>> Oběžný kruh

Oběžný kruh


Zařízení umožňující kruhový pohyb zbraně kolem střeleckého stanoviště. Objevilo se roku 1915 na dvoumístných letadlech, později též užíváno na obrněných vozidlech.


Jde v podstatě o kruhovou kolejnici obíhající výřez v trupu letadla pro kabinu pozorovatele, v kolejnici byl na kladkách umístěn držák kulometu. Ten byl s držákem spojen kloubem, který mu umožňoval značný pohybový rozsah a držákem bylo možno navíc v kolejnici kroužit kolem kabiny. To v podstatě umožňovalo pozorovatelům vést palbu v kruhu 360° kolem svého místa a díky kloubovému držáku i značný palebný rozsah ve vertikální rovině. Palebné pole tak bylo omezeno jen samotnými částmi vlastního stroje jako křídly, ocasními plochami apod. Díky tomuto zařízení bylo možná nejen obrana letounu ze všech směrů, ale též útok s aktivním přiblížením se k nepříteli.


na obrázku oběžný kruh letounu Albatros C.V s kulometem Parabellum LMG 14.
URL : https://www.valka.cz/Obezny-kruh-t23282#87894 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více