Main Menu
User Menu

GBR - Grand Slam (22 000 lb)

Grand Slam (22 000 lb)


Britské ozn. Grand Slam Mk. I
US ozn. prototypu T14, série M110, Grand Slam Mk. II


Britská letecká protizemní bomba proti zodolněným cílům. Její vývoj byl ukončen na sklonku druhé světové války podle návrhu Barnese N. Wallise.


Výroba u firmy Vickers & Co. v Sheffieldu byla velmi náročná na čas. Například naplnění bomby výbušnou směsí se provádělo ručně. V horké lázni rozpuštěná výbušná směs se odnášela v kbelících, po vrstvách se dávkovala pomocí naběračky a v polotuhém stavu pomocí dřevěného pěchovadla se zhutňovala. Práce vykonávala skupina čtyř osob. Z nich každá plnila své osobní zadání
1/ nalévání směsi,
2/ pěchování směsi,
3/ osvětlení dutiny bomby,
4/ dozor nad dodržením výrobního postupu.


Grand Slam byl poprvé použit v noci z 13. na 14. března 1945 k zničení cíle který úspěšně odolal předchozím bombardování. Nálet 617. Squadrony na bielefeldský most probíhal v letové výšce 16000 stop (4877 m). Bomba Grand Slam cíl přímo nezasáhla, přesto tlaková vlna a otřesy půdy zničily několik polí a pilířů mostu.


Dalším příkladem o účinnosti bomby může být nálet na ponorkové doky u Brém. Dvě svržené bomby pronikly železobetonovým stropem o tloušťce 23 stop (7,01 m). Grand Slam byl největší použitou bombou druhé světové války.


TTD britské verze
Délka celková 26′ 6" / 8,077 m
Průměr těla 46" / 1,168 m
Rozpětí stab. ploch ...
Hmotnost 22000 lb / 10199 kg
Použitá výbušnina Torpex D1 o hmotnosti 9135 lb / 4143,6 kg
Zapalovač No. 58 Mk. I umožňoval nastavit několik možností zpoždění výbuchu, od 0 sec. do 11 sec.
Zapalovač No. 47 umožňoval nastavit několik možností zpoždění výbuchu v minutách, max. do 60 min.
Objednávka na výrobu zadána 18. července 1943 společně s jinými výkonnými bombami
Licence na výrobu poskytnuta Spojeným státům
Během války použito 41 bomb


Zbarvení
Zbarvení bylo v zásadě shodné s bombou typu Tallboy.
- tělo bomby v barvě tmavě zelené nebo šedé
- "ocas bomby" byl v barvě kovu
- čelo bomby mělo identifikační pruhy v těchto barvách tenký pruh byl červený, silný byl zelený s černým nápisem "Torpex D1"
- text s údaji o zbrani v barvě černé


Poznámka
Technické údaje zpracovány podle ČSN 011300: Tabulky SI, Praha 1977
Při přepočtu britských měr do soustavy SI bylo přihlédnuto k jejich odlišnosti od severoamerické soustavy.


Vyobrazení použito z uvedených zdrojů.


Zdroje
Svatopluk Černoch a kol.: Strojně technická příručka, SNTL, Praha 1959, 11. vydání (k převodu angloamerických měr).
http://members.aol.com/nukeinfo2/
www.computing.dundee.ac.uk
www.globalsecurity.org www.johnmullen.org.uk
www.lancastermuseum.ca
http://www.lancastermuseum.ca/damsraid.html
http://www.lancastermuseum.ca/s,tallboy.html
www.bismarck-class.dk
www.bismarck-class.dk http://www.raf.mod.uk/bombercommand/grandslam.html
http://www.reference.com/browse/wiki/Tallboy_bomb
www.simt.co.uk
http://www.vectorsite.net/twbomb.html
URL : https://www.valka.cz/GBR-Grand-Slam-22-000-lb-t35123#128200Verze : 0
MOD
Pumovnice letounu byla upravena odstraněním vrat a puma byla vlastně nesena nikoli uvnitř letounu, ale přitištěná ke spodku trupu tak, že část byla skryta v prostoru bývalé pumovnice a část vyčnívala pod stroj. Zhruba tak, že špička pumy byla skryta uvnitř pumovnice a prakticky polovina pumy čněla ven. Problémem byla i křidélka pumy, která se dostávala při startu nebezpečně blízko země.


