Main Menu
User Menu

Jackson, Thomas Jonathan

     
Příjmení:
Surname:
Jackson
Jméno:
Given Name:
Thomas Jonathan
Jméno v originále:
Original Name:
Thomas Jonathan "Stonewall" Jackson
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálporučík CSA
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
21.01.1824 Clarksburg, Virginia
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
10.05.1863 Guinea Station, Virginia /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
veliteľ brigády Stonewall
veliteľ II. zboru Armády Severnej Virginie
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
Zahynul v bitke pri Chancellorsville.
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
http://en.wikipedia.org/wiki/Stonewall_Jackson
http://www.civilwarhome.com/jackbio.htm
URL : https://www.valka.cz/Jackson-Thomas-Jonathan-t24256#381913Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Jackson
Jméno:
Given Name:
Thomas Jonathan
Jméno v originále:
Original Name:
Thomas Jonathan "Stonewall" Jackson
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.1842-DD.MM.1846 Vojenská akademie Spojených států
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.1846 poručík
DD.MM.RRRR nadporučík
DD.MM.RRRR major (čest.)
DD.05.1861 plukovník CSA
17.06.1861 brigádny generál CSA
07.10.1861 generálmajor CSA
10.10.1862 generálporučík CSA
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Vyznamenání:
Awards:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
http://en.wikipedia.org/wiki/Stonewall_Jackson
http://www.civilwarhome.com/jackbio.htm
URL : https://www.valka.cz/Jackson-Thomas-Jonathan-t24256#509548Verze : 0
MOD
Thomas Jonathan “Stonewall” Jackson


/21.1.1824-10.5.1863/

"Jeho vojsko o 10.000 mužích se zdá být jakoby dvojnásobné. Rychlost jeho přesunů je pozoruhodná. Než se nepřítel rozhodne zda ho pronásledovat, je na míle daleko. Je prostě všude a neustále v pohybu. Jeho síly operují na obou březích Potomacu, v Bathu a u Great Cacapon Bridge ve Virginii a zároveň u Hancocku v Marylandu."
Charleston S.C. Daily Courier květen 1862


Narodil se v Clarksburgu ve Virginii v patriotické rodině. Po smrti rodičů byl vychováván u příbuzných. Jako malý chlapec si dětství moc neužil, pěstounská péče byla velice tvrdá. Od mala byl připravován na důstojnickou kariéru a veden k úctě k náboženství a tradicím. Po vystudování vojenské akademie ve West Pointu v roce 1846 byl povolán k dělostřelectvu. První bojové zkušenosti sbíral jako podporučík artilerie ve válce s Mexikem. Zůčastnil se všech velkých bitev Scottovy kampaně od Vera Cruz po Mexico City. Zde se setkal s mnohými svými bývalými spolužáky. Někteří z nich se mu v pozdějších letech stanou jak kolegy tak protivníky na bitevním poli občanské války.


V roce 1853 se poprvé žení s dcerou reverenda Junkina, která ale za necelý rok umírá. V tomto pro něj těžkém období se zcela ponoří do studia bible. V roce 1857 znovu vleze do chomoutu, tentokrát s Marry Anne, dcerou reverenda Morrisona ze Severní Karolíny. Do vypuknutí konfliktu mezi Severem a Jihem vyučuje na Virginském vojenském institutu v Lexingtonu. Po odtržení Virginie od Unie nastupuje jako plukovník do služeb rodného státu a záhy je vyslán do Harpers Ferry aby zde organizoval výcvik nezkušených rekrutů. Později je povýšen na brigádního generála a pověřen velením 1. brigády, tzv. Shenandoahské armády. Pro svou podivínskou povahu a náboženský fanatismus si brzy u vojáků vyslouží několik více či méně povedených přezdívek, jako například “Bláznivý Tom” nebo “Šílený Jack”.


Svou nejznámější a také mnohem lichotivější přezdívku “Stonewall” získává ale hned v první bitvě u Bull Runu (Manassasu). Způsobila to zřejmě slova brigádního generála Barnarda B. Beeho. Ve chvíli, kdy v prudké palbě jeho muži ustupovali z bojiště, Bee ukázal na opodál neohroženě stojícího Jacksona a zvolal: “Vzchopte se chlapi! Podívejte se na Jacksona! Stojí tam jako nějaká kamenná zeď”. V nejvypjatějších okamžicích bitvy Jacksonova “first brigade” provádí prudký bodákový protiútok s podporou kavalerie J. E. B. Stuarta. Jižané zcela rozvracejí federální linii a zahánějí modrokabátníky na útěk. Další léta se pak “kamenným” pseudonymem nepyšnil pouze velitel ale i jeho brigáda.


Zima na přelomu let 1861-62 byla pro Jacksona krušná. Po fiasku, kterým bylo tažení v severní Virginii se v březnu přidává porážka u Kernstownu. K tomuto neúspěchu valnou měrou přispěl velitel kavalerie Turner Ashby a fakt, že jako hluboce věřícího muže Jacksona vždy trápilo, když musel bojovat v neděli. Ke konci týdne tak jeho vojsko pravidelně přecházelo do defenzivy.


