Main Menu
User Menu

Dietrich, Marlene

Dietrich, Marlene

     
Příjmení:
Surname:
Dietrich
Jméno:
Given Name:
Marie Magdalene
Jméno v originále:
Original Name:
Marie Magdalene "Marlene" Dietrich
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
-
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
27.12.1901 Schöneberg /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
06.05.1992 Paríž
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
-
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Marlene_Dietrich
URL : https://www.valka.cz/Dietrich-Marlene-t28565#419721Verze : 1
MOD
Marlene Dietrich - herečka, zpěvačka, příslušnice americké armády

(1901 - 1992)


Narodila se jako Maria Magdalena von Losch 27. prosince 1901 v Berlíně, v rodině pruského důstojníka. Stala se herečkou, ale hvězdu z ní udělal až film Modrý anděl z roku 1930. Byl také začátkem její spolupráce s režisérem Josephem von Sternbergem, s nímž ještě téhož roku odjela do Hollywoodu, kde se stala prototypem svůdné ženy-vampa.

Od nástupu Hitlera k moci v Německu se angažovala v boji proti nacistickému režimu. Nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels usiloval o její návrat do Německa a v roce 1936 k ní vyslal delegaci s exkluzívní nabídkou působení v německých filmových studiích Ufa, byl však důrazně odmítnut. Neuspěl ani o rok později, kdy Marlene naposledy navštívila předválečné Německo. V roce 1939 se stala americkou občankou a po rozchodu s von Sternbergem se v roce 1943 rozhodla vstoupit do armády. Stala se členkou americké vojenské jednotky USO (United Services Organization), která pořádala vystoupení pro americké vojáky na bojištích v severní Africe, Itálii a Francii. Se svou jednotkou se zúčastnila osvobozování Německa a nejednou se ocitla v nebezpečí na předním okraji fronty.

Po kapitulaci Německa v květnu 1945 se v Berlíně setkala se starší sestrou Elizabeth, která byla kvůli Marlene vězněna v Bergen-Belsenu. Mnoho Němců pohlíželo na Ditrichovou v americké uniformě jako na zrádkyni a proto se Marlene rozhodla Německo opustit a vrátit se do Spojených států.

Od konce 50. let slaví velké úspěchy jako zpěvačka v mezinárodním showbussinesu a pořádá turné po celém světě. Roku 1961 ztvárnila vynikajícím způsobem roli ve známém filmu Norimberský proces. V letech 1967-68 pak působila na newyorské Brodwayi. Divadlu se věnovala až do roku 1975, kdy se po zlomenině krčku rozhodla opustit natrvalo jeviště. Poté se stáhla do ústranní a usadila se v Paříži, kde 6. května 1992 zemřela.

Marlene Ditrichová se v letech 1947 - 50 stala držitelkou Medaile Svobody a francouzského Řádu Čestné legie.
URL : https://www.valka.cz/Dietrich-Marlene-t28565#100437Verze : 1