front
13.10.1943-20.10.1943 Pobaltský front
20.10.1943-15.12.1944 2. pobaltský front
15.12.1944-31.12.1944 Hlavní stan nejvyššího velení


31.12.1944-10.06.1945 1. běloruský front
10.06.1945-06.01.1954 Skupina sovětských okupačních vojsk v Německu
Dislokace:
Deployed:
25.12.1941-10.06.1945 východoevropské válčiště
10.06.1945-DD.MM.RRRR Stendal
DD.MM.RRRR-06.01.1954 Magdeburg
Velitel:
Commander:
25.12.1941-26.08.1942 Purkajev, Maxim Alexejevič (generálporučík)
26.08.1942-18.09.1942 Judimcev, Ivan Semjonovič (generálmajor)
18.09.1942-30.01.1943 Galickij, Kuzma Nikitovič (generálmajor)
30.01.1943-18.11.1943 Galickij, Kuzma Nikitovič (generálporučík)
18.11.1943-05.04.1944 Čibisov, Nikandr Jevlampijevič (generálporučík)
05.04.1944-15.08.1944 Juškevič, Vasilij Alexandrovič (generálporučík)
15.08.1944-15.10.1944 Gerasimov, Michail Nikanorovič (generálporučík)
15.10.1944-16.03.1945 Simoňak, Nikolaj Pavlovič (generálporučík)
16.03.1945-10.05.1948 Kuzněcov, Vasilij Ivanovič (generálplukovník)
10.05.1948-11.04.1949 Lučinskij, Alexandr Alexandrovič (generálplukovník)
11.04.1949-04.12.1950 Ryžov, Alexandr Ivanovič (generálporučík)
04.12.1950-06.01.1954 Andrejev, Andrej Matvejevič (generálporučík)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
25.12.1941-23.02.1942 Pokrovskij, Alexandr Petrovič (generálmajor)
23.02.1942-21.05.1942 Šarochin, Michail Nikolajevič (generálmajor)
21.05.1942-06.08.1942 Šarochin, Michail Nikolajevič (generálporučík)
06.08.1942-10.03.1943 Judimcev, Ivan Semjonovič (generálmajor)
10.03.1943-18.05.1943 Busarev, Michail Michajlovič (generálmajor)
18.05.1943-15.10.1943 Zujev, Fjodor Andrejevič (generálmajor)
15.10.1943-12.08.1944 Bejlin, Venjamin Lvovič (generálmajor)
12.08.1944-11.07.1945 Bukštynovič, Michail Fomič (generálmajor)
11.07.1945-DD.MM.1945 Bukštynovič, Michail Fomič (generálporučík)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.01.1942-01.10.1942 33. střelecká divize
DD.06.1942-DD.02.1943 2. gardový střelecký sbor
01.11.1942-01.03.1943 33. střelecká divize
DD.11.1942-01.05.1943 2. mechanizovaný sbor
01.10.1943-01.12.1943 185. střelecká divize
17.10.1943-DD.03.1957 79. střelecký sbor
01.12.1943-01.02.1944 29. gardová tanková brigáda
DD.MM.1943-DD.MM.1945 569. samostatná armádní spojovací letka
DD.02.1944-DD.03.1944 12. gardový střelecký sbor
DD.02.1944-DD.03.1944 52. gardová střelecká divize
01.04.1944-01.09.1944 29. gardová tanková brigáda
21.10.1944-DD.11.1944 14. gardový střelecký sbor
01.11.1944-DD.MM.1945 7. střelecký sbor
DD.11.1944-DD.03.1957 12. gardový střelecký sbor
DD.11.1944-DD.05.1945 52. gardová střelecká divize
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 57. samostatná pozorovací letka

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
25.12.1941-06.01.1954 VÚ 16736
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
Komandarmy. Vělikaja Otěčestvěnnaja. Moskva, Kučkovo pole 2005.
Pjatkov, Vasilij Karpovič a kol.: Treťja udarnaja. Bojevoj puť 3-j udarnoj armii. Moskva, Vojenizdat 1976.
URL : https://www.valka.cz/3-uderna-armada-1941-1954-t36203#516049Verze : 0
MOD
Diskuse
https://goo.gl/yoz65l - od března dubna 1945 měl být náčelníkem štábu Baderko, Alexandr Grigorjevič
...После выздоровления с марта 1945 года исполнял должность начальника штаба 3-й ударной армии (1-й Белорусский фронт)...
URL : https://www.valka.cz/3-uderna-armada-1941-1954-t36203#522644Verze : 0
MOD