Main Menu
User Menu

zničená kamufláž

Diskuse
nedávno jsem stavel pěkný model stuky, vim že letadlo jsem nepatří, ale vnitřek se mi povedl a z venší je to jeden velký tah štětce
nevíte jak se zbavit nátěru?
URL : https://www.valka.cz/znicena-kamuflaz-t27354#97618Verze : 0
Možností je několik: přebrousit (pod vodou šmirglem tak 1500), opravit rytí a znova do toho.


Kdysi, když jsem byl v Tvém věku mi tehdy kolegové modeláři poradili jak model úplně "demontovat".
!!!!Pozor!!!! je to trochu nebezpečné!!!! a stálo by Tě to nejspíš i ten povedený vnitřek!!!
Do lavoru s vodou se dá několik šupin (polévková lžíce do 5 litrů studené vody) Louhu sodného (opravdu pozor, je to žíravina a v drogerii Ti to nejspíš neprodají - porada s rodiči bude namístě!)
Jakmile se šupiny rozpustí šoupneš tam model a necháš ho tam. Po min. 24 hodinách by měl nátěr jít okartáčkovat!!!V gumových rukavicích!!! Počítej ovšem s tím, že se nejspíš i rozlepí!!!


Ovšem metoda nejlepší: Model dát do vitrýny a mít radost alespoň z povedeného interiéru a nabytých zkušeností! V životě postavíš ještě tolik modelů, že nemá smysl se rmoutit jedním nepovedeným nátěrem. Jak se říká: "Pro jedno kvítí, slunce nesvítí, pro jednu krávu, tráva neroste...Wink
URL : https://www.valka.cz/znicena-kamuflaz-t27354#105391Verze : 0
Taky se mi jednou povedlo něco podobného, model jsem dal do vitríny a dlouho jsem se na něj díval. Když už jsem nesnesl pohled na něj, tak jsem někde četl a nebo slyšel, že to jde i brzdovou kapalinou. Vyzkoušel jsem to tedy a ono to opravdu funguje. Akorát potom musíš ten model pořádně umýt a odmastit nejlépe technickým benzínem.
URL : https://www.valka.cz/znicena-kamuflaz-t27354#105776Verze : 0
ten louh jde palikovat i pomocí něčeho co do toho namočíš a přložíš na model musíš PRACOVAT V RUKAVICÍCH. barva se podle toho jak moc je čerstvá měla zvednout. Funguje to ale jen na syntetické barvy (třeba Humbrol). U brzdové kapaliny si nejsem jistý zda to funguje i s tou novou (stará to opravdu spolehlivě zvedla)
Pokud použiješ louh je třeba užít kovovou nádobu (vyvíjí se teplo a nebyl bys první komu se plastová roztekla a hlavně dávat opravdu pozor, je to silná žíravina.
URL : https://www.valka.cz/znicena-kamuflaz-t27354#105782Verze : 0
Jo to je fakt. s tou novou kapalinou to opravdu nemam vyzkoušené.
URL : https://www.valka.cz/znicena-kamuflaz-t27354#105878Verze : 0
Mam casto stejnej problem jako ty nedavno sem postavil model SU - 85
1/35 a pomohl mi pripravek PAINTA CLEEN od revellu ale funguje jenom na humbrol revell apod. ne na tamiy Sad
URL : https://www.valka.cz/znicena-kamuflaz-t27354#116597Verze : 0
Purisol od AGAMY, tím pustí úplně všechno. Napatlat na povrch a stírat i s barvou. Není to sice taky nic moc zdraveho, ale lepší než riskovat popáleniny od louhu. Dokonce se traduje veselá příhoda, že Purisol musela firma stáhnou z trhu a přebalit do jiných obalů, protože se prožral lahvičkou:)))))))))))))
URL : https://www.valka.cz/znicena-kamuflaz-t27354#116600Verze : 0
Co se tyka louhu tak jeste pozor na hlinik. Nepouzivat hlinikove nadoby, spachtlicky atd. Louh totiz s hlinikem reaguje a vznika hnedoseda sedlina (asi bauxit), ktera po case ztvrdne. Uz jsem tak jednou model vysekaval, ze byl model uplne zniceny nemusim rozepisovat Smile.
URL : https://www.valka.cz/znicena-kamuflaz-t27354#123562Verze : 0
Barvožrout louh.


