Main Menu
User Menu

Poslanci a senátoři Národního shromáždění 1920 - 1925

Postupně bych rád do sekce Přehledy umístil seznamy všech českých a slovenských zákonodárců v letech 1918 - 1948. K některým jsem ovšem i přes největší úsilí nesehnal žádné nebo pouze kusé životopisné informace. Budu rád za jakékoliv doplňující informace.
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132661Verze : 0
18.4.1920


V Československu proběhly první parlamentní volby. Nevolilo se pouze na Podkarpatské Rusi a na území Těšínska, Spišska, Oravska, na Hlučínsku a Ratibořsku. Zvoleno tak bylo pouze 281 poslanců. Roku 1921 přibyli 4 poslanci z řad legionářů a roku 1924 9 zástupců Podkarpatské Rusi. Výsledky voleb do sněmovny byly tyto:


Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu 9,7% 28 mandátů
Československá sociálně demokratická strana dělnická 25,7% 74 mandátů
Socialistická strana československého pracujícího lidu 0,9% 3 mandáty
Československá strana lidová 7,5% 21 mandátů
Československá živnostensko – obchodnická strana středostavovská 2% 6 mandátů
Československá strana národně sociální 8,1% 24 mandátů
Československá strana národně demokratická 6,3% 19 mandátů
Slovenská národní a rolnická strana 3,9% 12 mandátů
Hlinkova slovenská ľudová strana 3,8% 12 mandátů
Deutsche nationalsozialistische Arbeiterpartei 1,8% 5 mandátů
Deutsche sozialdemokratische Arbeiterpartei 11,1% 31 mandátů
Bund der Landwirte 3,9% 13 mandátů
Deutsche christlich - soziale Volkspartei 2,5% 9 mandátů
Deutsche Nationalpartei 3,4% 12 mandátů
Krajinská strana maďarských malých rolníků, zemědělců a malých průmyslníků 0,4% 1 mandát
Maďarsko – německá strana sociálně demokratická 1,8% 4 mandáty
Maďarsko – německá strana křesťansko – sociální 2,2% 5 mandátů
Německá demokratická strana svobodomyslná 0,5% 2 mandáty


Předsedou poslanecké sněmovny se stal opět František Tomášek, místopředsedy Ivan Krasko, Mořic Hruban, František Buříval a Ludwig Czech. Předsedou senátu byl zvolen Cyril Horáček, kterého 13.7.1920 vystřídal Karel Prášek a 14.2.1924 Václav Donát, místopředsedy se stali František Soukup, Václav Klofáč, Josef Kadlčák (od 15.5.1924 ho vystřídal František Valoušek) a od 17.11.1920 Bohuslav Franta a Wilhelm Niessner.
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132663Verze : 0
Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu:



Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Beran
Rudolf
28.12.1887
28.2.1954
statkář

zemřel ve věznici Leopoldov
Blaho
Pavol
25.3.1867
29.11.1927
lékař


Bobek
Bedřich
8.11.1874
11.9.1952
právník
od 22.5.1925

Botto
Ján
12.7.1876
3.3.1958
básník

pseudonym Ivan Krasko
Bradáč
Bohumír
31.5.1881
20.10.1935
statkář


Branecký
Jozef
9.3.1878
17.10.1941
rolník


Černý
Jan
25.4.1880
15.1.1935
statkář


Černý
Josef
28.2.1885
7.12.1971 USA
advokát


Dubický
Jan
29.11.1886

zemědělský inspektor a tajemník Domoviny


Hálek
Jaroslav
10.12.1883

rolník


Hálek
Ivan
11.11.1872
17.2.1945
lékař
do 22.2.1923

Haupt
Jakub
22.7.1883

domkář a jednatel Domoviny
od 24.10.1922

Hnídek
František
18.11.1876
3.3.1932
historik


Hodža
Milan
1.2.1878
27.6.1944 USA
právník a filozof


Chlebounová
Anna
8.12.1875
18.3.1946
rolnice


Janček
Ján
2.2.1881
4.10.1933
továrník

1927 – 31 starosta Ružomberka
Karlovský
Michal
12.8.1883
5.4.1955
statkář
od 23.2.1923

Klimo
Bohuslav
9.4.1882
5.5.1952
advokát a spisovatel


Křemen
Adolf
10.4.1886
19.3.1939
rolník


Kubíček
Josef
8.7.1888

advokát, místopředseda Mlékárenské jednoty
do 27.4.1923

Mach
Jakub
21.9.1880

domkář a starosta Chrastavic u Domažlic


Malík
Rudolf
17.2.1875
10.12.1969
rolník a předseda Ústředního svazu vinařů
od 17.11.1920

