Main Menu
User Menu

Felzmann, Maximilian

generál dělostřelectva

     
Příjmení:
Surname:
Felzmann
Jméno:
Given Name:
Maximilian
Jméno v originále:
Original Name:
Maximilian Felzmann
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generál dělostřelectva
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
22.04.1894 Svitavy, /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
08.06.1962 Curych,
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
velitel 251. pěší divize
velitel XXXXVI. tankového sboru
velitel XXVII. armádního sboru
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
držitel Rytířského kříže s Dubovými ratolestmi
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
Florian Berger – Ritterkreuzträger aus Osterreich und den K.u.K. Kronländern
https://panzernet.net/php/index.php?topic=2200.0
URL : https://www.valka.cz/Felzmann-Maximilian-t32703#333081Verze : 0
     
Příjmení:
Surname:
Felzmann
Jméno:
Given Name:
Maximilian
Jméno v originále:
Original Name:
Maximilian Felzmann
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
01.08.1916 Leutnant
01.02.1916 Oberleutnant
01.01.1921 Hauptmann
26.09.1930 Major
20.04.1939 Oberstleutnant
01.02.1941 Oberst
01.06.1943 Generálmajor
01.12.1943 Generálporučík
01.01.1945 Generál dělostřelectva
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
01.11.1942-10.03.1943 Velitel : Dělostřelecké velitelství 130
02.11.1943-22.07.1944 Velitel : Sborový oddíl E
29.08.1944-20.09.1944 Velitel : XXXXVI. tankový sbor
09.08.1944-01.10.1944 Velitel : Sborový oddíl E
26.10.1944-14.04.1945 Velitel : XXVII. armádní sbor
15.04.1945-08.05.1945 Velitel : Vojenský okruh V

Ručně vyplněné položky:
Vyznamenání:
Awards:

18.05.1940

Železný kříž 1939 II. třídy
Iron Cross 2nd Class
Eisernes Kreuz II. Klasse
-

27.07.1940

Železný kříž 1939 I. třídy
Iron Cross 1st Class
Eisernes Kreuz I. Klasse
-

29.01.1942 -

Německý kříž ve zlatě
German Cross in Gold
Deutsche Kreuz in Gold
-

18.07.1942

Medaile za zimní bitvu na východě 1941-42
Eastern Front Medal 1941-42
Medaille Winterschlacht im Osten 1941-42
-

28.11.1943

Rytířský kříž Železného kříže 1939
Knight's Cross of the Iron Cross
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes 1939
-

03.11.1944

Rytířský kříž Železného kříže s dubovou ratolesti
Knight's Cross with Oak Leaves
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit Eichenlaub
643. držiteľ Dubových ratolestí.

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Florian Berger – Ritterkreuzträger aus Osterreich und den K.u.K. Kronländern
https://panzernet.net/php/index.php?topic=2200.0
URL : https://www.valka.cz/Felzmann-Maximilian-t32703#427014Verze : 0
MOD
Narozen 22.4.1894 Svitavy
Zemřel 8.6.1962 Seefeld ( Tyrolsko )



do 1913 rakouská dělostřelecká škola Vídeň, Traiskirchen


18.8.1913 podporučíkem v R.U. armádě, odvelen na 5. dělostřelecký pevnostní prapor Trento


srpen 1914 poručík, v bojích na Haliči a Karpatech


únor 1916 nadporučík


do 1918 bojoval na ruské i italské frontě, byl několikrát vyznamenán


1918 vstupuje do armády Rakouské republiky


1.1.1921 kapitán


do 1930 velitel dělostřelecké baterie 3. divize


1930 major u dělostřelecké brigády 6. divize


1938 přechází do wehrmachtu, velitelem 111. horského dělostřeleckého pluku


1.4.1939 podplukovník, velitel 251. dělostřeleckého pluku, se kterým se účastní bojů ve francii