V přílohách pár obrázků a schematický průřez pumou Tall Boy.
(pramen - www.gunnies.pac.com.au )
GBR - Grand Slam (22 000 lb) - Tall Boy je ten menší. Za pozornost stojí porovnání s postavou člověka.

pramen - http://www.gunnies.pac.com.au/gallery/grand_slam.htm

Tall Boy je ten menší. Za pozornost stojí porovnání s postavou člověka.

pramen - www.gunnies.pac.com.au

GBR - Grand Slam (22 000 lb) - malý ale hezký obrázek. Lancaster odhazuje Grand Slam

malý ale hezký obrázek. Lancaster odhazuje Grand Slam
URL : https://www.valka.cz/GBR-Grand-Slam-22-000-lb-t35123#128921Verze : 0
Ještě poznámku - podle některých pramenů USAAF použila Grand Slamy proti Japonsku, dokonce tak, že B-29 nesla nejprve jednu pumu polozapuštěnou pod trupem, posléze dokonce 2, zavěšené na křídlech mezi trupem a vnitřními motory.


Ještě pár obrázků: Embarassed
GBR - Grand Slam (22 000 lb) - tloušťka betonového stropu cca 4,5 m

tloušťka betonového stropu cca 4,5 m
GBR - Grand Slam (22 000 lb) - obrázek bývá spojován s výše zmíněným náletem na most u Bielefeldu

obrázek bývá spojován s výše zmíněným náletem na most u Bielefeldu
URL : https://www.valka.cz/GBR-Grand-Slam-22-000-lb-t35123#128937Verze : 0
Amerických pokusů z Grand Slamy bylo víc. Nosnost B-29 se nabízela sama. S nejtěžšími pumami se v USA experimentovalo i po válce, takže Grand Slamy se ocitly i na B-35 i B-36 ( na něm dokonce 3!!)
Pro nevěřící nabízím originální znění informace z http://home.aol.com/nukeinfo2/#Boeing%20B-29 . :
"Early summer 1945, three Boeing B-29s were modified to carry a 22,000 lb Grand Slam on external bomb racks under each wing between the inboard engine and fuselage. After experiments at Eglin AAF in Florida, an order for fifty modified aircraft was placed. If the war hadn’t ended with the dropping of the atom bombs, dual Grand Slam B-29s might have been available to see action over Japan by the first week of September. Postwar publicity photographs never show more than three of the dual bomb modified B-29s flying in a formation. That may have been all that were built. Another B-29 was modified so that the lower part of the double bomb bay section would permit the semi external carriage of one large bomb (Tallboy, Grand Slam or T-12?)."


A pár obrázků:
GBR - Grand Slam (22 000 lb) - Bohužel, fotku se 2 GS jsem nesehnal. Umístění bylo totožné.

Bohužel, fotku se 2 GS jsem nesehnal. Umístění bylo totožné.
URL : https://www.valka.cz/GBR-Grand-Slam-22-000-lb-t35123#129124Verze : 0
Bomba Grand Slam, exponát Múzea RAF v Hendone (© Radek Havelka)


URL : https://www.valka.cz/GBR-Grand-Slam-22-000-lb-t35123#315617Verze : 0
MOD
Diskuse
Na obrázku "Ponorkový bunkr po zásahu Grand Slamem" to nevypadá, že by bomba vybuchla uvnitř bunkru, nebo se pletu?
URL : https://www.valka.cz/GBR-Grand-Slam-22-000-lb-t35123#129141Verze : 0
Neznám detaily, ale podle všeho bomba zafungovala tak, jak měla. Podle konstruktérů měla buď vlastní hmotností a setrvačností prorazit stropy a vybuchnout uvnitř objektů či tunelů a podzemních staveb, nebo výbuchem obrovské nálože vyvolat takové otřesy půdy, že se stavby zhroutily, případně sesuv zeminy podzemní dílo zavalil nebo natolik staticky poškodil, že bylo nepoužívatelné. Nadarmo se neoznačovala jako "zemětřesná" Shocked . Charakter trosek i otvoru ve stropě napovídá druhou možnost. Výbuch rozmetal povrch i případné povrchové objekty a prorazil strop ponorkového bunkru. Ať tomu bylo jakkoli, cíl byl splněn Wink . Tady se už toho moc udělat nedá. Kdo najde detaily právě k tomuhle obrázku, sť se podělí. Bude vítán.


