Main Menu
User Menu

2. úderná armáda [1942-1946]

2nd Shock Army

2-я ударная армия (2 Уд. А) - II. формирование

     
Název:
Name:
2. úderná armáda
Originální název:
Original Name:
2-я ударная армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.07.1942
Předchůdce:
Predecessor:
2. úderná armáda
Datum zániku:
Disbanded:
01.04.1946
Nástupce:
Successor:
Archangelský vojenský okruh
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.07.1942-17.04.1943 Volchovský front
28.02.1943-30.09.1944 Leningradský front
30.09.1944-16.10.1944 Hlavní stan nejvyššího velení
16.10.1944-10.06.1945 2. běloruský front
10.06.1945-03.07.1945 Severní skupina vojsk
03.07.1945-DD.01.1946 Skupina sovětských okupačních vojsk v Německu
DD.01.1946-01.04.1946 Archangelský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
15.07.1942-10.06.1945 východoevropské válčiště, ?
10.06.1945-DD.01.1946 Schwerin, ? /
DD.01.1946-DD.01.1946 přesun / transport, ?
DD.01.1946-26.01.1946 Archangelsk, ? /

Velitel:
Commander:
15.07.1942-24.07.1942 Kresik, Sergej Nikolajevič1) (Polkovnik / Полковник)
24.07.1942-02.12.1942 Klykov, Nikolaj Kuzmič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
02.12.1942-DD.12.1943 Romanovskij, Vladimir Zacharovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.12.1943-05.10.1944 Feďuninskij, Ivan Ivanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
05.10.1944-26.01.1946 Feďuninskij, Ivan Ivanovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
15.07.1942-11.08.1942 Kozaček, Sergej Borisovič (Geněral-major / Генерал-майор)
11.08.1942-12.11.1942 Sviklin, Těodor-Verněr Andrejevič (Polkovnik / Полковник)
12.11.1942-15.12.1942 Mikulskij, Semjon Petrovič (Geněral-major / Генерал-майор)
15.12.1942-21.06.1944 Kokorev, Pjotr Ivanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
21.06.1944-02.07.1944 Kovalčuk, Nikolaj Prokofjevič (Geněral-major / Генерал-майор)
02.07.1944-05.10.1944 Kokorev, Pjotr Ivanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
05.10.1944-09.07.1945 Kokorev, Pjotr Ivanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
09.07.1945-26.01.1946 Zacharov, Michail Akimovič1) (Geněral-major / Генерал-майор)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.09.1942-DD.10.1942 4. gardový střelecký sbor
DD.09.1942-DD.10.1942 6. gardový střelecký sbor
01.10.1942-01.01.1943 18. střelecká divize
01.10.1942-01.11.1942 372. střelecká divize
DD.11.1942-DD.05.1943 22. samostatná střelecká brigáda
01.12.1942-01.02.1943 372. střelecká divize
DD.12.1942-30.04.1943 71. střelecká divize
09.03.1943-26.03.1943 Samostatná armádní spojovací letka 2. úderné armády
26.03.1943-DD.00.1945 553. samostatná armádní spojovací letka
01.05.1943-01.12.1943 86. střelecká divize
01.05.1943-01.06.1943 90. střelecká divize
19.07.1943-04.08.1943 124. střelecká divize
DD.10.1943-DD.11.1943 30. gardový střelecký sbor
01.11.1943-01.12.1943 90. střelecká divize
19.11.1943-24.12.1943 48. střelecká divize
DD.11.1943-DD.12.1943 168. střelecká divize
DD.03.1944-DD.05.1944 30. gardový střelecký sbor
DD.04.1944-DD.05.1944 3. gardový tankový sbor
22.06.1944-12.07.1944 48. střelecká divize
31.07.1944-18.08.1944 110. střelecký sbor
DD.07.1944-DD.09.1944 117. střelecký sbor
01.08.1944-07.08.1944 48. střelecká divize
DD.08.1944-09.05.1945 108. střelecký sbor
DD.08.1944-DD.09.1944 30. gardový střelecký sbor
30.09.1944-12.02.1945 142. střelecká divize
DD.09.1944-DD.02.1946 116. střelecký sbor
DD.MM.1944-DD.MM.RRRR 49. samostatná pozorovací letka
DD.02.1945-15.04.1945 8. gardový tankový sbor
01.03.1945-01.04.1945 37. gardová střelecká divize
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 24. gardová střelecká divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) dočasne poverený
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003
Feskov, Vitalij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Golikov, Valerij Ivanovič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946-1991 gg.). Tomsk, Izdatělstvo TGU 2004
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003
Komandarmy. Vělikaja Otěčestvěnnaja. Moskva, Kučkovo pole 2005
Ivlev, I.I.: Vsje obščevojskovyje armii SSSR i Rossiji 1929-2021, Litres, Samizdat 2021 (Ивлев И. И.: Все общевойсковые армии СССР и России в 1929-2021 гг. ЛитРес: Самиздат, 2021)
URL : https://www.valka.cz/2-uderna-armada-1942-1946-t258521#707768Verze : 0
MOD