Main Menu
User Menu

CL - Tacuta (1918)

龍田 / たつた

Tacuta / Tatsuta


Druh lode: ľahký krížnik
Trieda lode: Tenrjú
Sesterské lode: Tenryu


Kýl položený: 24.7.1917 v štátnej lodenici v Sasebo
Spustená na vodu: 29.5.1918
Zaradená do služby: 31.3.1919
Potopená 13.3.1944


Rozmery:


dĺžka celková: 142,6 m
dĺžka na čiare ponoru: 139,3 m
šírka: 12,3 m
ponor: 4 m


výtlak štandardný: 3 230 t
výtlak pri skúškach: 3 500 t
výtlak maximálny: 3 948 t (alebo 4 350 t)


Pohon: 3 lodné skrutky, 3 turbíny Kanpon s jednostupňovými prevodovkami, 10 kotlov Kanpon
Výkon: 51 000 hp
Rýchlosť: 31 uzlov (na skúškach 33 uzlov)
Dosah:
5 000 nm pri 14 uzloch
6 000 nm pri 10 uzloch
1 250 nm pri 31 uzloch
Zásoba paliva: 150 t uhlia a 920 t mazutu


Pancierovanie:
bočný pás: 25 + 38 mm
paluba: 25 mm
veže (kryty diel): 38 mm
veliteľská veža: 51 mm


Výzbroj:
4 (4xI) x 140 mm/50
1 x 80 mm/40 AA
8 (4xII) x 25 mm/60 AA
2 (1xI) x 13 mm AA
6 (2xIII) x 533 mm torpédomety
vybavená aj na kladenie mín
48 mín
Posádka: cca 332


Krížniky triedy Tenryu, do ktorej Tatsuta patrila, boli prvé skutočné ľahké krížniky v japonskom námorníctve. Konštrukciou to boli v podstate predĺžené torpédoborce a pretože mali slúžiť ako vlajkové lode flotíl torpédoborcov mali naprojektovanú vysokú max. rýchlosť - 31 uzlov. Ako prvé lode v jap. námorníctve mali nainštalované otočné trojhlavňové torpédomety ráže 533 mm. V roku 1931 dostala Tatsuta namiesto jednoduchého sťažňa trojnožkový a v roku 1939 bol naištalovaný jeden dvojhlavňový 13 mm AA guľomet. Ďalšie zmeny počas vojny vyplývali zo získaných skúseností a bolo to najmä posilovanie protilietadlovej výzbroje.
URL : https://www.valka.cz/CL-Tacuta-1918-t35509#130986Verze : 0
Pripájam jedno foto z warship.get.net.pl
URL : https://www.valka.cz/CL-Tacuta-1918-t35509#130987Verze : 0
Niečo málo k službe počas WWII:


Tatsuta spolu s Tenryu, ako súčasť 18. eskadry krížnikov, podporovali 11.12.1941 prvý (a neúspešný) útok na amer základňu na ostrove Wake a o mesiac neskôr aj druhý útok - tentoraz úspešný. V januári a februári 1942 sa zúčastnili invázie do Kaviengu (Nová Guinea) a na ostrov Gasmata. Po návrate na základňu Truk bola na Tatsute doplnená AA výzbroj. Potom sa zúčastnila akcií: v marci a apríli 1942 invázie na ostrov Lae-Salamaua a na Bougainville, v marci vylodenia na ostrove Santa Isabel, v júli vylodenia v Buna (Nová Guinea) a v auguste vylodenia v Milne Bay (tamtiež). 5.9.1942 však po porážke vojska museli Milne Bay evakuovať. Pritom potopila (za asistencie torpédoborca Arashi) britskú transportnú loď. Začiatkom októbra (8. a 9.) kryla vylodenie v Tassafaronge na ostrove Guadalcanal. 10.12.1942 bola 18. eskadra krížnikov deaktivovaná a po opravách na základni Truk a v lodenici v Maizuru v Japonsku sa 1.apríla 1943 stala vlajkovou loďou 11. flotily torpédoborcov. Potom vykonávala s torpédoborcami, ktoré boli novo zaradené do služby cvičenia a 8. júna 1943 bola svedkom výbuchu Mutsu, keď s nimi kotvila v Hashirajime. V októbri 1943 dopravovala vojakov na Ponape. Pri ceste tam ju na Truk sprevádzala aj bitevná loď Yamashiro a novoprebudovaná hybridná bitevná lietadlová loď Ise. 13. marca 1944 bola pri sprevádzaní konvoja posíl na Saipan asi 40 míľ SSV od ostrova Hachijo - jima torpédovaná (zasiahli ju 2 torpéda) amer ponorkou Sand Lance (SS-381). Tieto zásahi jej boli osudné a potopila sa. Zahynulo 26 ľudí, ostatní boli zachránení torpédoborcami Nowaki a Uzuki.
URL : https://www.valka.cz/CL-Tacuta-1918-t35509#131137Verze : 0
Velitelé lodi


20.09.1918 - 01.10.1920 fregatní kapitán, od 01.12.1918 námořní kapitán Kagara Otohiko
02.10.1920 - 20.11.1921 námořní kapitán Odera Ryokichi
20.11.1921 - 29.05.1922 fregatní kapitán, od 01.12.1921 námořní kapitán Kawamura Tatsuzo
20.11.1922 - 10.05.1923 námořní kapitán Tachi Meijiro
01.12.1923 - 06.03.1924 námořní kapitán Ichimura Hisao
25.03.1924 - 10.11.1924 námořní kapitán Matsuzaki Sunao
10.11.1924 - 01.12.1925 fregatní kapitán, od 01.12.1924 námořní kapitán Shibayama Shiba
01.12.1925 - 20.05.1926 námořní kapitán Niiyama Yoshiyuki
01.11.1926 - 01.12.1927 námořní kapitán Iwamura Kanekoto
01.05.1929 - 30.11.1929 námořní kapitán Kawana Takeo
30.11.1929 - 20.11.1930 námořní kapitán Tange Kunji
01.12.1931 - 01.12.1932 námořní kapitán Matsuki Masukichi
01.12.1932 - 15.11.1933 námořní kapitán Aihara Aritaka
15.11.1933 - 01.11.1934 námořní kapitán Oshima Shiro
01.11.1934 - 15.11.1935 námořní kapitán Hara Chuichi
15.11.1935 - 01.06.1936 námořní kapitán Yatsushiro Sukeyoshi
01.06.1936 - 01.04.1937 námořní kapitán Fukuda Teizaburo
01.04.1937 - 01.12.1937 námořní kapitán Takayanagi Gihachi
01.12.1937 - 20.08.1938 námořní kapitán Yamaguchi Jihei
20.08.1938 - 27.05.1939 námořní kapitán Ito Yasunoshin (od 15.01.1939 do 28.01.1939 navíc "Kagu Maru")
25.05.1939 - 25.09.1940 námořní kapitán Matsura Tadayuki (od 01.07.1939 navíc "Notoro")
25.09.1940 - 20.08.1941 námořní kapitán Sawa Masao
05.04.1943 - 22.12.1943 námořní kapitán Ogawa Nobuki


Zdroj: nihonkaigun.modellmarine.de
URL : https://www.valka.cz/CL-Tacuta-1918-t35509#199776Verze : 0