Main Menu
User Menu

Šironin, Pjotr Nikolajevič

Pyotr Nikolayevich Shironin

Пётр Николаевич Широнин

Gv. lejtěnant Pjotr N. Šironin – velitel čety 78. gard. střeleckého pluku 6. armády Jihozápadního frontu

(1909 – 1968)


Hrdina Sovětského svazu

Narodil se 12. července 1909 v Kirsu, malém městě Kirovské oblasti v rodině dělníka. Vystudoval pedagogický institut a stal se učitelem, později ředitelem školy. V březnu 1942 vstoupil do Rudé armády a v Leningradě absolvoval vojenské pěchotní učiliště. V lednu 1943 se stal velitelem čety 78. gardového střeleckého pluku 25. gardové střelecké divize 6. armády Jihozápadního frontu. O necelé dva měsíce později vstoupil se svojí četou do historie. Bylo to v druhé bitvě o Charkov, kdy dostal za úkol bránit s 24 muži své čety železniční přejezd u Taranovky. Němci nasadili na tomto úseku proti hrstce jeho mužů desítky tanků a obrněných vozidel s pěchotou. „Široninci“ odrazili pět nepřátelských útoků a zničili 16 tanků, množství obrněnců a přes sto německých pěšáků. Své pozice neopustili a přinutili Němce jejich pozice obejít. Z 24 mužů čety zůstalo jich naživu pouze pět, mezi nimi i velitel lejtěnant Šironin, všichni zranění. 18. května 1943 byla gv. lejtenantovi P. N. Široninovi a všem mužům jeho čety udělena Zlatá hvězda Hrdiny SSSR, z toho devatenácti z nich in memoriam.

Na frontu se již gv. lejtěnant Šironin nevrátil. Po propuštění z nemocnice odešel do zálohy a vrátil se k svému civilnímu povolání učitele. Zemřel 30. června 1968.

Na železniční stanici v Taranovce, která dnes nese jméno Šironino stojí památník 24 hrdinů jako připomínka jejich legendárních činů. Po jejich veliteli byly pojmenovány četné ulice v ukrajinských městech.

ru.wikipedia.org

URL : https://www.valka.cz/Sironin-Pjotr-Nikolajevic-t36044#133864Verze : 1