Na jaře 1862 začíná mohutná federální ofenziva vypracovaná vrchním velitelem McClellanem. Dvanáct divizí (asi 112 000 mužů) Unie se vyloďuje na východním pobřeží Virginie a postupuje směrem na Richmond. Na severu je má podpořit dalších 40 000 unionistů McDowellovy armády. Jacksonových asi 16 000 jižanů, spojených s divizí generála Ewella, tou dobou operuje v údolí řeky Shenandoah, vstupní bráně do Virginie. Je to úrodný, zelený pás na pomezí Virginie, Marylandu a pozdější Západní Virginie. Na západě je sevřeno severním výběžkem Apalačských hor a na východě pohořím Blue Mountains. Unie má v údolí Shenandoah tři rozdělené armády. Jackson si je vědom, že pokud seveřany nezastaví, způsobí tím nemalé problémy Johnstonovým rebelům u Richmondu. Jestliže nechce čelit velké přesile, nesmí dovolit federalistům aby se spojili. Nejdříve napadne postupující kolonu R. H. Milroye a zažene ji na ústup. McDowell odpovídá na aktivitu rebelů vysláním posil do údolí a oslabí tak svou armádu o 20 000 mužů. Dalším Jacksonovým cílem je 6 500 mužů Banksovy armády. Po několika hodinách boje se unionisté obracejí na útěk. Rebelové je pronásledují až k Potomacu a cestou jim způsobují velké ztráty, včetně skoro 1 000 zajatých vojáků. Následuje další přesun posil Unii do Harpers Ferry aby zastavily Jacksonovo řádění. Jižanský generál je nucen ustoupit. Postupuje proti němu vojsko generála Shieldse a na záda se mu tlačí Frémont. Jižanům hrozí obklíčení a tak 8. června Jackson zanechává Ewella s polovinou armády u Cross Keys a sám se zbytkem mužů pokračuje k Port Republic. Zde naráží na první Shieldsovy unionisty. Ewell mezitím podstupuje bitvu s Frémontovými asi 18 000 vojáky a v noci přesunuje své muže aby je spojil s Jacksonovými. 9. června je Shenandoahská armáda opět celá. Překračuje řeku a ničí za sebou most. Po několikanásobném frontálním útoku na Shieldsovu armádu se podaří prolomit její linie a yankeeové se obracejí na ústup. Mezitím se na druhém břehu Shenandoah přiblíží Frémontovy jednotky ale nezbyde jim jen nečinně přihlížet zkáze, protože nemohou překročit řeku. Poté co se svojí malou armádou zastavil McDowella, Frémonta, Shieldse a Bankse, tedy celkem zhruba 60 000 mužů, v jejich postupu do srdce Virginie, vydává se Jackson na pomoc Richmondu.


Velení ve Virginii mezitím přebírá Robert E. Lee. Ten reorganizuje východní konfederační armády do jednoho celku. V nově vzniklé “Army of Nothern Virginia” dostává Jackson na starosti 2. armádní sbor. Spolu s Leem kooperuje v tzv. Sedmidenních bojích při obraně Richmondu. Následuje řada vítězství Konfederace (Cedar Mountain, druhý Bull Run, Fredericksburg). Lee s Jacksonem se sbližují a zdá se že dohromady tvoří takřka neporazitelnou dvojici.


Na jaře 1863 má federální Potomacká armáda po debaklu McClellana nového vrchního velitele Josepha E. Hookera. Ten shomažduje 90 000 unionistů ve třech divizích a opět vpadne do Virginie, tentokráte ze severu. Unionisté se zastavují 1. května u Chancellorsville v oblasti "Divočiny", špatně prostupném území s hustým porostem a řadou potoků a bažin. Mají proti sobě zhruba poloviční Leeovu Severovirginskou konfederační armádu, což Hookerovi dává pocit bezpečí a v klidu se utáboří. Na druhý den vede Jackson riskantní obchvat do týlu nepřítele. 25 000 mužů se celý den nepozorovaně přesouvá po skrytých stezkách pod vedením místních průvodců. Před Potomackou armádou teď stojí pouhých 15 000 mužů v čele s Leem. Na jeho pokyn jezdí po Richmondské železnici sem a tam prázdné vlaky aby u seveřanů budily dojem ústupu. Navečer je Jackson za pozicemi Hookerovy armády a ihned útočí. Překvapivý úder obrátí federální jednotky na útěk. Jižané je pronásledují dlouho do noci. Při kontrole pozic svých jednotek je však Jackson za soumraku smrtelně raněn výstřelem vlastního vojáka, který ho ve tmě považuje za nepřítele.


Zraněný generál je převezen do Guinea Station. Několik dní Jackson bojuje s gangrénou a je mu amputována ruka. Traduje se že když se to dozvěděl Lee, řekl: “Jemu vzali levou ruku, já však ztratil pravou”. Smrtící infekce však už příliš pokročila a po osmi dnech Jackson v horečkách umírá.


V Jacksonovi ztratila Konfederace velkého vojevůdce a taktika. Ve velení druhého sboru Severovirginské armády se potom vystřídalo několik velitelů ale nikomu z nich se ho nepodařilo zcela nahradit. Leeovi velký Stonewall chyběl zejména v bitvě u Gettysburgu. Dodnes se objevují názory, že kdyby v tomto rozhodujícím střetnutí mohli být spolu, vypadaly by dnes Spojené státy úplně jinak.
Více na http://bob.zbroj.info
URL : https://www.valka.cz/Jackson-Thomas-Jonathan-t24256#90615Verze : 0