I shall return - D. MacArthur

Diskuse

Přesunuto sem z Osobností
kapa



Skoro v kazde knizce tykajici se obsazovani Filipin Japonci se stale objevuje stejny motiv. Hrdinny MacArthur branici se zurive presile Japoncu, zaroven s tim jeho slavny slib Filipinam.


Ale jaka je vlastne pravda? Doopravdy vyslovil MacArthur tento vyrok nebo to byla pouze pripravena fraze?


Vse zacalo rokem 1941, kdy byl Douglas jmenovan velitelem na Filipinach. Byl velitelem spojenych sil Filipin a USA, coz tehdy znamenalo vsehovsudy pouze nekolik tisic Americanu, zbytek kolem 250 000 Filipincu. V dobe slavne bitvy o Bataan a Corregidor se vsak podle filipinskych statistik techto dvou bitev ucastnilo pouze kolem 2500 Americanu, predevsim drzenych v zaloze - tedy ne aktivne bojujicich. Veskere boje tak byli na bedrech Filipinskych jednotek (tedy zde si Americane prisvojili vysledky Filipinske krve). V tomto obdobi MacArthur proslul svoji priznacnou "chrabrosti" a "odhodlanosti". Diky tomu se mu dostalo prezdivky "Dugout" Doug - tedy v ceskem prekladu neco jako "Zakopany Doug", popr. "Podzemni Doug" (v narazce na jeho permanentni pobyt v podzemnim tunelu Malinta).


Nakonec byl postupujici Japonskou armadou donucen opustit Corregidor a uchylit se do Australie, kde mel pripravit svoji invazni armadu. Prave v prubehu tohoto slavneho uteku mel zmineny slozit slib, ze se na Filipiny vrati. Jak tomu ale bylo doopravdy??
V podstate zadny slib Filipinam nebyl dan, ani vyrok nebyl vymyslen MacArthurem. Vse zacalo az prijezdem do Australie, kde mel Douglas MacA "usporadat tiskovou konferenci". V prubehu teto konference pronesl prohlaseni - pripravene jeho stabem - v tomto zneni (uvadim v AJ s volnym!! ceskym prekladem, aby bylo dobre mozne pochopit vyznam spojeni "I shall return"):
"The president of the United States ordered me to break through the Japanese lines for the purpose, as I understand it, of organising the American offensive against Japan, a primary object of which is relief of the
Philippines. I came through and I shall return."


Cesky: "Prezident USA mi naridil, abych se proklestil japonskymi liniemi za ucelem, tak jak tomu rozumim, organizovani americkeho protiutoku proti Japonsku, jehoz hlavnim cilem je ulehcit Filipinam. Prorazil jsem a mel bych se take vratit."


Jak vidite, tedy nejde o zadny slib, ale pouze o politicke konstatovani. Nicmene, co je dulezite toto neni puvodni forma prohlaseni. Nebot v puvodni forme byla posledni veta uplne jina: I came through bylo vypusteno a veta znela: "We (mysleno USA) shall return."


Puvodni verze vsak byla prezkoumana filipinskym spisovatelem a diplomatem Carlosem P. Romulem, ktery navrhl, ze toto nebude na Filipinach prijato, nebot USA Filipiny opustili a take dost tvrde zradily. Proto tedy navrhl variantu (zminenou drive), kdy od neosobniho prohlaseni ala my=USA, jde o osobni prohlaseni Douglase MacArthura. Tedy je zde osobni zodpovednost. Tato varianta byla generalem schvalena, nebot lichotila jeho komplexy dosti narusenemu egu.


A zbytek, tedy jak se dostaly tato slova do ust Douga opoustejiciho Filipiny?? To uz je klasicka ukazka novinariny - zacalo to vetou vytrzenou z kontextu "I shall return." a pokracovalo pak americkym snem o hrdinech. Vysledkem je pak vseobecne prijimany fakt, ktery neodpovida realite.

Dale prikladam nejake fotky z Corregidoru, tedy misto, kde Doug travil svuj volny cas v podzemi, popr. fotky ubikaci Filipinskych vojaku a take Dougovo velitelstvi HQ.
URL : https://www.valka.cz/I-shall-return-D-MacArthur-t35446#130038 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více