Main Menu
User Menu

Stíhací eskadra 3 [1939-1945]

3rd Fighter Wing

Jagdgeschwader 3 (JG 3)

     
Název:
Name:
Stíhací eskadra 3
Originální název:
Original Name:
Jagdgeschwader 3
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.05.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Stíhací eskadra 231
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
Dislokace:
Deployed:
01.05.1939-26.08.1939 Bernburg, Fliegerhorst and Industriehafen Bernburg /
26.08.1939-30.09.1939 Brandis, Fliegerhorst Brandis /
01.10.1939-DD.10.1939 Münster, Fliegerhorst Münster-Handorf /
DD.10.1939-03.06.1940 Zerbst / Anhalt, Fliegerhorst Zerbst /
04.06.1940-25.06.1940 Candas, Flugplatz Valheureux /
01.08.1940-DD.08.1940 Colembert, ?
DD.08.1940-23.09.1940 Wierre-au-Bois, ?
23.09.1940-16.02.1941 Desvres, ?
16.02.1941-04.05.1941 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen /
05.05.1941-08.06.1941 Saint-Pol-sur-Ternoise, Landeplatz Saint-Pol – Bryas /
08.06.1941-18.06.1941 Vratislav, Fliegerhorst Breslau-Gandau /
18.06.1941-30.06.1941 Hostynne-Zamocs, ?
30.06.1941-09.07.1941 Luzk, ?
09.07.1941-17.07.1941 Polonnoje, ?
17.07.1941-28.07.1941 Berditschew, ?
28.07.1941-02.09.1941 Bila Cerkva, Fliegerhorst Belaja Zerkow /
02.09.1941-27.09.1941 Alexandrija, ?
27.09.1941-01.10.1941 Konotop, Flugplatz Konotop /
01.10.1941-04.10.1941 Sešča, Fliegerhorst Seschtschinskaja /
04.10.1941-11.10.1941 Šatalovo, Flugplatz Schatalowka West /
11.10.1941-24.10.1941 Juchnow, ?
24.10.1941-08.11.1941 Malojaroslawjez, ?
09.11.1941-19.05.1942 Wiesbaden, Fliegerhorst Wiesbaden /
19.05.1942-19.05.1942 Rogan, Fliegerhorst Charkow-Rogan /
19.05.1942-28.05.1942 Čuhujiv, Fliegerhorst Tschugujew /
28.05.1942-26.06.1942 Rogan, Fliegerhorst Charkow-Rogan /
26.06.1942-04.07.1942 Ščigry, Feldflugplatz Schtschigry /
04.07.1942-12.07.1942 Gortschetnoje, ?
12.07.1942-16.07.1942 Olchowatka, ?
16.07.1942-22.07.1942 Millerovo, Fliegerhorst Millerowo /
22.07.1942-28.07.1942 Tacinskaja, Landeplatz Tazinskaja Süd (Nowy-Cholan) /
28.07.1942-10.08.1942 Frolov, Landeplatz Frolow /
10.08.1942-13.09.1942 Tuzov, Feldflugplatz Tusow /
13.09.1942-20.11.1942 Stalingrad, Flugplatz Pitomnik /
20.11.1942-23.12.1942 Morozovsk, Einsatzhafen Morosowskaja-West /
23.12.1942-03.01.1943 Morozovsk, Einsatzhafen Morosowskaja-Süd /
03.01.1943-28.02.1943 Tacinskaja, Fliegerhorst Tazinskaja /
01.03.1943-DD.05.1943 Anapa, Fliegerhorst Anapa /
13.05.1943-06.09.1943 Mönchengladbach, Fliegerhorst München-Gladbach /
06.09.1943-08.11.1943 Rheinberg, ?
08.11.1943-27.02.1944 Neubiberg, Fliegerhorst Unterbiberg /
29.02.1944-06.06.1944 Salzwedel, Fliegerhorst Salzwedel /
07.06.1944-05.07.1944 Miserey, Fliegerhorst Evreux /
06.07.1944-11.07.1944 Saint-André-de-l´Eure, Fliegerhorst Saint-André-de-l´Eure /
12.07.1944-DD.08.1944 Vernouillet, Fliegerhorst Dreux /
DD.08.1944-DD.10.1944 Schneverdingen, Einsatzhafen Reinsehlen /
DD.10.1944-DD.11.1944 Erfurt, Fliegerhorst Erfurt-Bindersleben /
DD.11.1944-DD.01.1945 Geseke, Einsatzhafen Störmede /
22.01.1945-15.02.1945 Štětín, Fliegerhorst Stettin-Altdamm /
15.02.1945-DD.04.1945 Pasewalk, Arbeitsplatz Pasewalk/Franzfelde /
DD.04.1945-DD.05.1945 Eberswalde, Fliegerhorst Finow /
DD.05.1945-08.05.1945 Leck, Fliegerhorst Leck /

Velitel:
Commander:
01.05.1939-26.09.1939 Ibel, Max-Josef (Oberstleutnant)
26.09.1939-21.08.1940 Vieck, Karl (Oberstleutnant)
21.08.1940-11.08.1942 Lützow, Günther (Oberstleutnant)
12.08.1942-23.03.1944 Wilcke, Wolf Dietrich (Oberst)
24.03.1944-29.05.1944 Müller, Friedrich Karl (Major)
01.06.1944-13.02.1945 Bär, Heinz ( )
14.02.1945-08.05.1945 Schroer, Werner (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.05.1939-15.01.1942 I. skupina Stíhací eskadry 3
01.05.1939-08.05.1945 Štáb Stíhací eskadry 3
02.11.1939-21.02.1940 I. skupina Stíhací eskadry 20
01.02.1940-25.11.1944 II. skupina Stíhací eskadry 3
01.03.1940-08.05.1940 III. skupina Stíhací eskadry 3
DD.04.1941-20.01.1942 Doplňovací skupina Stíhací eskadry 3
DD.01.1942-31.01.1945 I. skupina Stíhací eskadry 3
01.06.1943-08.05.1945 IV. skupina Stíhací eskadry 3
25.11.1944-08.05.1945 II. skupina Stíhací eskadry 3

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
01.12.1941-08.05.1945 Udet (Udet, Ernst)
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Jagdgeschwader_3
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg3.htm
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-3-1939-1945-t309#523615Verze : 9
MOD
Jagdgeschwader 3 (JG 3)


01.05.1939 - zformována v Bernburg/Saale z JG 231
1940 - účastníla se na útoku na Francii a následně Bitvy o Británii
1941 - podílela se na napadení Sovětského svazu a téměř do konce roku působila na východní frontě. V listopadu stažena do Německa a připravovala se na nasazaní v severní Africe.
1942 - přesun byl zrušen a eskadra se vrátila do SSSR, kde se zapojila do bojů u Stalingradu
1943 - po ústupu od Stalingradu byla v květnu stažena do Německa a zapojila se do protivzdušné obrany Říše
1944 - po spojenecké invazi do Normadie se přesunula do Francie, v srpnu se vrátila do Německa
1945 - počátkem roku podnikla útoky na spojenecká letiště (operace Bodenplatte)
08.05.1945 - s koncem války zrušena

Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Jagdgeschwader_3
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg3.htm
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-3-1939-1945-t309#1524Verze : 5
MOD