Main Menu
User Menu
Reklama

08.05.2022 - Rusko-ukrajinský konflikt

08.05.2022 - Russia-Ukraine conflict

08.05.2022

URL : https://www.valka.cz/08-05-2022-Rusko-ukrajinsky-konflikt-t253015#696151Verze : 1
Ukrajincům se podařilo zničit na Zmijím ostrově vrtulník, a to velmi pravděpodobně typ Mi-8. Zasažen byl nejspíše střelou z dronu.


Edit: vrtulník typu Mi-8 byl zničen již 7. května.
tweet #1523186462597926912

Zdroj:
liveuamap.com
https://aviation-safety.net/wikibase/277972

Ukrajinská PVO sestřelila dvě střely vystřelené na Oděsu, ty byly odpáleny z oblasti Černého moře.
Zdroj:
liveuamap.com

Ruská armáda ostřelovala Lysyčansk, kde byl jeden člověk zraněn. Dále byly odstřelovány Sieverodoněck, Shypylivka a Pryvilla, kde byli dva lidé zabiti a dalších sedm bylo zraněno.
Zdroj:
liveuamap.com

Ukrajinská armáda ustoupila z Popasny.
Zdroj:
liveuamap.com

Ukrajinské síly zmařily ruský pokus o přemostění v Luhanské oblasti. Poškozeny nebo zničeny byly prokazatelně tři plovoucí mosty PP-2005, bojové ženijní vozidlo IMR-2, pásové obojživelné transportní vozidlo PTS-3, mostní vrstvy TMM-3 a BMP-2M.
Zdroj:
liveuamap.com

Ukrajinský bombardér Suchoj Su-24 zasáhl pozice ruské armády na Donbase.
Zdroj:
liveuamap.com

Těžké boje probíhají u Drobyševa.
Zdroj:
liveuamap.com

Ruští vojáci dobyli severní části vesnice Shandryholove v Doněcké oblasti
Zdroj:
liveuamap.com

Boje u vesnice Pavlivka nedaleko obce Velyka Nososilka.
Zdroj:
liveuamap.com

Ruské dělostřelectvo odstřelovalo rafinérii v Lysychansku.
Zdroj:
liveuamap.com

Rusové odstřelovali území v okrese Šostka v Sumské oblasti.
Zdroje:
liveuamap.com

08.05.2022 - Rusko-ukrajinský konflikt - Ukrajinci zničená nebo poškozená technika při ruském pokusu o překonání vodní překážky
Zdroj:
https://liveuamap.com/pics/2022/05/08/22439018_0.jpg

Ukrajinci zničená nebo poškozená technika při ruském pokusu o překonání vodní překážky
Zdroj:
liveuamap.com

08.05.2022 - Rusko-ukrajinský konflikt - Ukrajinci zničená nebo poškozená technika při ruském pokusu o překonání vodní překážky
Zdroj:
https://liveuamap.com/pics/2022/05/08/22439018_1.jpg

Ukrajinci zničená nebo poškozená technika při ruském pokusu o překonání vodní překážky
Zdroj:
liveuamap.com

08.05.2022 - Rusko-ukrajinský konflikt - Ukrajinci zničená nebo poškozená technika při ruském pokusu o překonání vodní překážky
Zdroj:
https://liveuamap.com/pics/2022/05/08/22439018_2.jpg

Ukrajinci zničená nebo poškozená technika při ruském pokusu o překonání vodní překážky
Zdroj:
liveuamap.com

