Main Menu
User Menu

Kazej, Marat Ivanovič

Kazey, Marat Ivanovich

Марат Иванович Казей

Marat Ivanovič Kazej – partyzánský rozvědčík


(1929 – 1944)Hrdina Sovětského svazu – „pioněr“


Narodil se v roce 1929 ve vsi Staňkovo u Dzeržinska. V raném dětství údajně osiřel, jak tvrdila pozdější propaganda. Ve skutečnosti byl jeho otec Ivan Kazej, účastník revoluce, který dal synovi jméno po francouzském revolucionáři, v roce 1934 zatčen a uvězněn jako „trockistický škůdce“. Později byla zatčena také Maratova matka Anna, ale po krátkém věznění ji propustili. Maratova sestra Ariadna nebyla přijata jako dcera „zrádce lidu“ do Komsomolu a sousedé se jim vyhýbali.


Na počátku války byla Anna Kazejova popravena okupanty za ukrývání partyzánů. Marat s Ariadnou utekli k partyzánům, kde jeho sestra při zimním pochodu omrzla a přišla o obě nohy. Když později Ariadnu posílali letecky do nemocnice, navrhli chlapcovi, aby letěl spolu s ní do vnitrozemí a dokončil si alespoň základní školu, ale on odmítl. Zůstal s partyzány a stal se rozvědčíkem a minérem. Chodil na průzkum a vyhazoval do povětří německé vlaky s vojenskou technikou. V lednu 1943 byl při jedné akci raněn a dostal medaili Za odvahu. Zahynul v květnu 1944 spolu se svým velitelem, když při návratu z rozvědky narazili na německý trestní oddíl. Marat do poslední chvíle střílel po nepříteli ze samopalu a posledním granátem zabil sebe i několik Němců, kteří ho obklíčili.


Posmrtně byl Maratu I. Kazejovi udělen titul Hrdina Sovětského svazu a v Minsku mu byl postaven památník. Jeho otec byl v roce 1959 rehabilitován. Po celá desetiletí byl utajován jeho skutečný životopis a dětem v SSSR, byl předkládán jako vzor „pionýra“, kterým nikdy být nemohl.


zdroj:
https://www.warheroes.ru/hero/hero.asp?Hero_id=1968
Kazej, Marat Ivanovič - Propagandistický obrázek 15-ti letého rozvědčíka Marata Kazeje

Propagandistický obrázek 15-ti letého rozvědčíka Marata Kazeje
URL : https://www.valka.cz/Kazej-Marat-Ivanovic-t31681#114230Verze : 1