Main Menu
User Menu

Těžký dělostřelecký oddíl (motorizovaný) 740 [1940-1943]

740th Heavy Artillery Battalion (motorized)

schwere Artillerie-Abteilung (motorisiert) 740

     
Název:
Name:
Těžký dělostřelecký oddíl (motorizovaný) 740
Originální název:
Original Name:
schwere Artillerie-Abteilung (motorisiert) 740
Datum vzniku:
Raised/Formed:
02.01.1940
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
28.01.1943
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
10.05.1940-01.03.1941 1. armáda
01.03.1941-01.04.1941 Skupina armád B
01.04.1941-20.06.1941 LI. armádní sbor
20.06.1941-24.06.1941 Tanková skupina 2
25.06.1941-27.06.1941 XXIV. armádní sbor (motorizovaný)
28.06.1941-30.06.1941 Tanková skupina 2
01.07.1941-05.08.1941 XXIV. armádní sbor (motorizovaný)
06.08.1941-14.08.1941 VII. armádní sbor
15.08.1941-28.08.1941 XX. armádní sbor
29.08.1941-04.10.1941 4. armáda
05.10.1941-24.12.1941 VII. armádní sbor
24.14.1941-29.12.1941 Tanková skupina 4
06.01.1942-16.01.1942 VII. armádní sbor
20.03.1942-25.06.1942 XXXXII. armádní sbor
25.06.1942-03.08.1942 IX. armádní sbor
03.08.1942-08.08.1942 XII. armádní sbor
03.08.1942-28.01.1943 XXXIX. tankový sbor
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

Ručně vyplněné položky:
Poznámka:
Note:
oddíl disponoval třemi bateriemi 15-cm-Kanone 39
Zdroje:
Sources:
Tessin, Georg: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen-SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945
www.lexikon-der-wehrmacht.de
www.forum-der-wehrmacht.de
URL : https://www.valka.cz/Tezky-delostrelecky-oddil-motorizovany-740-1940-1943-t233819#646263Verze : 4
MOD
2. ledna 1940 byl ve Vojenském okruhu VII (oblast okolo Mnichova) sestaven Těžký dělostřelecký oddíl (motorizovaný) 740 se třemi bateriemi 15-cm-Kanone 39 jako Heerestruppe neboli jednotka generálního štábu. (Tzv. Heerestruppen nebyly organickou součástí divize nebo brigády, ale prostřednictvím OKH byly přidělovány sborům, armádám nebo skupinám armád a ty je - jako celek nebo po částech - nasazovaly podle taktické potřeby).
Oddíl se v květnu a červnu 1940 zúčastnil západního tažení, na jaře 1941 operoval na Balkáně a od počátku operace Barbarossa byl nasazen na východní frontě.
28.ledna 1943 byl oddílu odebrán bez náhrady štáb - byl odeslán do Francie, kde se stal štábem nově vytvořeného Těžkého dělostřeleckého oddílu (motorizovaného) 457 a řídil operace této jednotky až do konce války.
Baterie oddílu byly od této chvíle nasazovány samostatně, 4. července 1943 byly přezbrojeny 15-cm-Kanone 18, 26.října téhož roku přešly do podřízenosti 18. dělostřelecké divize a staly se 7. 8. a 9. baterií III. oddílu Dělostřeleckého pluku 288.
Tessin, Georg: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen-SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945
www.lexikon-der-wehrmacht.de
www.forum-der-wehrmacht.de
URL : https://www.valka.cz/Tezky-delostrelecky-oddil-motorizovany-740-1940-1943-t233819#646484Verze : 0
MOD