URL : https://www.valka.cz/08-05-2022-Rusko-ukrajinsky-konflikt-t253015#696153Verze : 15
Dovoluji si doplnit informaci kolegy.
Bayraktar ukrajinského námořnictva údajně sestřelil ruský vrtulník Mi-8. Vrtulník měl evakuovat přeživší po předchozím ukrajinském bombardování Zmijího ostrova (na našich mapách označeného jako Hadí ostrov, 45°15'17.00"N 30°12'12.00"E). Bližší informace nezveřejněny.Osobní poznámka:
Nechápu, proč kolega použil měsíc starý odkaz z 10. dubna (viz 10 квітня)!
Zdroj:
defence-ua.com
https://youtu.be/Bop5sWKiuLc
URL : https://www.valka.cz/08-05-2022-Rusko-ukrajinsky-konflikt-t253015#696174Verze : 1
MOD
Jill Bidenová, první dáma USA během návštěvy Slovenska, neočekávaně přijela do ukrajinského Užhorodu, kde se setkala s Olenou Zelenskou, manželkou prezidenta Ukrajiny. Společně navštívily místní školu v které jsou ubytováni vnitřní vysídlenci. Součástí setkání bylo i jednání "za zavřenými dveřmi".
Zdroj:
edition.cnn.com
URL : https://www.valka.cz/08-05-2022-Rusko-ukrajinsky-konflikt-t253015#696190Verze : 0
MOD
Proslov prezidenta Volodymyra Zelenského k 8. květnu


Při příležitosti svátku 8. května - ukončení 2. světové války v Evropě. Pronesl prezident Ukrajiny Volodymyr Zelensky následující projev.

Může být jaro černobílé? Existuje věčný únor? Jsou zlatá slova devalvována? Ukrajina bohužel zná odpovědi na všechny tyto otázky. Bohužel, odpovědi jsou „ano“.


Každý rok 8. května spolu s celým civilizovaným světem uctíváme všechny, kdo bránili planetu před nacismem během druhé světové války. Miliony ztracených životů, zmrzačené osudy, zmučené duše a miliony důvodů, proč říci zlu: nikdy více!


Věděli jsme, jakou cenu naši předkové za tuto moudrost zaplatili. Věděli jsme, jak důležité je zachovat ji a předat potomkům. To jsme ale netušili, že naše generace bude svědkem znesvěcení slov, která, jak se ukázalo, nejsou pravdou pro každého.


Letos říkáme „Už nikdy více“ jinak. „Už nikdy více“ slyšíme jinak. Zní to bolestně, krutě. Bez vykřičníku, ale s otazníkem. Říkáte si: nikdy více? Řekněte o tom Ukrajině.


24. února bylo slovo „nikdy“ vymazáno. Zastřelen a bombardován. Stovky raket ve 4 hodiny ráno, které probudily celou Ukrajinu. Slyšeli jsme hrozné výbuchy. Slyšeli jsme: znovu!


Město Borodyanka je jednou z mnoha obětí tohoto zločinu! Za mnou je jeden z mnoha svědků! Ne vojenské zařízení, ne tajná základna, ale jednoduchá devítipatrová budova. Může to představovat bezpečnostní hrozbu pro Rusko, pro 1/8 země, druhou armádu světa, jaderný stát? Může být něco absurdnějšího než tato otázka? Může.


250kg vysoce výbušné bomby, kterými velmoc ostřelovala toto malé město. A otupělo. Dnes nelze říci: nikdy více! To dnes nemůže nic říct. Ale tady je vše jasné i beze slov.


Jen se podívejte na tento dům. Bývaly zde hradby. Kdysi na nich byly fotky. A na fotkách byli ti, kteří si kdysi prošli válečným peklem. Padesát mužů, kteří byli posláni do Německa na nucené práce. Ti, kteří byli zaživa upáleni, když zde nacisté vypálili více než 100 domů.


250 vojáků, kteří zahynuli na frontách druhé světové války, a celkem téměř 1000 obyvatel Borodyanky, kteří bojovali a porazili nacismus. Aby bylo zajištěno: nikdy více. Bojovali za budoucnost dětí, za život, který tu byl do 24. února.


