Main Menu
User Menu

45. letecký dělostřelecký pluk [1951-1954]

45th Air Artillery Regiment

     
Název:
Name:
45. letecký dělostřelecký pluk
Originální název:
Original Name:
45. letecký dělostřelecký pluk
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.01.1951
Předchůdce:
Predecessor:
Letecký dělostřelecký pluk 45
Datum zániku:
Disbanded:
01.11.1954
Nástupce:
Successor:
45. dělostřelecký průzkumný letecký pluk
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.01.1951-01.11.1954 Velitelství letectva
Dislokace:
Deployed:
01.01.1951-DD.MM.1951 Plzeň, letiště /
DD.MM.1951-DD.MM.1952 Klecany, letiště /
DD.MM.1952-01.11.1954 Plzeň, letiště /

Velitel:
Commander:
01.01.1951-22.12.1952 Mejda, Václav (Major)
22.12.1952-01.11.1954 Kotyza, Jan (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

01.01.1951-01.11.1954 Velitelský roj
01.01.1951-01.11.1954 1. letka
01.01.1951-01.11.1954 2. letka
DD.MM.1953-01.11.1954 3. letka
DD.MM.RRRR-01.11.1954 Roj malých letounů
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
01.01.1951-DD.MM.1951 VÚ 8671 Plzeň
DD.MM.1951-DD.MM.1952 VÚ 8671 Klecany
DD.MM.1952-01.11.1954 VÚ 8671 Plzeň
Zdroje:
Sources:
Vojenský ústřední archiv Praha, skupina ČSLA, fond (45. letecký dělostřelecký pluk), Sloužili jsme u pětačtyřicítky; Meta Lengál; Svět křídel
URL : https://www.valka.cz/45-letecky-delostrelecky-pluk-1951-1954-t35503#130934Verze : 0
Základy útvaru sahají do r. 1949


1.4.1949 – zřízena Dělostřelecká letka 1 a předpokládalo se zřízení také Dělostřelecké letky 2.


1.5.1950 – zřízen Letecký pluk 45 o dvou letkách.
Od 01.01.1951 se změnil "zápis" názvu na:
45. letecký pluk


1. letka působila v létech 1951-1952 na letišti v Klecanech,
velitel letky: Cígler, Jiří (kapitán letectva)


2. letka na letišti v Přerově.
velitel letky: Šimek, Jiří (kapitán letectva)
Kotyza, Jan (kapitán letectva)


(Výzbroj tvořily převážně letouny K-65 „Čáp“)


***
Od r. 1952 používal název: 45. letecký dělostřelecký pluk
V srpnu 1952 – přesun útvaru na letiště Plzeň-Bory.
Do výzbroje 1. a 2. letky byly zařazeny letouny B-33 a C-2.
1953 byla zřízena
3. letka s letouny S-199.

U pluku byl zřízen roj „lehkých letounů“ :
C-104,
C-105 / Z-126
C-106,
K-65,
K-75.


Velitelé letek:
1. letka: Svozil, (kapitán)
2. letka: Zeman, Julius (kapitán)
3. letka: Križan, Maxmilián(kapitán)


Hlavní letecká výzbroj pluku:
K-65 (1951 - 1954)
B-33 / Il-10 (1952 - 1954)
CB-33 / UIl-10 (1952-1954)
S-199 (1953 - 1954)


Stav letounů k 01.07.1953:
B-33 25 ks
S-199 14 ks
CS-199 1 ks
C-2 3 ks
K-65 5 ks
C-104 2 ks


Pro označení příslušnosti letounů k útvaru (01.01.1951-31.10.1954) používal:
Velitelský roj - OP-01 a dále ( nejvýše -09)
1. letka - NZ-10 a dále ( nejvýše -29)
2. letka - DD-30 a dále ( nejvýše -49)
3. letka - HY-50 a dále ( nejvýše -69)


Od 1.11.1954 – přejmenován na 45. dělostřelecký průzkumný letecký pluk


Zdroj: www.vojenstvi.cz
Sloužili jsme u pětačtyřicítky; Meta Lengál; Svět křídel
Vlastní archiv
URL : https://www.valka.cz/45-letecky-delostrelecky-pluk-1951-1954-t35503#193899Verze : 0
Il-10 (DD-32) z výzbroje 2. letky 45. leteckého dělostřeleckého pluku, první polovina 50. let.
 -


Zveřejněno s laskavým svolením autora

 -


Zveřejněno s laskavým svolením autora



Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/389042
URL : https://www.valka.cz/45-letecky-delostrelecky-pluk-1951-1954-t35503#460310Verze : 0
MOD