Main Menu
User Menu

Leopold III. Belgický

Leopold III of Belgium

Leopold Filips Karel Albert Meinrad Hubertus Maria Miguel; Leopold III van België

     
Příjmení:
Surname:
Leopold III.
Jméno:
Given Name:
-
Jméno v originále:
Original Name:
Leopold Filips Karel Albert Meinrad Hubertus Maria Miguel; Leopold III van België
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
?
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
?
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
král
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
03.11.1901 Laken /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
25.09.1983 Woluwe-Saint-Lambert
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
král Belgie
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
Během 2. sv. války byl Němci držen v domácím vězení
abdikoval
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
en.wikipedia.org
de.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Leopold-III-Belgicky-t25292#92539Verze : 0
Leopold III. se narodil v Bruselu jako Leopold Philippe Charles Albert Meinrad Hubertus Marie Miguel 3. listopadu 1901. Na trůn usedl 23. února 1934 po smrti otce, krále Alberta I. Korunní princ Leopold, ještě jako mladík, bojoval jako vojín v 1. světové válce s 12. belgickým plukem.


Po skončení války, v roce 1919, studoval univerzitu v kalifornské Santa Barbaře. 4. listopadu 1926 si ve Stockholmu vzal švédskou princeznu Astrid Sophii Louisu Thyru, která se stala královnou Astrid. Narodila se ve Stockholmu 17. listopadu 1905 jako nejmladší dcera prince Charlese a dánské princezny Ingeborg. Leopold a Astrid měli dceru a dva syny. 29. srpna 1935, když král a královna projížděli zatáčkou na úzké silnici nedaleko jejich vily u švýcarského Schwyzu, Leopold ztratil kontrolu nad vozem a v jeho troskách zahynula Astrid. 11. září 1941 se král znovu oženil. Vzal si Mary Lilian Baels, narozenou v Higbury v Londýně (28. listopadu 1916). Zemřela jako princezna de Rethy 7. června 2002. Měli spolu jednoho syna a dvě dcery.


Během 2. světové války německá armáda vpadla do Belgie a král Leopold společně s většinou armády byl obklíčen a vzdal se. Za to byl belgickým lidem považován za vlastizrádce. Leopold odmítl spolupráci s nacisty a vzepřel se vládnout Belgii podle jejich rozkazů. Navzdory jeho odporu proti Němcům nechtěla belgická exilová vláda v Londýně uznat jeho právo vládnout. Němci ho hlídali v domácím vězení v Bruselu. Heinrich Himmler nařídil deportovat Leopolda do Německa. Princezna Lilianne jej následovala i s rodinou v jiném voze následující den. Byli hlídáni ozbrojenými strážemi složenými z jednotek SS. Nacisté drželi královskou rodinu v saské pevnosti Hirschstein na Labi (v zimě 1944-45) a poté ve Stroblu blízko rakouského Salzburgu. Byli osvobozeni americkou armádou v květnu 1945.


Po svém návratu do vlasti se setkal s ještě větší opozicí kvůli jeho chování za války. Odešel do Švýcarska a v roce 1946 ho vyšetřovací komise zprostila obvinění z vlastizrady. Nicméně, kontroverze ohledně jeho loajality pokračovala a během svého návratu do Belgie roku 1950 se setkal se stávkami a dalšími protesty. Aby zabránil roztržení své země a uchoval monarchii, rozhodl se 16. čercence 1951 abdikovat ve prospěch jeho 20-ti letého syna Baudouina.


V ústraní následoval svou vášeň a jako amatérský antropolog cestoval po světě. Jel např. do Senegalu a velmi tam kritizoval belgickou kolonizaci. Král Leopold III. zemřel 25. září 1983 ve Woluwe-Saint-Lambert. Byl pohřben po boku obou svých manželek v královské hrobce v Laekenu.


zdroj:
en.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Leopold-III-Belgicky-t25292#103177Verze : 1