Main Menu
User Menu
Zápalná puma o hmotnosti 341 kg. Obsahuje Napalm. V součastné době je jediná používaná puma s napalmem.


Konstrukčně vychází ze zápalných pum M-47 a M-74 (napalm s WP - bílým fosforem) používaných během válek v Koreji a ve Vietnamu.


Je to kanystr z tenkého, leštěného hliníku. Nemá žádné stabilizační plochy (na rozdíl od pum typu FAE, které jsou balisticky stabilizované). Po odhození se začnou různě převracet. Tento pohyb přispívá k rozptýlení zápalného gelu po dopadu kontejneru do širokého okolí. Pumu lze odpálit i před dopadem, tedy ve vzduchu, nad zemí. Je určena proti pěchotě v zákopech, vozidlovým konvojům, stavbám,...


V operaci Desert Storm shodila USMC kolem pětiset kusů Mk.77 a to hlavně z letounů AV-8 Harrier. Shozy byly prováděny v malých výškách. Jak také jinak, pokud chtěly zasáhnout něco určitého. Na americkém webu jsem se dočetl o jednom druhu cílů. Írák naplnil, střelecké, zákopy na hranicích s Kuvajtem olejem. A tento olej zapalovaly sedmasedmdesátky. Vysvětlení tam nebylo. Pravděpodobně olej vyhořel a zákop se stal překonatelným pro pěchotu.
URL : https://www.valka.cz/Mk-77-Napalm-t28612#100568Verze : 0
MOD
Mk.77 podvěšené pod křídlem letounu F/A-18A Hornet ze sestavy letky VMFA-321 "Hell’s Angels" na základně Fallon v Nevadě.
Mk.77 Napalm - (US DoD)

(US DoD)
URL : https://www.valka.cz/Mk-77-Napalm-t28612#205399Verze : 0
MOD