Malypetr
Jan
21.12.1873
27.9.1947
statkář


Mašata
František
1.4.1879
28.2.1943
domkář a bednář

předseda Ústřední domoviny domkářů a malorolníků
Medvecký
Ľudovít
28.7.1878
26.3.1954
právník


Molík
František
29.11.1884

domkář


Nejezchleb
Dominik
26.5.1880
20.12.1961
spisovatel

pseudonym Dominik Marcha
Oríšek
Martin
19.12.1887
17.5.1966
učitel
od 24.6.1921

Prokůpek
Adolf
11.1.1868
16.10.1934
statkář


Rychtera
Jaroslav
27.4.1874
12.11.1948
statkář
do 25.4.1925

Sonntág
Kuneš
19.2.1878
29.3.1931
bankéř
do 24.7.1922

Sopko
Juraj
10.10.1883
16.12.1960
rolník


Srdínko
Otakar
1.1.1875
21.12.1930
historik


Staněk
František
14.11.1867
19.6.1936
statkář


Stodola
Kornel
26.8.1866
21.10.1946
továrník


Stoupal
Viktor
17.7.1888
12.11.1944
statkář
do 26.10.1920
zemřel ve vězení v Berlíně
Šrobár
Vavro
9.8.1867
6.12.1950
lékař


Štolba
Václav
27.1.1869
25.2.1938
domkář a starosta Měcholup u Nepomuka


Švehla
Antonín
15.4.1873
12.12.1933
rolník, předseda strany


Tůma
Jan
28.8.1875

chalupník


Udržal
František
3.1.1866
24.4.1938
statkář


Vacula
Simeon
14.2.1880

rolník


Vahala
Antonín
5.1.1878

rolník a zvěrolékař


Valášek
Jan
13.3.1890

domkář
od 3.5.1923

Vanovič
Ján
24.12.1856
4.9.1942
advokát


Vraný
Josef
9.5.1874
27.3.1937
novinář a šéfredaktor deníku Venkov






Senátoři:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Daxner
Samuel
4.5.1846
27.4.1949
advokát
od 17.1.1922

Donát
Václav
7.5.1869
3.5.1954
statkář
od 14.6.1921

Duchaj
Ján
12.3.1869
2.4.1954
rolník


Dula
Matúš
28.6.1846
13.6.1926
právník


Horáček
Cyril
7.11.1862
9.5.1943
národohospodář


Hrejsa
Otmar
15.11.1866
29.11.1946
evangelický farář


Hrubý
Emanuel
21.5.1865
23.12.1967
statkář


Hucl
Josef
25.12.1871

mlynář


Hybš
František
15.8.1868
2.4.1944
rolník


Hyrš
Josef
31.8.1849
3.5.1921
rolník


Križko
Milutin
30.3.1871
25.8.1926
statkář


Kroiher
František Jan
2.12.1871
17.6.1948
kněz


Lukeš
Josef
18.5.1870
4.7.1956
rada vrchního zemského soudu

místopředseda zemské správní komise v Opavě
Pánek
František
29.1.1853
5.6.1945
rolník
do 1.7.1922

Prášek
Karel
4.2.1868
13.2.1932
velkostatkář z Košetic u Dolních Karlovic
do 25.4.1925

Roháček
Šimon
10.9.1873
24.2.1934
knihtiskař


Rozkošný
Jan
19.10.1855
16.12.1932
národohospodář


Ružiak
Ján
29.11.1849
28.12.1921
advokát a notář


Sáblík
Karel
24.1.1871
16.12.1932
rolník


Sehnal
Václav
16.8.1871

rolník


Sechtr
Josef
18.3.1870

domkář
od 26.5.1925

Slavík
Antonín
12.6.1869
22.6.1948
ředitel Zajišťovacího svazu spolků pro pojišťování dobytka
od 10.7.1922

Smrtka
Josef
18.5.1858
14.8.1935
učitel


Vlček
Jaroslav
22.1.1860
21.1.1930
literární historik






* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132666Verze : 0
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132670Verze : 0
Socialistická strana československého pracujícího lidu:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Hudec
Josef
24.5.1873
27.12.1957
novinář


