Main Menu
User Menu

32. gardový letecký stíhací pluk [1942-1989]

32nd Guards Fighter Aviation Regiment

32-й гвардейский истребительный авиационный полк (32 гиап / гв. иап)

     
Název:
Name:
32. gardový letecký stíhací pluk
Originální název:
Original Name:
32 гвардейский истребительный авиационный Виленский орденов Ленина и Кутузова полк
Datum vzniku:
Raised/Formed:
22.11.1942
Předchůdce:
Predecessor:
434. stíhací letecký pluk
Datum zániku:
Disbanded:
30.06.1989
Nástupce:
Successor:
rozformovaný
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
22.11.1942-21.03.1943 210. stíhací letecká divize
21.03.1943-DD.02.1950 3. gardová stíhací letecká divize
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 9. stíhací letecká divize
Dislokace:
Deployed:
DD.06.1949-DD.MM.RRRR Brjansk, ? /

Velitel:
Commander:
22.11.1942-16.02.1943 Babkov, Vasilij Petrovič (Major / Mайор)
16.02.1943-26.05.1943 Stalin, Vasilij Josifovič (Polkovnik / Полковник)
DD.05.1943-06.07.1943 Ľubimov, Boris Petrovič (Major / Mайор)
17.07.1943-12.11.1943 Davidkov, Viktor Iosifovič (Podpolkovnik / Подполковник)
13.11.1943-28.02.1944 Cholodov, Ivan Michajlovič (Major / Mайор)
28.02.1944-15.05.1944 Semjonov, Alexandr Fjodorovič (Podpolkovnik / Подполковник)
15.05.1944-DD.09.1948 Luckij, Vladimir Alexandrovič (Major / Mайор)
DD.09.1948-DD.06.1949 Kňazev, Vasilij Alexandrovič (Major / Mайор)
DD.07.1949-DD.02.1950 Šamrin, ? (Major / Mайор)
DD.02.1950-DD.08.1951 Dolgušin, Sergej Fjodorovič (Podpolkovnik / Подполковник)
DD.08.1951-DD.11.1953 Kelejnikov, Jurij Jakovlevič (Podpolkovnik / Подполковник)
DD.01.1954-DD.MM.1959 Onoprienko, Filipp Petrovič (Podpolkovnik / Подполковник)
DD.09.1959-DD.MM.1960 Naumenko, Stepan Ivanovič (Podpolkovnik / Подполковник)
DD.MM.1960-DD.MM.1961 Naumenko, Stepan Ivanovič (Polkovnik / Полковник)
DD.MM.1962-DD.MM.1964 Šibanov, Nikolaj Vasilievič (Polkovnik / Полковник)
DD.01.1964-DD.01.1968 Grigoriev, Leonid Gavrilovič (Podpolkovnik / Подполковник)
DD.07.1969-DD.MM.RRRR Bobrov, Dmitrij Vasilievič (Podpolkovnik / Подполковник)
DD.MM.RRRR-DD.10.1971 Bobrov, Dmitrij Vasilievič (Polkovnik / Полковник)
DD.MM.1971-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
25.07.1944-30.06.1989 Vilniuský
Vyznamenání:
Decorations:

- 02.09.1943 -

-
-
-

22.10.1944

Řád Kutuzova, 3. stupeň /1943-1991/
Order of Kutuzov, 3rd Class /1943-1991/
Opден Кутузова III степени
-

Poznámka:
Note:
v bojujúcej armáde:
06.12.1942 - 02.04.1943
08.05.1943 - 06.10.1943
05.11.1943 - 02.04.1944
10.06.1944 - 09.05.1945
Zdroje:
Sources:
Anochin, V.A., Bykov, M.J.: Vsje istrebiteľnyje aviapolki Stalina. Pervaja polnaja encyklopedija. Jauza-Press, 2014 (Анохин, В. А.; Быков, М. Ю.: Все истребительные авиаполки Сталина. Первая полная энциклопедия. Яуза-пресс, 2014, ISBN 978-5-9955-0707-9)
https://militera.lib.ru/h/isaev_sm/pril2.html
www.airforce.ru
www.airforce.ru
URL : https://www.valka.cz/32-gardovy-letecky-stihaci-pluk-1942-1989-t246183#680745Verze : 0
MOD