1940 za boje ve francii udělen Železný kříž


1.2.1941 plukovník


22.6.1941 účastní se útoku na SSSR


zima 1941 v bojích u Rževa


29.1.1942 Německý kříž ve zlatě


1.6.1943 povýšen na generálmajora


28.11.1943 získal Rytířský kříž v hodnosti generálmajora a velitele 251. pěší divize za boje v Bělorusku


3.11.1944 získal Dubové ratolesti k Rytířskému kříži, v hodnosti generálporučíka a velitele Korps-Abteilung E za boje v Bělorusku a u Varšavy


1.1.1945 generál dělostřelectva


duben 1945 velící generál V.armádního sboru


květen 1945 padl do amerického zajetí


léto 1947 propuštěn ze zajetí



Zdroj: www.lexikon-der-wehrmacht.de , https://panzernet.net/php/index.php?topic=2200.0
URL : https://www.valka.cz/Felzmann-Maximilian-t32703#322089Verze : 0
generál dělostřelectva Maximilian Felzmann



Narodil se 22.04.1984 ve Zwittau na Moravě jako syn vlastníka tkalcovny. Už jako mladý prodělal výcvik na kadetní škole, 1913 povýšen do hodnosti Fähnrich R-U pevnostního dělostřelectva, 1914 již jako poručík v pluku polního dělostřelectva. První světovou válku prodělal jako důstojník baterie, později velitel nasazené v Karpatech, Haliči, Rusku a Itálii. Po válce sloužil v poválečné armádě rakouské republiky, mezi jinými i u dělostřeleckého oddílů 6. 1930 povýšen na majora. 1938 převzat do Wehrmachtu jako velitel dělostřeleckého oddílů v horském dělostřeleckém pluku 111 působícího v rámci 2. horské divize. 1939 v hodnosti podplukovníka převzal velení dělostřeleckého pluku 251. pěší divize. Za úspěchy při západním tažení vyznamenán Železným křížem II. třídy. I. třídu obdržel 1941 na východní frontě za nasazení na předmostí u Kalininu. Za úspěchy na Rževském výběžku obdržel 29.01.1942 Německý kříž ve zlatě a od 01.02.1942 byl povýšen na plukovníka. Na základě jeho odborných a vojenských výkonů byl jmenován koncem roku 1942 velitelem dělostřelectva XXXXVII. tankového sboru na Brjanské frontě. V 03.1943 převzal velení své staré 251. Pěší divize s níž se podílel na ústupu z Rževského výběžku. 01.06.1943 povýšen na generálmajora. Po dlouhých pozičních bojích u Orla, Kursku a Gomelu byla těžce poničená divize rozpuštěna. Za zmaření sovětského pokusu o průlom fronty obdržel 28.11.1943 Rytířský kříž stejně jako byl jmenován ve zprávách Wehrmachtu. Zbytky 251. pěší divize spolu s dalšími svazky vytvořil tzv. sborovou skupinu „E“ jejíž velení převzal (od 01.12.1943) generálporučík Felzmann. Následovaly ústupové boje v okolí Pripjaťi. Po rozpadu střední části německé východní fronty bránil Brest-Litevsk, po třech dnech obrany s nedostatečnými prostředky prorazil obklíčení města a zachránil 75% posádky. Za což obdržel 03.11.1944 Dubové ratolesti k Rytířskému kříži ( 643. udělení). Poté krátce velel XXXXVIII. tankovému sboru ve Východním Prusku, než převzal velení XXVIII. armádního sboru na polské frontě, kde byl nucen ustupovat k Prusku, Podílel se na bojích na předmostí u Narewa. 01.01.1945 jmenován generálem dělostřelectva. Spolu se svým sborem obklíčen v Prusku. 04.1945 byl se svým štábem evakuován a poté se stal velitelem vojenského okresu Stuttgart.
1947 propuštěn z amerického zajetí. Poté se usadil ve Švýcarsku. 08.06.1962 zemřel v Zürichu. Jeho hrob je v Tirolsku.


Zdroj:
Florian Berger – Ritterkreuzträger aus Österreich und den K.u.K. Kronländern
URL : https://www.valka.cz/Felzmann-Maximilian-t32703#322099Verze : 0
MOD