Představte si lidi, kteří jdou spát v každém z těchto apartmánů. Navzájem si přejí dobrou noc. Vypnout světla. Obejmout své blízké. Zavřete jim oči. O něčem sní. Je naprosté ticho. Všichni usnou, aniž by věděli, že ne všichni se probudí. Spí tvrdě. Mají sen o něčem příjemném. Za pár hodin je ale probudí výbuchy raket. A někdo se už nikdy neprobudí. Nikdy znovu.


Slovo „nikdy“ z tohoto sloganu vypadlo. Amputovaná při tzv. speciální operaci. Vrazili nůž do srdce a při pohledu do očí řekli: "To nejsme my!" Mučen slovy "ne všechno je tak jednoznačné." Zabil "Nikdy více" a řekl: "Můžeme opakovat."


A tak se také stalo. A příšery se začaly opakovat. A naše města, která přežila tak ohavnou okupaci, že 80 let nestačí, aby se na ni zapomnělo, viděla znovu okupanta. A dostali druhé datum okupace ve své historii. A některá města, jako například Mariupol, dostala třetí. Během dvou let okupace tam nacisté zabili 10 000 civilistů. Za dva měsíce okupace Rusko zabilo 20 000 lidí.


Desítky let po druhé světové válce se na Ukrajinu vrátila temnota. A zase to bylo černobílé. Znovu! Zlo se vrátilo. Znovu! V jiné uniformě, pod jinými hesly, ale za stejným účelem. Na Ukrajině byla zorganizována krvavá rekonstrukce nacismu. Fanatické opakování tohoto režimu. Jeho myšlenky, činy, slova a symboly. Maniakální detailní reprodukce jeho zvěrstev a „alibi“, které údajně dávají zlý posvátný účel. Opakování svých zločinů a dokonce i pokusy překonat „učitele“ a posunout ho z piedestalu největšího zla v dějinách lidstva. Vytvořte nový světový rekord v oblasti xenofobie, nenávisti, rasismu a počtu obětí, které mohou způsobit.


Nikdy znovu! Byla to óda na moudrého muže! Hymna civilizovaného světa! Někdo ale zpíval rozladěně. Zkreslené "Nikdy více" s náznaky pochybností. Umlčen, začíná jeho smrtící árie zla. A to je jasné všem zemím, které hrůzy nacismu viděly na vlastní oči. A dnes zažívají hrozné deja vu. Podívejte se znovu!


Všechny národy, které byly označeny za „třetí třídu“, otroci bez práva na svůj vlastní stát nebo vůbec existovat, slyší výroky, které jeden národ vyvyšují a ostatní s lehkostí vymazávají. Tvrdí, že ve skutečnosti neexistujete, jste uměle vytvořeni, a proto nemáte žádná práva. Každý slyší jazyk zla. Znovu!


A společně uznávají bolestnou pravdu: nevydrželi jsme ani století. Naše Nikdy více stačilo na 77 let. Chybělo nám zlo. Bylo znovuzrozeno. Znovu a teď!


Chápou to všechny země a národy, které dnes Ukrajinu podporují. A navzdory nové masce šelmy ho poznali. Protože si na rozdíl od některých pamatují, za co a proti čemu naši předkové bojovali. Nepletli si prvního s druhým, neměnili místa, nezapomněli.


Poláci nezapomněli, na jejichž území nacisté zahájili svůj pochod a vypálili první výstřel z druhé světové války. Nezapomněl jsem, jak tě zlo nejprve obviňuje, provokuje, nazývá tě agresorem a pak ve 4:45 zaútočí a říká, že jde o sebeobranu. A viděli, jak se to na naší zemi opakuje. Vzpomínají na nacisty zničenou Varšavu. A vidí, co se stalo Mariupolu.


