Main Menu
User Menu

Kristián X.

Král Kristián X.


- vládl v letech 1912 - 1947
URL : https://www.valka.cz/Kristian-X-t25158#92324Verze : 0
Christian X.; Konge af Danmark og Island
Kristián X., král dánský a král islandskýNarozen 26. září 1870 na zámečku Charlottenlund blízko Kodaně jako Christian Carl Frederik Albert Alexander Vilhelm jako nejstarší syn tehdejšího dánského krále Frederika VIII. a jeho manželky Luisy Švédské. Na dánský trůn nastupuje roku 1912 po smrti svého otce. O 6 let později se stává i islandským králem(do roku 1944).


Kristián X. byl tím který "vyžral" obě světové války a musel to zvládnout. jeho hlavní politikou bylo to, udržet svoji zemi co nejvíc mimo boje jak je to půjde. V I. sv. válce se mu to podařilo tak, že aby udržel zemi mimo válku musel přistoupit na německý požadavek aby zaminovali úžiny a tím zabránili Britům ve vstupu do Baltského moře. Během války je 5. června 1915 přijata nová ústava, jež zavádí proporční zastoupení a rozšiřuje volební právo i na ženy.


Roku 1939 Kristián bez váhání přijímá pakt o neútočení s Říší. Ale ani to Hitlerovi nezabránilo v operaci Waserübung (zmocnění se dánských a norských mořských záladen). 9. dubna 1940 ráno dostal král ultimatum a byl nucen příjmout říšskou ochranu. Podařilo se mu alespoň vyjednat to, aby dánské věci zůstaly v dánských rukou. Odpor královské gardy byl pouze epizodkou s několika výstřelů z pušek.


Po Kristiánově smrti (20. 4. 1947) se králem stává jeho syn Frederik IX.
Dalším významným členem jeho nejbližší rodiny je jeho bratr Karel - pozdeji norský král Haakon VII.


zdroje informací a fotografií: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kristi%C3%A1n_X. <20.7.07; 23h>
Kristián X. - jakési astrologické cosi kristiána X. 

převzato z:
http://www.astrotheme.fr/celestar/portrait.php?clef=mSn56W8KbQj2&info=true

jakési astrologické "cosi" kristiána X.

převzato z:
www.astrotheme.fr

Kristián X. - Kristián X. se za německé okupace každé ráno projíždí na koni ulicemi Kodaně. Při jeho sedmdesátých narozeninách 26. září 1940 se konají vlastenecké manifestace, při nichž mu obyvatelstvo vyjadřuje oddanost a podporu.

Kristián X. se za německé okupace každé ráno projíždí na koni ulicemi Kodaně. Při jeho sedmdesátých narozeninách 26. září 1940 se konají vlastenecké manifestace, při nichž mu obyvatelstvo vyjadřuje oddanost a podporu.
Kristián X. - portrét

portrét
URL : https://www.valka.cz/Kristian-X-t25158#227242Verze : 0