Modráček
František
8.9.1871
23.3.1960
novinář


Stejskal
Jaroslav
15.12.1878
24.4.1945
novinář






* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132672Verze : 0
Československá strana lidová:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Adámek
Josef
25.3.1881

rolník


Adamovský
Antonín
24.4.1857
13.6.1938
rolník


Bezděk
Bedřich
18.7.1876

typograf


Čuřík
Antonín
11.2.1884
8.6.1953
truhlář


Dolanský
Josef
7.1.1868
30.11.1943
advokát


Hruban
Mořic
30.11.1862
16.9.1945
advokát


Janalík
František
20.1.1883
19.11.1946
rolník a starosta Mysletic u Telče


Kaderka
Alois
20.9.1889
9.3.1975
rolník
do 20.12.1924

Kopřiva
František
26.12.1879

rolník a starosta Nivnice u Uherského Brodu


Košek
Václav
5.1.1878

tesař a domkář


Mazanec
Gustav
29.7.1873
25.12.1938
advokát


Myslivec
Václav
10.11.1875
29.5.1934
obuvník


Navrátil
František
4.1.1878

rolník


Nosek
František Jan
26.4.1886
17.4.1935
advokát


Pěnkava
Jan
22.6.1880

rolník a hostinský
od 24.10.1922

Roudnický
Alois
20.1.1877
17.9.1939
teolog


Rozsypalová
Augusta
19.2.1857
23.11.1925
učitelka


Rýpar
Jan
14.6.1882
11.6.1938
katecheta


Sedláček
Václav
17.9.1878

podnikatel


Světlík
František
28.12.1875
13.12.1949
metropolitní kanovník olomoucké kapituly
od 29.1.1925

Šamalík
Josef
27.4.1875
7.1.1948
rolník


Šrámek
Jan
11.8.1870
22.4.1956
teolog a předseda strany

zemřel ve vězení v Praze
Záruba
Milo

3.8.1922
farář v Jiřicích






Senátoři:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Horák
Alois


rolník
od 25.10.1921

Jílek
Jan
2.2.1864
1941
obuvník a zástupce starosty Třebíče


Kadlčák
Josef
15.11.1856
27.4.1924
učitel


Karas
Josef
21.3.1867

vrchní rada zemského správního výboru v Praze


Koukal
Bohuslav
10.9.1871

ředitele I. dělnického výrobního družstva stolařského v Brně
od 30.10.1923

Krupka
Ludvík
13.5.1863

advokát a náměstek starosty Vyškova


Procházka
Adolf
14.1.1869
19.5.1931
viceprezident krajského soudu


Procházka
Vincenc
2.1.1854
3.1.1940
sklenář
od 13.5.1924

Reyl
František
20.2.1865
16.12.1939
kanovník


Stojan
Antonín Cyril
22.5.1851
29.9.1923
teolog

od 1921 arcibiskup olomoucký
Šabata
František
30.11.1858
1942
rolník


Šachl
Antonín
11.6.1860

rolník


Ševčík
Vincenc
21.2.1862
16.10.1921
děkan


Valoušek
František
26.7.1863
14.3.1932
děkan


Zavoral
Method Jan
28.8.1862
26.6.1942
opat strahovského kláštera





* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132673Verze : 0
Československá živnostensko - obchodnická strana středostavovská:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Anděl
Karel
28.12.1884
17.3.1948
úředník Živnostenské rady v Brně


Horák
František
1865
27.12.1933
výrobce toaletních potřeb


Mlčoch
Rudolf
17.4.1880
8.4.1948
novinář


Najman
Josef Václav
20.4.1882
4.12.1937
obchodník


Pastyřík
Josef
3.3.1869
6.4.1954
obchodník a náměstek starosty Hulína


Vávra
Václav
24.10.1878
6.12.1952
obchodník a starosta Lomnice nad Popelkou






Senátoři:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Kotrba
Jan
3.6.1872

tesař


Thoř
Josef
22.6.1867

čalouník


Trčka
Emanuel B.
20.12.1873
1.1933
kameník






* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132675Verze : 0
Československá strana národně sociální:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Bartošek
Theodor
4.11.1877
5.9.1954
advokát
do 22.6.1923

Beneš
Edvard
28.5.1884
3.9.1948
diplomat


Bergmann
Hugo
19.8.1880
30.4.1944
poštmistr
od 6.2.1923

Buříval
František
1.10.1868
8.8.1929
novinář


David
Josef
26.2.1884
21.4.1968
novinář
od 24.6.1921

Draxl
Václav
16.1.1874
3.11.1939
horník
do 22.6.1923

Drobný
Vladimír
20.2.1887

rolník
do 17.12.1921

Franke
Emil
3.4.1880
1.12.1939
právník


Hrizbyl
Jan
17.7.1880

úředník
do 25.1.1922

Hrušovský
Igor
21.2.1872
24.5.1937
novinář


Ježek
František
28.4.1884
22.6.1925
novinář a člen městské rady v Rakovníku
od 27.6.1923

