Main Menu
User Menu
Reklama

Dáreios III.

Král Dáreios III. - perský panovník- vládl v letech 336 - 330 př. n. l.
URL : https://www.valka.cz/Dareios-III-t25869#93918Verze : 0
Perský král Dáreios III. (vpravo) v bitvě u Issu na mozaice z Pompejí. Zcela vlevo je zobrazen Alexandr Makedonský.
URL : https://www.valka.cz/Dareios-III-t25869#100504Verze : 0
Dáreios III. Codomannus


cca 380-330 př.n.l.


Perský král


Dáreios III. byl posledním velkokrálem Achaimenovské dynastie. Na trůn se dostal poté, co chiliarcha Bagoas zavraždil krále Artaxerxe III. roku 338 př. Kr. a také jeho nástupce Arsese roku 336 př. Kr. a jako dalšího krále vybral Codomanna, který byl vzdáleným příbuzným vládnoucí rodiny a o kterém si Bagoas myslel, že bude snadno ovladatelný. To se však nesplnilo, a proto se Bagoas pokusil Dareia otrávit, ale plán byl prozrazen a Dáreios donutil Bagoase jed vypít.


V té době v Řecku probíhaly poslední přípravy Filipa II. Makedonského na tažení do Persie. Jeho generálové Parmenion a Attalus s předvojem vpadli do Malé Asie a osvobodili řecká města od Tróje až po řeku Maiandros. Tehdy však byl Filip zavražděn a tažení se zastavilo. Ne však na dlouho. Filipův dědic Alexandr po svém nástupu na trůn v tažení pokračoval a na jaře roku 334 př. Kr. porazil perskou armádu v bitvě u Graníku. Roku 333 se pak střetl u Issu s ještě větší perskou armádou, kterou vedl Dáreios osobně a kterou také porazil. Dáreios uprchl a nechal vítězi svůj tábor pokladnici a také rodinu. Dáreios se neúspěšně pokusil vyjednávat a roku 331 se znovu pokusil Alexandra zastavit v bitvě u Gaugamély.


Po porážce Dáreios uprchl do afghánských hor, kde chtěl sebrat novou armádu. Než se mu to však podařilo, byl svým satrapou Béssem zavražděn.
URL : https://www.valka.cz/Dareios-III-t25869#126912Verze : 0