Main Menu
User Menu

Großer Funk- und Befehlspanzer 38H(f)

Artillerie Panzerbeobachtungswagen auf 38H(f)
(dělostřelecká pozorovatelna)


Níže uvedený obrázek plastikové stavebnice čínské firmy Trumpeter (No. 00355, M1:35) ukazuje účelovou přestavbu kořistěného tanku Hotchkiss H-39 na samohybnou leteckou, nebo dělostřeleckou pozorovatelnu.

Kolega "Bitaxe" mne upozornil na to, že jsem se dostatečně nedistancoval od hodnověrnosti zde projednávaného kitu. Činím tak tímto dodatečným vložením textu s prohlášením: "Neznám žádnou fotografii či výkresovou dokumentaci, která by se blížila níže vyobrazenému modelu čínské firmy Trumpeter".

Autor recenze, zveřejněné v Perth Military Modelling Site, pan Terry Ashley se odvolává na:
Davida Doyleho (chybně přisouzeno HLD): Standard Catalog of German Military Vehicles, Krause Publications, ISBN: 0-87349-783-X
Thomase L. Jentze a Hilary L. Doyleho:
Panzer Tracks, No.11-1: Panzerbeobachtungswagen (Armored Observation Vehicles), ISBN: 0-9708407-9-9
Panzer Tracks, No.11-2: Aufklaerungspanzerwagen (Full & Half-Tracked Armoured Recon Vehicles), ISBN: 0-9744862-2-1
Michaela Sawodnyho: Unusual Panzers, Schiffer Publishing, ISBN: 0-88740-681-5
Waltera J. Spielbergera: Beute-Kraftfahrzeuge und-Panzer der deutschen Wehermacht, Motorbuch Verlag, ISBN: 3-613-01255-3


Poznámky:
Němci začátkem 2.světové války zavedli jednotný systém v označování ukořistěných zbraní. Oproti místu původu však docházelo k odlišnostem v značení, například francouzský lehký tank Hotchkiss H 39, Wehrmacht rozlišoval podle roku dodání do francouzské armády: Panzerkampfwagen 38 H 735 (f), nebo Panzerkampfwagen 39 H 735 (f). Proto může používat stavebnice plastikového modelu označení Pz. Beob. Wg. 38H (f).

www.perthmilitarymodelling.com
https://www.trumpeter-china.com/

Großer Funk- und Befehlspanzer 38H(f) - Camouflage - modelářská představa vzhledu

Camouflage - modelářská představa vzhledu
Großer Funk- und Befehlspanzer 38H(f) - Čínská představa německé improvizace

Čínská představa německé improvizace
URL : https://www.valka.cz/Grosser-Funk-und-Befehlspanzer-38H-f-t28826#101573Verze : 2
MOD
Jednak autor zmíněné recenze na samém začátku píše že o vozidle neví téměř nic a že nalezl jen zmínky v uvedených dílech (přičemž poslední jím uváděné zná jen z doslechu od Christophe Jacquemont). Sám uvádí že tím se stává existence uvedeného vozidla poněkud nejasnou (v originále: "So it may be obscure") a tento kousek končí slovy: "Ale jde o zajímavý model" (to vypadá spíš na modelářský zájem než na historickou věrnost). Přiznám se, že argumentovat kresbou z krabičky modelu o jehož reálnosti se bavíme mi přijde poněkud podivné. Obecně kresba kamufláže nepodložená fotografií je o ničem, sám jsem se vzniku kreseb na krabičky i podobných bokorysů zúčastnil a o jejich historické věrnosti vím své.
To, že jsou vedle sebe uvedeny dva stejné názvy považuji za překlep (správně asi má být u jednoho Panzerkampfwagen 39 (H). Bohužel ani jedna z uvedených knih není v mé knihovně takže musím věřit autorovi, že zmínky v nich opravdu jsou, bohužel z textu se zdá že jde opravdu o zmínku a ne o popis nebo dokonce fotku. Ale třeba někdo další některou z knih má a vnese do věci jasno. Zatím si dovolím o věrohodnosti čínského modelu poněkud pochybovat.
URL : https://www.valka.cz/Grosser-Funk-und-Befehlspanzer-38H-f-t28826#101581Verze : 1
Povedlo se mi najít v knize od Spielberga Beute-Kraftfahrzeuge und -Panzer der deutschen Wehrmacht o vozidle zmínku, bylo jich vyrobeno 24 ks a byly zařazeny u baterií houfnic na podvozcích Hotchkis. Fotka je přiložena, podle obrázku na krabici se zdá že je vyšší, ale třeba jen nezvládl malíř perspektivu.
Großer Funk- und Befehlspanzer 38H(f) -


URL : https://www.valka.cz/Grosser-Funk-und-Befehlspanzer-38H-f-t28826#101668Verze : 1
Ukoristené vozidlo bolo prekonvertované na ženijné vozidlo. Zdroj videonahrávky, z ktorého je táto fotografia uvádza, že zábery sú z anglickej 3rd Infantry Division (?), resp. jej ženijnej jednotky REME (Royal Electrical and Mechanical Engineers).


https://film.iwmcollections.org.uk/record/831
www.tapatalk.com

Großer Funk- und Befehlspanzer 38H(f) -


URL : https://www.valka.cz/Grosser-Funk-und-Befehlspanzer-38H-f-t28826#608340Verze : 5
MOD
Akira Takiguchi
www.facebook.com

Großer Funk- und Befehlspanzer 38H(f) -


Großer Funk- und Befehlspanzer 38H(f) -


URL : https://www.valka.cz/Grosser-Funk-und-Befehlspanzer-38H-f-t28826#622759Verze : 0
MOD