Knejzlík
Josef
24.8.1878
20.6.1952
starosta Předmostí
od 20.3.1924

Landová – Štychová
Louisa
31.1.1885
31.8.1969
spisovatelka
do 22.6.1923

Langr
František
31.5.1881
6.1.1948
obuvník


Laube
Rudolf
3.11.1878

rolník, předseda správního výboru Pozemkového úřadu v Praze


Mikuláš
Václav
9.4.1886
7.11.1964
rolník
od 27.6.1923

Moudrý
Karel
20.10.1881
14.11.1948
právník
od 4.9.1924

Netolický
Josef
8.4.1870

podnikatel


Patejdl
Josef
30.12.1878
7.10.1940
předseda Československé obce legionářské
od 24.6.1921
zahynul v Dachau
Pechmanová – Klosová
Ludmila
13.7.1885

úřednice


Pelikán
Jan
4.5.1878
7.8.1947
úředník
do 20.3.1924

Podzimková
Otylie
13.12.1878

úřednice
od 27.6.1923

Prášek
Ferdinand
7.5.1876
13.2.1971
starosta Čáslavi
od 25.1.1922

Pšenička
Josef
25.8.1889
8.7.1922
organizátor československých legií v Rusku
od 19.12.1921
1917 – 20 vězněn v Rusku
Sajdl
Josef
22.10.1882

novinář
do 3.9.1924

Sladký
Václav
20.4.1879
10.4.1940
učitel


Slavíček
Jan
11.2.1875
19.7.1959
starosta Zemské jednoty živnostenských společností


Stříbrný
Jiří
14.1.1880
21.1.1955
novinář

zemřel ve věznici Valdice
Špatný
Emil
13.1.1883
9.3.1937
novinář


Trnobranský
Jindřich
12.5.1883
9.10.1945
novinář


Tučný
Alois
4.6.1881
10.4.1940
úředník


Uhlíř
Antonín
18.6.1882
23.11.1957
sociolog


Vápeník
František
12.9.1874

berní úředník
od 2.7.1925

Vrbenský
Bohumil
30.3.1882
25.11.1944
zubní lékař
do 22.6.1923
padl v SSSR
Záhorský
Jan
23.6.1872
22.10.1951
stavitel
od 27.6.1923

Zemínová
Františka
15.8.1882
26.9.1962
účetní






Senátoři:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Holý
Josef
7.2.1874
6.2.1928
básník
od 30.10.1923

Klečák
Josef
5.10.1872

úředník nemocenské pokladny a starosta Bubenče


Klofáč
Václav Jaroslav
21.9.1868
10.7.1942
novinář a předseda strany


Klouda
Antonín
6.11.1871
24.2.1961
právník


Konečný
Alois
23.2.1858
19.10.1923
učitel a primátor Brna


Krejčí
František
21.8.1858
24.5.1934
filozof


Krouský
Otakar
28.11.1873
13.2.1952
advokát


Lisý
Čeněk Josef
21.9.1874

učitel


Pánek
Rudolf
16.10.1872
27.10.1938
úředník


Šťastný
Ferdinand
25.12.1873

tajemník odborového sdružení kovopracovníků


Veselý
František
18.9.1863
24.9.1935
advokát





* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132676Verze : 0
Československá strana národně demokratická:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Bečka
Bohdan
14.4.1863
26.7.1940
podnikatel a předseda správní rady Živnobanky


Bergman
Rudolf
15.7.1876
24.1.1940
statkář a starosta Loun


Dyk
Viktor
31.12.1877
14.5.1931 Jugoslávie
básník


Engliš
Karel
17.8.1880
13.6.1961
ekonom a rektor MU v Brně
do 2.9.1925

Hajn
Antonín
24.7.1868
26.3.1949
spisovatel


Kamelský
Jan
1.11.1861
23.3.1936
novinář
od 23.2.1923

Kramář
Karel
27.12.1860
26.5.1937
průmyslník a předseda strany


Lukavský
František
10.10.1874
4.4.1937
historik


Mašek
František
4.10.1862

statkář


Matoušek
Josef
25.5.1876
4.6.1945
podnikatel


Navrátil
Gustav
15.10.1875

úředník státních drah


Novák
Ladislav
5.4.1872
29.8.1946
ekonom a průmyslník
od 4.12.1920

Petrovický
František
9.3.1874

podnikatel, tajemník Zemské jednoty kolářů a hostinských


Purkyňová
Eliška
16.11.1868

starostka Spolku československých žen


Rašín
Alois
18.10.1876
18.2.1923
advokát

zemřel na následky atentátu
Rosolová
Josefa
17.3.1882

učitelka
od 19.5.1921

Samek
František
10.6.1876
11.9.1940
národohospodář
od 11.11.1924

Sís
František
5.9.1878
17.8.1938
šéfredaktor Národních listů
do 4.12.1920

Stránský
Jaroslav
17.1.1884
12.8.1973 Velká Británie
advokát
do 1.3.1921

Svozil
Cyrill
16.4.1886
14.9.1935
advokát
od 18.9.1925

Špaček
Jaromír
21.6.1879
17.7.1971
velkostatkář


Veverka
Václav
25.2.1856
14.11.1924
učitel
do 31.10.1924

Votruba
Vilém
25.2.1870
16.4.1939
finančník


Zavřel
František
1.11.1885
4.12.1947
dramatik






Senátoři:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Brabec
Jaroslav
28.7.1869
29.1.1930
advokát


