Main Menu
User Menu

Fiřt-Fürst, Bohumír

F/Lt, plk. Bohumír Fiřt (Fürst)

* 01.10.1909, Opatovice
+ 02.01.1978, Ledeč nad Sázavou

Stíhač 310. stíhací perutě
URL : https://www.valka.cz/Firt-Fuerst-Bohumir-t35786#132538Verze : 0
MOD
Narozen 1.10.1909 Opatovice
Zemřel 2.1.1978 Ledeč nad Sázavou


Otec byl dělníkem v kamenolomu

Po obecné škole se vyučil v koloniálním obchodě

do 1928 pracoval jako obchodní příručí v Tršicích a poté v Mělníku

1928-1930 Škola pro odborný dorost letectva ve VLU Prostějov

1930 stihací kurz VLU Cheb

1930-1932 v hodnosti svobodníka nastupuje k 38. stíhací letce na letiště Vajnory u Bratislavy

1932-39 v hodnosti četaře nastupuje jako instruktor k VLU Prostějov, později povýšen na rotmistra

23.6.1939 u Těšína přechází hranici do Polska, presentován v Krakově u Čs. zahraničního vojska

26.7.1939 na lodi Castelholm odplouvá do Francie, po připlutí přes Marseille odplouvá k základnímu výcviku Cizinecké legie do Sidi Bel Abbes

25.10.1939 převeden k francouzskému letectvu v hodnosti adjutanta, odjel ke školení na základnu v Tunisu El Aouina a Blidě

prosinec 1939 návrat do Francie na základnu No. 6 Chartres, kde se stává instruktorem

10.5.1940 - 17.5.1940 jednotka ELD Chateaudun

17.5.1940 - 21.6.1940 u Groupe de Chasse II./2

19.5.1940 - sestřeluje Hs-129

21.5.1940 - ve spolupráci pravděpodobně sestřeluje Do-17Z, lehce zraněn na levé noze

24.6.1940 - po kapitulaci Francie odplouvá z přístavu Port Vendres do Oranu v sev. africe a odsud z Casablanky do Anglie

12.7.1940 - připlouvá na lodi Neuralia do Liverpoolu

6.8.1940 - 18.10.1940 v hodnosti sergeant u 310. československé stíhací peruti

3.9.1940 - v 10:45 sestřeluje Messerschmitt Bf-110C

7.9.1940 - v 17:15 sestřeluje Messerschmitt Bf-110C

7.9.1940 - sestřeluje Messerschmitt Bf-109E

15.9.1940 - v 14:40 sestřeluje He-111

18.10.1940 - 28.10.1940 605. stíhací peruť "Country of Warwick"

28.10.1940 - 7.3.1941 310. československá stíhací peruť

7.3.1941 - 6.5.1941 v Debdenu u 52 O.T.U. jako instruktor

6.5.1941 - 16.6.1941 kurz na FIS v Upavonu, získává kvalifikaci v létaní na dvoumotorových letounech, povýšen na Pilot Officer

16.6.1941 - červen 1942 u 2 S.F.T.S v Brize Nortonu jako instruktor na dvoumotorových letadlech, povýšen na Flying Officera

červen 1942 - srpen 1942 učitelem u 6 (P.)A.F.U.

srpen 1942 - 14.9.1942 učitelem u 11 (P.)A.F.U.

14.9.1942 - 1.12.1942 24. spojovací peruť (Transport Command)

1.12.1942 - srpen 1945 v Hendonu u 510. spojovací peruť (Transport Command), povýšen na Flight Lieutenant

2.12.1943 - srpen 1944 velitel B letky u 510. spojovací perutě

po návratu do ČSR přijímá české příjmení Fiřt

srpen 1945 - 1946 Letecká dopravní skupina

1946 - 1.2.1949 Letecký dopravní pluk, kde dosáhl hodnosti majora

po vyhození z armády byl zatčen a odsouzen. Vězněn byl také v jedné z nejtěžších věznic na Mírově.

po propuštění z vězení se stěhuje do Ledče nad Sázavou kde je mu umožněna pouze manuální práce

1965 rehabilitován, povýšen na podplukovníka

2.1.1978 umírá náhle na srdeční infarkt v Ledči nad Sázavou

1991 im memoriam povýšen na plukovníka


Vyznamenání:

Čs. válečný kříž 1939,
Čs. medaile Za chrabrost,
Čs. medaile Za zásluhy 1.st.,
Pamětní medaile čs. zahraniční armády se štítkem F a VB,
Croix de Guerre s palmou,
The 1939-1945 Star (with Battle of Britain Claps),
Air Crew Europe Star,
Defence Medal,
War Medal.




Zdroj: www.esoterika.cz, aces.safarikovi.org, kniha Z vysočiny na křídla RAF - K. Černý
URL : https://www.valka.cz/Firt-Fuerst-Bohumir-t35786#314317Verze : 1
Kolorovaná verzia vyššie uvedenej fotografie.


zdroj: WW2 Colourised Photos
URL : https://www.valka.cz/Firt-Fuerst-Bohumir-t35786#536209Verze : 1
MOD