Ještě k tomu louhu sodnému, lepší než kovová nádoba je keramika či křemičité sklo. V případě použití plastové nádoby doporučuji tuto vložit do větší a chladit vodou. Po skončení práce s louhy doporučuji rozložený model a nádobu neutralizovat octem (8% kyselina octová), nebo potravinářskou kyselinou citronovou. K rukavicím bych ještě přidal ochranný štít obličeje pro práci s žíravinami, není-li tak alespoň chránit oči většími brýlemi.


Louh je nejzákeřnější žíravina - i když opláchneš zasažená místa - tak leptá dál. Je nutné ihned neutralizovat. Pozor na oči !!!
URL : https://www.valka.cz/znicena-kamuflaz-t27354#123752Verze : 0
MOD
Na ten hydroxid opravdu bacha - v mládí jsem byl mladým chemikem Laughing


1 - mýdlo na umývání zasažených částí těla vůbec nefunguje (funguje na kyseliny, protože je mírně zásadité)


2 - to teplo při rozpouštění, o kterém psal bitaxe je docela značné - docela dost to hajcuje


3 - rozpouštěj je to potřeba pomalu po troškách, jinak se z jednotlivých pecek louhu stane taková "spojená" hmota na dně a ta se dost blbě rozpouští.
URL : https://www.valka.cz/znicena-kamuflaz-t27354#123756Verze : 0
Louh sodný mohu jen doporučit, v dávných dobách, kdy získávání postavených modelů od šťastlivců, kterým "to" někdo přivezl ze Západu, bylo podstatným zdrojem stavebnic, byl kýbl s louhem, sada zubních kartáčků a latí z plastu trvalou výbavou našeho balkónu. Podotýkám, že kýbl plastový. Ono toho tepla zase tolik nebylo. A když se louh rozpouštěl dostatečně pomalu, pak teplota zůstávala v přijatelných mezích. Podotýkám, že - vlastní zkušenost Crying or Very sad - je nutné obrnit se trpělivostí a počkat, než roztok vystydne. Jina teplota a plastové díly modelu společně způsobí, že odstraňovat barvu již netřeba... Louh zabíral i na většinu lepidel, stejně jako obtisků. Bohužel, sežere vše, na co se dostane. Takže podařené interiéry nutno odepsat. Nebo, což jsem učinil pouze jednou, neb je to odporně pracné a riskantní, opatrně štětcem (nebo tvrdým zubním kartáčkem) nanášet a doufat, že nic nezateče tam, kam nemá. A pak neméně opatrně smývat. Práce bez rukavic znamená velmi nepříjemné pocity na rukéch, JE to OPRAVDU žíravina. Dnes už tohle neřeším - Většinu modelů z mládí uchovávám na chalupě z důvodů nostalgických, současné modely - vzhledem k minimu volného času je jich poskrovnu - vistavuji doma. A už nic neumývám. To se raději uskrovním a pokusím se stavebnici koupit znovu. S věkem přichází lenost... Embarassed BTW. Roztok je dobrý i tím, že je opakovaně použitelný - tedy jednou namíchané možno odstavit a použít při dalším záchvatu nespokojenosti s právě stvořeným nátěrem. Laughing
URL : https://www.valka.cz/znicena-kamuflaz-t27354#123791Verze : 0
Na odbarvovování se mi osvědčil normální prací prášek.Tak na týden model namoč do vody s práškem a pustí to teda funguje to jenom na akrylový barvičky...
URL : https://www.valka.cz/znicena-kamuflaz-t27354#135210Verze : 0
Jinak samozrejme mnohe barvy jdou jednoduse smyt lihem. Ja takto umyvam model nebo jeho casti od H Gunze kazdou chvilku Smile.
URL : https://www.valka.cz/znicena-kamuflaz-t27354#135359Verze : 0
Jak ten Purisol zachází s plastem? Mám Pe-2 od Zlínku, nak terém jsem se nadřel jako pes, a pak to totálně zmrvil Agamami- proto jsem je definitivně přestal používat. Klidně bych to i všecko obrousil, být to Bílek, je to dávno hotové, ale tenhle má hromadu droboučkého vystupujícího rytí...
URL : https://www.valka.cz/znicena-kamuflaz-t27354#135373Verze : 0
MOD