Idea (Darwin nekecal, člověk pochází z opice. Proč by jinak byl tak zvědavý?) Exclamation
URL : https://www.valka.cz/GBR-Grand-Slam-22-000-lb-t35123#129154Verze : 0
Pokud se pamatuji z návštěvy těchhle bunkrů tak byl dosažen jediný zásah kdy puma prorazila svrchní krytí bunkru (to jsou asi metrové betonové segmenty) i sedmimetrový strop, vybuchla údajně při prorážení stropu bunkr byl sice poškozen, ale ne moc vážně, vyřazeno bylo jen jedno stání pro ponorky a to ještě jen z provozu jako dílenské, ponorky v něm kotvily dál (vpravo teprve začíná vlastní kotviště to místo kam se trefily je vlastně nad spojovacím úsekem a bunkr byl uvnitř členěn takže se tlak rozvedl a zařízení se celkem nepoškodilo. Ono se to zdá divné ale ty bunkry jsou neskutečně masivní, francouzi se je původně snažili zbourat, ale zjistilo se že to v podstatě nejde, při vyhození do vzduchu by bylo poškozeno okolí a ručně by se to nezaplatilo, takže bunkry stojí dodnes (a stojí za návštěvu).
URL : https://www.valka.cz/GBR-Grand-Slam-22-000-lb-t35123#129187Verze : 0
Co se bunkrů týče, připomínám, že před časem na fórku o tom, zda se ČSR měla bránit, řešila otázka podobná. I české pevnostní stavby mnohem skromnějšího rozsahu působily nebetyčné problémy všem, kdo se jim snažil načechrat krovky. Němci byli důkladní. Likvidace staveb na atlantickém pobřeží by dnes přišla na takové peníze, že je nikdo soudný nebude ochoten investovat. A proč taky, když neméně sympatické částky lze vydělat na tom, že tyto památky minulých tragédií předvádíme turistům? Kam by jedinci, postižení stejně jako my, jezdili na dovolenou a výlety. Nechtějte po mně, abych se o dovolené někde škvařil na pláži. To se rači budu vtírat do sympatického kousku betonu.
Je to možná off topic, ale musela ta myšlénečka ven Embarassed .
URL : https://www.valka.cz/GBR-Grand-Slam-22-000-lb-t35123#129355Verze : 0
ČS bunkry pokud vím žádné nebetyčné problémy nedělaly. Ty co byly v říši byly nechány osudu, ty co zůstaly v protektorátu byly z části odstřeleny, tam kde to nešlo (blízkost staveb a podobně) byly zarovnány kamením a zality betonem aby je nešlo použít. Nejsem si jist, ale myslím že víc škody než němci nadělal podnik Kovošrot po válce kdy ve snaze zalít válečné chřtány mírovou ocelí těžil z opevnění kov. Ostatně i největší ČS tvrze by se do ponorkových bunkrů v pohodě vešly, strop mterý byl proražen se prochází schodištěm a má údajně 7 metrů (příště jsem jel výtahem Smile ) bunkry jsou neskutečně velké (projel jsem snad všechny krom jednoho v Lorientu kam není přístup, protože patří námořnictvu. Třeba Brest má homplex o rozměrech asi 330x190m což s pevnostmi u nás nebo jinde moc srovnávat nejde, vysoký je zvenčí 17 m a protože vnitřní výška je kolem deseti zbývá na strop kolem 7 m (hloubka v bunkru je kolem 10 m, takže mezi stropem a dnem je cca 20 m ). Podobně masivně byly stavěny i kasárny pro posádky a obsluhu základny, dnes třeba v St. Nazaire je v bunkrech uděláno něco jako kulturní centrum, kde jsou různé atrakce jako kavárny, kino a podobně, ale vnější sedmimetrové a vnitřní více jak metrové zdi spolu s poměrně vysokými a dlouhými prostory nepůsobí moc příjemně Smile mně osobně se to víc líbilo v původním stavu, ale celkem chápu že město to udržovat nechtělo a už v devadesátých letech byl vstup dost nebezpečný (můstky podél byly shnilé).
URL : https://www.valka.cz/GBR-Grand-Slam-22-000-lb-t35123#315630Verze : 0
Jo a ten strop má podle WIKI 10m, ale oni asi počítají i dva metry prostoru a metr roštu (fangrost) na vlastním stropě
URL : https://www.valka.cz/GBR-Grand-Slam-22-000-lb-t35123#315639Verze : 0
I "kupole" u St. Omer byla zničena v červnu 1944 zemětřesným účinkem blízkých explozí (Tallboys?) a ne přímými zásahy (5 m silná kupole o váze 55000 tun)
URL : https://www.valka.cz/GBR-Grand-Slam-22-000-lb-t35123#315643Verze : 0
Bunkr v Brestu ale zničen nebyl, byl jen poškozen a navíc to nenarušilo nijak výrazně ani práci v něm, byl opraven a fungoval dál. Respektive fungoval pořád a jedno zasažené stání bylo opraveno.
URL : https://www.valka.cz/GBR-Grand-Slam-22-000-lb-t35123#315651Verze : 0