Britové nezapomněli, jak nacisté vyhladili Coventry, které bylo bombardováno 41krát. Jak zněla „Sonáta měsíčního svitu“ od Luftwaffe, když bylo město nepřetržitě bombardováno 11 hodin. Jak bylo zničeno jeho historické centrum, továrny, katedrála svatého Michala. A viděli střely zasáhnout Charkov. Jak bylo poškozeno jeho historické centrum, továrny a katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Pamatují si, že Londýn byl bombardován 57 nocí v řadě. Vzpomeňte si, jak V-2 zasáhla Belfast, Portsmouth, Liverpool. A vidí, jak řízené střely zasáhly Mykolajiv, Kramatorsk, Černihiv. Pamatují si, jak byl bombardován Birmingham. A vidí, jak je poškozováno sesterské město Záporoží.


Holanďané si to pamatují. Jak se Rotterdam stal prvním městem, které bylo zcela zničeno, když na něj nacisté svrhli 97 tun bomb.


Francouzi si to pamatují. Vzpomeňte si na Oradour-sur-Glane, kde SS zaživa upálili půl tisíce žen a dětí. Hromadné oběšení v Tulle, masakr ve vesnici Ascq. Tisíce lidí na protestním shromáždění v okupovaném Lille. Viděli, co se dělalo v Buči, Irpini, Borodjance, Volnovacha a Trostjanetce. Vidí obsazení Chersonu, Melitopolu, Berdjansku a dalších měst, kde se lidé nevzdávají. A tisíce z nich chodí na poklidná shromáždění, která jsou nad síly okupantů a jediné, co mohou, je střílet do civilistů.


Na to Češi nezapomněli. Jak za necelý den nacisté zničili Lidice a z vesnice zbyl jen popel. Viděli zničenou Popasnou. Nezůstal z ní ani popel. Řekové, kteří přežili masakry a popravy na celém území, blokádu i velký hladomor, nezapomněli.


To si pamatují Američané, kteří bojovali se zlem na dvou frontách. Kdo prošel Pearl Harbor a Dunkerque se spojenci. A společně procházíme novými, neméně těžkými bitvami.


To si pamatují všichni, kteří přežili holocaust – jak jeden národ může nenávidět druhý.


Litevci, Lotyši, Estonci, Dánové, Gruzínci, Arméni, Belgičané, Norové a mnozí další na to nezapomněli – všichni ti, kteří nacismem trpěli na své zemi, a všichni, kteří jej porazili v protihitlerovské koalici.


Bohužel existují tací, kteří přežili všechny tyto zločiny, ztratili miliony lidí, kteří bojovali o vítězství a získali ho, znesvětili památku na ně a jejich dnešní počin.


Ten, kdo dovolil ostřelování ukrajinských měst ze své země. Města, která spolu s našimi předky osvobodili jeho předkové.


Ten, kdo plivl do tváře svému „Nesmrtelnému pluku“, vedle něj postavil mučitele z Buči.


A vyzval celé lidstvo. Ale zapomněl jsem na to hlavní: každé zlo končí vždy stejně – končí.


Ukrajinci!


Dnes, v Den památky a usmíření, vzdáváme hold všem, kteří bránili svou vlast a svět před nacismem. Zaznamenali jsme výkon ukrajinského lidu a jeho příspěvek k vítězství protihitlerovské koalice.


Exploze, výstřely, zákopy, zranění, hladomor, bombardování, blokády, hromadné popravy, trestné operace, okupace, koncentrační tábory, plynové komory, žluté hvězdy, ghetta, Babyn Yar, Katyň, zajetí, nucené práce. Zemřeli, aby každý z nás věděl, co tato slova znamenají, z knih, nikoli z vlastní zkušenosti. Ale stalo se to jinak. To je vůči nim všem nespravedlivé. Ale pravda zvítězí. A všechno překonáme!


A důkaz toho se nazývá "Werewolf". Toto je Hitlerovo bývalé velitelství a bunkr poblíž Vinnycje. A zbylo z ní jen pár kamenů. Ruiny. Ruiny člověka, který se považoval za velkého a neporazitelného. Toto je průvodce pro nás všechny a budoucí generace. Za co naši předkové bojovali. A dokázali, že žádné zlo se nemůže vyhnout odpovědnosti. Nebude se moci schovat v bunkru. Nezůstane z toho ani ten kámen. Takže vše překonáme. A víme to jistě, protože naše armáda a všichni naši lidé jsou potomky těch, kteří přemohli nacismus. Takže zase vyhrají.