Fáček
Vladimír
6.5.1870
1.2.1936
advokát a vrchní rada zemského správního výboru v Praze


Franta
Bohuslav
8.5.1861
24.4.1929
advokát a prezident zemského správního výboru v Praze


Herben
Jan
7.5.1857
24.12.1936
novinář
do 1.10.1925

Jirásek
Alois
23.8.1851
12.3.1930
spisovatel


Malínský
František
30.11.1850
7.4.1926
majitel zámku a velkostatku v Holovousích
od 28.3.1922
prezident Živnobanky a první předseda Svazu českých průmyslníků
Mareš
František
20.10.1857
6.2.1942
filozof

1920 - 21 rektor UK
Němec
Bohumil
12.3.1873
7.4.1966
botanik
od 24.4.1922

Přikryl
Ondřej
26.11.1862
21.12.1936
lékař


Seifert
Josef


advokát
od 1.10.1925

Sokol
Karel Stanislav
5.10.1867
20.3.1922
novinář a přísedící zemského správního výboru v Praze


Stránský
Adolf
8.4.1855
18.12.1931
advokát
do 21.9.1925

Viková - Kunětická
Božena
30.8.1862
18.3.1934
spisovatelka
od 12.10.1925

Žďárský
Josef
8.2.1853

rolník
do 24.4.1922




* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132678Verze : 0
Hlinkova slovenská ľudová strana:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Bobok
Arnold
4.4.1876
31.10.1924
kněz


Buday
Jozef
28.11.1877
15.11.1939
nitranský kanovník


Gažík
Marek
18.4.1887
21.9.1947
advokát a notář


Hancko
Anton
5.6.1883
23.8.1967
učitel

1929 - 39 starosta Žiliny
Hlinka
Andrej
27.9.1864
16.8.1938
teolog a kněz


Juriga
Ferdinand
12.10.1874
23.11.1950
teolog a kněz


Kmeťko
Karol
12.12.1875
22.12.1948
teolog a kněz
do 19.1.1922

Kubiš
Robert
28.5.1889
16.8.1953
právník
od 20.1.1922

Labaj
Ľudevít
11.4.1886
12.4.1937
advokát

1918 - 37 starosta Ružomberka
Onderčo
Štefan
19.8.1884
31.3.1937
bohoslovec


Sivák
Jozef
14.1.1886
27.1.1959
učitel
od 17.11.1924

Tománek
Florián
4.5.1879
25.3.1948
teolog


Tomik
Michal
10.11.1869

rolník


Vrabec
Josef
1.4.1887

tajemník strany






Senátoři:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Barinka
Jozef
5.9.1860
4.1940
učitel
od 11.5.1921

Ďurčanský
Juraj
16.4.1873
1.5.1937
statkář


Klimko
Július
12.4.1871
15.3.1964
statkář


Kovalík
Ján
27.11.1861
8.3.1950
básník


Mudroň
Ján
12.1.1866
29.3.1926
advokát


Osvald
Richard František
30.10.1845
14.4.1926
trnavský generální arcibiskupský vikář
do 11.5.1921

Walló
Theodor
11.7.1861
18.10.1932
velkoobchodník






* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132679Verze : 0
Deutsche nationalsozialistische Arbeiterpartei:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Jung
Rudolf
16.4.1882
11.12.1945
úředník

zemřel ve vazbě
Knirsch
Hans
14.9.1877
6.12.1933
tkadlec a novinář


Patzel
Josef
15.7.1876
20.5.1927
filozof


Simm
Hugo
20.2.1890
17.11.1966 SRN
odborný učitel


Wenzel
Leo
31.5.1883
16.5.1943
kovář






Senátoři:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Fahrner
Adam
10.10.1873
8.5.1945
předseda Sdružení německých odborových organizací

zemřel ve vazbě
Jesser
Franz
1.7.1869
16.3.1954 SRN
spisovatel






* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132681Verze : 0
Deutsche sozialdemokratische Arbeiterpartei:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Beutel
Franz
21.1.1867
12.8.1933
vedoucí nemocenské pojišťovny


