Main Menu
User Menu

Hamersley, Harold Alan

Captain Harold Alan Hamersley


Narodil se 6. února 1896 v Guildfordu v Austrálii. V řadách australských pozemních jednotek se zúčastnil bojů v Gallipoli. Později byl převelen k Royal Flying Corps a počátkem září 1917 zařazen k 60. squadroně. 16. téhož měsíce zde získal první vítězství, když na své SE 5a sestřelil Albatros D.III. Den před památným soubojem s Wernerem Vossem sestřelil druhého protivníka, i tentokrát jím byl Albatros D.III. Pátého vítězství, které jej zařadilo mezi stíhací esa, dosáhl 8. listopadu 1917. Tentokrát zničil Albatros D.V.


Poslední vítězství získal 30. března 1918. Nebylo však jediné, nýbrž hned tři! V rozmezí 40 minut sestřelil LVG C a dva Albatrosy D.V.


Zřejmě za tuto akci byl vyznamenán Military Cross, neboť toto trojnásobné vítězství (jiných vícenásobných vítězství nedosáhl) je zmíněno v citaci k vyznamenání. Ta byla zveřejněna dne 22. června 1918 v London Gazette:


„Za zjevnou odvahu a oddanost službě. Při jedné příležitosti, když vedl hlídku, zaútočil na formaci šesti nepřátelských letounů. V následném boji zničil dva z těchto strojů, jeden padal v plamenech a vzápětí narazil do země. Během téhož střetnutí pomohl dalšímu důstojníkovi se zničením třetího. Kromě těchto zničil ještě pět dalších nepřátelských strojů a tři srazil dolů v neřízeném pádu. Je skvělým pilotem, předvádějícím v každém okamžiku naprostou nevšímavost ke strachu.“


Hamersley dosáhl během své služby hodnosti kapitána (Captain), nicméně opustil RAF ihned po skončení války. Zemřel v prosinci 1967.
URL : https://www.valka.cz/Hamersley-Harold-Alan-t23835#88877Verze : 0
MOD