A bude zase mír. Konečně zase!


Překonáme zimu, která začala 24. února, trvá 8. května, ale definitivně skončí, překonáme a ukrajinské slunce ji roztaví! A naše svítání potkáme společně s celou zemí. A rodina a blízcí, přátelé a příbuzní budou zase spolu! Konečně zase! A nad dočasně obsazenými městy a vesnicemi bude opět vlát naše vlajka. Konečně zase! A sejdeme se. A bude klid! Konečně zase! A už žádné černobílé sny, jen modrožlutý sen. Konečně zase! Naši předkové za to bojovali.


Věčná čest všem, kteří bojovali proti nacismu!


Věčná památka všem zabitým během druhé světové války!


Zdroj:
www.president.gov.ua

URL : https://www.valka.cz/08-05-2022-Rusko-ukrajinsky-konflikt-t253015#696155Verze : 0
Přehled ruských ztrát a jejich denního přírůstku dle ukrajinské strany k 8. květnu 2022.


tweet #1523214058412929027
URL : https://www.valka.cz/08-05-2022-Rusko-ukrajinsky-konflikt-t253015#696156Verze : 0
tweet #1523218842952269824

tweet #1523220349332213760

tweet #1523213447365894144

tweet #1523095533971283968

tweet #1522971041991172096

tweet #1523224057009012738

tweet #1523222676885626881
URL : https://www.valka.cz/08-05-2022-Rusko-ukrajinsky-konflikt-t253015#696164Verze : 0
MOD
tweet #1523218502769078272

tweet #1523234868762918912

tweet #1523036461595242498
URL : https://www.valka.cz/08-05-2022-Rusko-ukrajinsky-konflikt-t253015#696179Verze : 3
MOD
Andrej Plenković, premier chorvatské vlády a Gordan Grlich Radman, ministr zahraničí navštívili Kyjev a byli přijati Volodymyrem Zelenskym, prezidentem Ukrajiny.
Zdroj:
censor.net
https://t.me/V_Zelenskiy_official/1559
URL : https://www.valka.cz/08-05-2022-Rusko-ukrajinsky-konflikt-t253015#696186Verze : 0
MOD
Již den dříve, tedy 7. května došlo k ruskému útoku na objekt školy v Bilohorivce v Luhanské oblasti. Záchranáři museli nejdřív uhasit požár než se mohli pustit do samotného zachraňování uvezněných lidí. To jim trvalo asi 4 hodiny. Škola byla užívána i jako kryt. Prezident Zelensky dnes uvedl, že obětí na životech bude asi kolem 60. Záchranáři zachránili na 30 lidí, záchranářské práce dále trvají.


Zdroj:
www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/08-05-2022-Rusko-ukrajinsky-konflikt-t253015#696207Verze : 1
Ruští raketometčíci úspěšně "vypálili" vlastní pozice pomocí TOS-1A, když se snažili ostřelovat ukrajinské opevnění u Záporoží (47°51'03.00"N 35°07'06.00"E).
Tuto informaci poskytlo velení 97. pěšího praporu 60. samostatné pěší brigády UOS a vyjádřilo uspokojení těmito slovy: "takové akce jsou ukrajinskou armádou pozitivně vnímány a všemi způsoby podporovány".
Zdroj:
defence-ua.com
censor.net
www.facebook.com

URL : https://www.valka.cz/08-05-2022-Rusko-ukrajinsky-konflikt-t253015#696235Verze : 2
MOD
Hadí ostrov, zásah ruského člna bezpilotným prostriedkom Bayraktar TB2.


tweet #1523219053694709761
URL : https://www.valka.cz/08-05-2022-Rusko-ukrajinsky-konflikt-t253015#696287Verze : 0
MOD