Blatny
Franziska
22.3.1873
22.12.1949 Velká Británie
spisovatelka


Czech
Ludwig
14.2.1870
20.8.1942
advokát

zahynul v Terezíně
Czermak
Karl
26.5.1881
24.10.1924
novinář


Deutsch
Maria
13.11.1882
18.4.1969 USA
novinářka


Dietl
Anton
13.10.1868
31.5.1945
novinář

zavražděn ve sběrném táboře v Praze - Dejvicích
Fischer
Rudolf
29.1.1880
19.8.1969 SRN
rolník


Grünzner
Ernst
4.11.1873
4.1.1956 SRN
odborový funkcionář


Haas
Viktor
21.7.1882
12.10.1964 Velká Británie
advokát


Hackenberg
Theodor
3.12.1873
26.3.1946
úředník


Hahn
Otto
5.10.1888
10.4.1946 Velká Británie
novinář
do 17.12.1921

Häusler
Wilhelm
15.6.1881
6.2.1969 SRN
odborový funkcionář


Hausmann
Eduard
30.10.1870
6.3.1930
odborový funkcionář
do 3.2.1925

Heeger
Rudolf
15.4.1883
3.11.1939
odborový funkcionář


Hillebrand
Oswald
7.8.1879
4.6.1926
učitel a novinář


Hirsch
Ernst
5.12.1874
4.2.1925
odborový funkcionář


Hoffmann
Max
8.7.1878
10.1928
odborný učitel
od 10.1.1922

Holitscher
Arnold
7.8.1859
21.10.1942
lékař


John
Julius
13.1.1879
28.4.1957 SRN
odborový funkcionář
od 5.3.1925

Jokl
Hans
17.12.1878
3.2.1935
novinář


Kaufmann
Franz
5.4.1876
27.4.1939
odborový funkcionář a novinář


Kirpal
Irene
1.1.1886
17.12.1977
novinářka


Kreibich
Karl
14.12.1883
2.8.1966
novinář


Leibl
Dominik
1.4.1869
21.12.1947
rolník


Löwa
Eduard
30.8.1868
14.10.1938
horník
od 12.3.1925

Palme
Franz
17.8.1865
2.5.1948
malíř skla


Pohl
Adolf
11.3.1875
30.4.1933
horník a místopředseda německé Unie hornické


Roscher
Anton
3.5.1877
4.10.1946 SRN
odborový funkcionář


Seliger
Josef
17.2.1870
18.10.1920
novinář


Schäfer
Anton
12.8.1868
24.11.1945 SRN
novinář


Schiller
Rudolf
19.9.1875
12.2.1940
železničář
od 11.11.1924
zahynul v Terezíně
Schuster
Karl
15.1.1877
24.7.1935
odborový funkcionář


Schweichhart
Josef
5.1.1875
28.2.1952 Švédsko
novinář


Taub
Siegfried
11.1.1876
30.4.1946 USA
úředník


Uhl
Johann
22.10.1881
15.5.1948 SRN
odborový funkcionář
od 23.11.1920

Warmbrunn
Franz
3.6.1889
25.5.1967 SRN
odborný učitel






Senátoři:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Barth
Josef
19.11.1860
17.1.1941
předseda konzumního spolku


Friedrich
Albert
30.10.1861

železniční zřízenec


Hecker
August
16.2.1871
11.8.1936
textilní dělník


Heller
Karl
9.9.1872
7.4.1944 Švédsko
advokát


Hladik
Hermann
12.4.1871
16.2.1947
sklář a tajemník strany


Jarolim
Anton
30.10.1869
11.4.1933
horník


Kiesewetter
Wilhelm
27.12.1853
20.4.1925
novinář


Kreppenhofer
Matthias
29.9.1868
6.6.1943
dělník


Link
Franz
13.7.1869
2.9.1937
odborový funkcionář


Löw
Dominik
9.11.1863
14.2.1931
zedník


Lorenz
Wenzel
10.1.1875
30.9.1953 Rakousko
správce konzumního spolku


Niessner
Wilhelm
21.9.1873
14.5.1953
novinář


Perthen
Anna
24.12.1875
11.12.1957 DDR
novinářka


Polach
Johann
16.5.1871
16.11.1942
učitel


Reyzl
Josef
21.11.1874
30.10.1938
novinář

zahynul v Terezíně
Schiller
Josef
19.9.1873
1.11.1929
odborový funkcionář
od 26.5.1925

Stark
Franz Karl
3.4.1873
14.10.1952 SRN
sekretář strany


Wiechowsky
Friedrich Wilhelm
6.5.1873
20.12.1928
farmakolog






* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132683Verze : 0
Bund der Landwirte:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Böllmann
Georg
13.12.1866
17.5.1933
rolník


