Main Menu
User Menu

Dulles, John Foster

     
Příjmení:
Surname:
Dulles
Jméno:
Given Name:
John Foster
Jméno v originále:
Original Name:
John Foster Dulles
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
major
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
?
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
25.02.1888 Washington, D. C.
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
24.05.1959 Washington, D. C.
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
minister zahraničných vecí
senátor
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
diplomat, politik
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
http://en.wikipedia.org/wiki/John_Foster_Dulles
URL : https://www.valka.cz/Dulles-John-Foster-t27503#434449Verze : 1
MOD
John Foster Dulles - politik a diplomat


(1888 - 1959)



Narodil se 25. února 1888 ve Washingtonu D. C. v rodině s tradicí vládních úředníků. Vystudoval Princentonskou univerzitu, v letech 1908 - 09 studoval práva na Sorbonně v Paříži a roku 1919 získal doktorát na Univerzitě George Washingtona. Již v roce 1911 pracoval pro právnickou firmu Sullivan and Cromwell a později se stal jejím spolumajitelem.


Zúčastnil se války v Evropě v letech 1917 - 18 jako zpravodajský důstojník v hodnosti kapitána a poté majora. Pro své právnické a jazykové znalosti byl přijat do americké delegace na Pařížské mírové konferenci a zasedal v Komisi pro válečné reparace v letech 1919 - 20. Později se zúčastnil několika mezinárodních konferencí ve službách ministerstva zahraničí.


V závěru druhé světové války byl delegátem na zakládající konferenci OSN v San Franciscu a na londýnské konferenci ministrů zahraničí. V letech 1946 - 49 pracoval jako vyslanec Spojených států při OSN, zastupoval Spojené státy na konferenci v Paříži roku 1948 a od roku 1950 byl konzultantem ministra zahraničí. Měl zásluhu na založení obranné aliance NATO.


Po nástupu Dwighta Eisenhoovera do prezidentského úřadu se v roce 1953 stal ministrem zahraničí v jeho vládě. Jako ministr zahraničí vyhlásil doktrínu zadržování komunismu, která zahrnovala politiku hrozbou jaderné odvety. V roce 1954 doporučil vyslat americké vojenské jednotky do Indočíny, aby zabránily vítězství komunistů, ale Eisenhower tento návrh zamítnul. Naléhavým tvrzením, že jihovýchodní Asie má strategický význam pro národní bezpečnost USA, položil základy k vietnamské válce. Stál u zrodu vojensko-politického seskupení CENTO a SEATO. Byl stoupencem nekompromisního postupu proti světovému komunistickému táboru s použitím síly a eskaloval studenou válku.


Odstoupil ze zdravotních důvodů v dubnu 1959 a 24. května téhož roku zemřel na rakovinu žaludku ve washingtonské nemocnici.
URL : https://www.valka.cz/Dulles-John-Foster-t27503#97817Verze : 0