Fischer
Josef
1.9.1867
7.10.1939
učitel


Hanreich
Georg
26.7.1887
6.5.1955 Rakousko
statkář


Heller
Franz Seraphim
22.9.1878
26.6.1944
rolník


Kaiser
Leonhard
17.10.1872
4.12.1956 SRN
rolník
do 5.1.1925

Křepek
Franz
15.1.1855
28.4.1936
statkář

1933 – 36 starosta Litoměřic
Mayer
Josef
9.4.1877
2.5.1938
statkář


Pittinger
Franz
11.4.1887
24.8.1972 SRN
rolník

1945 – 46 vězněn
Platzer
Johann
1.3.1880
19.7.1946 SRN
statkář
od 3.6.1925

Röttel
Franz
16.1.1871
5.11.1924
rolník


Sauer
Alois
27.1.1883
14.2.1961 SRN
rolník
od 18.11.1924

Schubert
Ottokar
22.10.1867
4.6.1945 SRN
publicista


Spina
Franz
5.10.1868
17.9.1938
univerzitní profesor


Windirsch
Franz
23.3.1877
22.4.1969 SRN
učitel


Zierhut
Wolfgang
31.12.1886
13.3.1946
statkář

zemřel ve vazbě




Senátoři:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Fritsch
Heinrich
16.7.1859
25.11.1922
rolník


Franke
Paul
18.6.1867
5.12.1933
rolník
od 21.12.1922

Hübner
Ignaz
28.8.1855
30.3.1929
rolník


Knesch
Heinrich
3.8.1870
10.11.1958 SRN
učitel


Lippert
Andreas
28.5.1863
29.12.1940
rolník


Luksch
Josef
7.3.1862
26.11.1936
rolník


Spies
Erdman
18.11.1862
21.2.1938
rolník


Zuleger
Theodor
28.12.1858
16.4.1929
statkář





* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132684Verze : 0
Deutsche christlich - soziale Volkspartei:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Bobek
Emil
6.1.1883
3.12.1945 SRN
obchodník


Böhr
Josef
21.11.1862
14.3.1944
novinář


Budig
Franz
25.3.1870
2.1.1928
velkostatkář a předseda svazu německých křesťanských zemědělců na Moravě


Feierfeil
Wenzel
22.2.1868
19.3.1941
prelát


Luschka
Felix Max
4.3.1885
10.2.1968 SRN
právník


Mark
Vinzenz
16.3. 1871
1.1.1931
daňový úředník
do 3.7.1925

Petersilka
Karl
18.12.1877
20.9.1942
kněz a teolog


Rustler
Michael
5.5.1858
19.9.1948 Rakousko
důstojník genmjr.
od 18.9.1925

Schälzky
Robert
13.8.1882
28.1.1948 Rakousko
velmistr řádu německých rytířů

leden – červen 1946 vězněn
Scharnagl
Georg
26.2.1880
20.10.1965 SRN
rolník






Senátoři:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Hilgenreiner
Karl Anton Edmund
23.2.1867
9.5.1948 Rakousko
teolog a kněz

1945 – 46 vězněn
Koperniczky
Franz
17.2.1851
22.3.1941
probošt


Ledebur – Wicheln
Eugen
14.11.1873
12.11.1945
statkář

zemřel ve vazbě
Mayr – Harting
Robert
13.9.1874
12.3.1948
právník

1921 – 22 rektor německé univerzity v Praze
Vetter – Lilie
Moritz
22.8.1856
20.9.1945 Rakousko
statkář





* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132687Verze : 0
Deutsche Nationalpartei:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Baeran
Alois
16.5.1872
16.10.1936
úředník
do 23.6.1923

Brunar
Heinrich
5.10.1876
10.6.1933
notář


Feyerfeil
Edwin
31.3.1887
21.7. 1950
notář

1945 – 47 vězněn
Kallina
Othmar
10.9.1889
12.5.1945
ředitel vodárny

spáchal sebevraždu
Keibl
Josef
8.7.1874
20.11.1952
rada zemského soudu


Kraus
Vinzenz
18.10.1865
25.3.1926
koželuh a starosta v Německém Jablonném


Lehnert
Wolfram
18.4.1871
10.3.1951 DDR
lékař


Lodgman von Auen
Rudolf Vinzenz
21.12.1877
11.12.1962 SRN
právník


Matzner
Franz
21.5.1869
11.2.1943
rolník


Medinger
Wilhelm
7.1.1878
3.12.1934 Rakousko
velkostatkář, majitel pivovaru


Radda
Emmerich
17.4.1882
2.3.1940
advokát


Schollich
Ernst
26.4.1882
23.5.1945
novinář

spáchal sebevraždu
Stenzl
Alois
18.11.1882
21.12.1942
mlynář
od 27.6.1923
1919 – 38 předseda Deutsche Gewerbepartei




Senátoři:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Friedrich
Karl
28.3.1867
9.1.1951 SRN
vrchní finanční rada


Hartl
Hans
17.5.1858
11.10.1939
ředitel státní průmyslové školy v Liberci


Herzig
Emma Maria
25.3.1873
1.3.1933
lékařka


Meissner
Robert
4.8.1854
2.2.1933
rolník


Naegle
August
23.7.1869
12.10.1932
teolog

1918 – 20 a 1929 – 30 rektor německé univerzity v Praze
Oberleithner
Gustav
8.4.1871
19.5.1945
starosta Šumperka a továrník

zemřel ve vazbě
Schmidt
Carl Eugen
29.10.1865
22.10.1948
děkan






* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132689Verze : 0
Országos magyár kisgazda földmives és kisiparos párti képviselök clubja:


Poslanec:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Szent – Iványi
József
15.11.1884

statkář






Senátoři:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Hangos
István
17.4.1859
24.3.1922
statkář


Ficza
Josef
4.3.1853
22.11.1930
malorolník
od 24.4.1922





* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132690Verze : 0
Magyár és német szocial – demokraták clubja:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Földessy
József
10.8.1886

notář


Mayer
Samuel
14.7.1882
? Švédsko
úředník


Mikle
Vincenc
18.2.1882

rolník
od 6.3.1924

Nagy
Gyula
22.9.1875

kotlář
do 22.12.1923

Wittich
Paul
22.11.1877
13.5.1957
novinář

1920 – 24 předseda Deutsch – Ungarische Sozialdemokratische Partei




* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132691Verze : 0
Keresztény szocialista párti képviselök klubjának tagjai:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Füssy
Kálmán
24.4.1878

rolník


Jabloniczky
Johann
21.9.1874

advokát


Körmendy – Ékes
Lájos
14.12.1876

statkář

1925 vypovězen z ČSR
Lelley
Jenö
3.3.1870

advokát


Palkovich
Viktor
17.10.1850

kněz
od 23.5.1922
1925 vypovězen z ČSR
Tobler
János
27.9.1889

novinář
do 17.9.1921





* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132694Verze : 0
Deutsch – demokratische Freiheitspartei:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Kafka
Bruno Alexander
27.9.1881
12.7.1931
advokát


Kostka
Carl
5.5.1870
23.7.1957
právník

1929 – 38 starosta Liberce




Senátoři:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Jelinek
Josef
18.1.1864
22.5.1934
stavitel a předseda strany


Spiegel
Ludwig
31.3.1864
14.8.1926
právník






* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132695Verze : 0
Zástupci Podkarpatské Rusi:


Poslanci:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Strana
Gagatko
Andrej
24.8.1884

advokát
od 8.4.1924

Karpatoruská trudová strana
Gáti
József
2.5.1885

advokát
od 8.4.1924

KSČ
Kaminský
Jozef
17.11.1878

právník
od 14.4.1924
po válce odvlečen do SSSR, kde byl ve vězení umučen
Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu
Korláth
Endre
10.3.1881

statkář
od 8.4.1924

Autonomní svaz autochtonů
Kurtjak
Ivan
21.2.1888
2.1.1933
velkostatkář
od 8.4.1924

Autonomní zemědělský sojuz
Mondok
Ivan
21.5.1893
8.12.1941

od 8.4.1924

KSČ
Nečas
Jaromír
17.11.1888
30.1.1945 Velká Británie
advokát
od 8.4.1924

Československá sociálně demokratická strana dělnická
Sedorjak
Nikolaj
2.10.1891
18.9.1934

od 8.4.1924

KSČ
Šafranko
Emanuel
5.1.1890


od 8.4.1924

KSČ




Senátoři:



Příjmení[/color]
Jméno
Datum narození
Datum úmrtí
Povolání
Mandát*
Poznámka
Strana
Bodnar
Ivan
4.7.1877

rolník
od 8.4.1924

KSČ
Csehy
Endre


rolník
od 8.4.1924

KSČ
Egry
Ferencz
12.1.1864

zvonař
od 8.4.1924

Autonomní svaz autochtonů
Riskó
Béla


rolník
od 8.4.1924

Autonomní zemědělský sojuz




* není-li uvedeno, vykonával mandát celé volební období
URL : https://www.valka.cz/Poslanci-a-senatori-Narodniho-shromazdeni-1920-1925-t35800#132698Verze : 0