Main Menu
User Menu

Páleníček, Jozef

     
Příjmení:
Surname:
Páleníček
Jméno:
Given Name:
Jozef
Jméno v originále:
Original Name:
Jozef Páleníček
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
podplukovník
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
02.04.1912 Moravský Svätý Ján /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
28.03.1988 ?
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
velitel Letky 13
velitel Leteckého pluku 30
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
příslušník SVZ
účastník protifašistického odboje
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
Cséfalvay, František a kol: Vojenské osobnosti dejín Slovenska 1939-1945. Bratislava, Vojenský historický ústav, 2013. ISBN:978-80-89523-20-7
https://www.vets.cz/vpm/25440-hrob-jozef-palenicek/
www.tumblr.com
URL : https://www.valka.cz/Palenicek-Jozef-t23150#546392Verze : 1
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Páleníček
Jméno:
Given Name:
Jozef
Jméno v originále:
Original Name:
Jozef Páleníček
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.1926-DD.MM.1934 reálné gymnázium, Skalica
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.1934-DD.MM.1935 Škola pro důstojníky letectva v záloze
28.09.1935-01.08.1937 Vojenská akademie
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
01.08.1937 poručík letectva
01.01.1940 nadporučík letectva
01.07.1942 stotník letectva
16.10.1944 kapitán letectva
07.02.1945 štábní kapitán letectva
DD.MM.RRRR major letectva
01.10.1948 podplukovník letectva
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
15.05.1939-01.01.1940 Velitel : Letka 45
22.08.1939-01.01.1940 Velitel : Letka 49
DD.01.1940-DD.MM.1942 Velitel : Letka 12
20.04.1943-DD.11.1943 Velitel : Letka 13
01.01.1944-31.08.1944 Velitel : Letka 12
01.08.1945-15.02.1946 Velitel : Letecký pluk 3
22.03.1948-31.05.1948 Velitel : Letecký pluk 8
15.02.1946-DD.MM.1948 Velitel : Letecký pluk 30

Ručně vyplněné položky:
01.08.1937-31.03.1938 Letecký pluk 2 (technická letka)
31.03.1938-31.12.1938 Letka 35
31.12.1938-16.03.1938 Letka 50
18.03.1939-01.01.1940 Letka 45 (od 14.04.1939 velitel)
22.08.1939-DD.MM.1939 Letka 49 (rámcová – velitel)
01.01.1940-15.04.1943 Letka 12
15.04.1943-DD.MM.1943 Letka 13 (velitel, velení převzal 20.04.1943)
01.01.1944-31.08.1944 Letka 12 (velitel)
01.05.1945-DD.MM.1945 1. čs. smíšená letecká divise
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Letecký pluk 30 (velitel)
Vyznamenání:
Awards:

DD.MM.1939

Pamětní medaile: Za obranu Slovenska v březnu 1939
Commemorative Medal for the Defence of Slovakia in March 1939
Pamätná medaila za obranu Slovenska v marci 1939
se štítkem

DD.MM.1939

Železný kříž 1939 II. třídy
Iron Cross 2nd Class
Eisernes Kreuz II. Klasse
-

MM.DD.1941

Medaile Za hrdinstvo 3. stupně
Bravery medal - 3rd Class
Medaila Za hrdinstvo 3.stupňa
-

12.02.1942

Železný kříž 1939 I. třídy
Iron Cross 1st Class
Eisernes Kreuz I. Klasse
-

DD.MM.1943

Medaile Za hrdinstvo 2. stupně
Bravery medal - 2nd Class
Medaila Za hrdinstvo 2.stupňa
-

DD.MM.1943

Řád rumunské koruny 2. třída s meči
Order of Crown of Romania 2nd Class with Swords
Ordinul Coroana României Mare Ofițer
-

DD.MM.1944

Medaile válečného vítězného kříže V. třídy
Medal of War Victory Cross 5th Class
Medaila vojenného víťazného kríža V. triedy
-

DD.MM.1945

Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
-

DD.MM.1945

Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
Czechoslovak medal "For Gallantry"
-

DD.MM.1945

Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
Medal for Merit 1st Class
Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
se štítkem SSSR

DD.MM.1947

Řád Slovenského národního povstání II. třída
Order of Slovak National Uprising 2nd class
Rad Slovenského národného povstania II. trieda
-

Poznámka:
Note:
31.03.1952 - propuštěn z armády


Miesto hrobu: Bratislava, Hodonínska, Urnový háj pri krematóriu, sektor 2, chodník 1/12, celkom vpravo
Zdroje:
Sources:
Cséfalvay, František a kol: Vojenské osobnosti dejín Slovenska 1939-1945. Bratislava, Vojenský historický ústav, 2013. ISBN:978-80-89523-20-7
Šumichrast, P.: Prvý bitevný útok slovenského letectva na východnom fronte (Vinnica–Niemirov, 20. júl 1941), Vojenská história, 4, 16, 2012, str.
69-81, Bratislava
https://www.vets.cz/vpm/25440-hrob-jozef-palenicek/
www.gonzoaviation.com
URL : https://www.valka.cz/Palenicek-Jozef-t23150#546393Verze : 4
MOD
podplukovník Jozef Páleníček


podplukovník Jozef Páleníček


Narodil sa 2.spríla 1912 v Moravskom sv. Jáne. Roku 1935 absolvoval Školu na dôstojníkov letectva v zálohe v Prostěvoje a v roku 1937 Vojenskú akadémiu v Hraniciach na Morave. V rou 1938, ešte pred rozpadom ČSR získal kvalifikáciu stíhacieho pilota. Počas služby v československom predvojnovom letectve slúžil ako stíhací pilot v letke 35 leteckého pluku 2. Neskôr ako I. dôstojník letky 50 v leteckého pluku 4. Vo funkcii zotrval až do návratu na Slovensko.


Do Slovenského letectva bol prijatý ako technický dôstojník letky 45 (18.03.1939 až 14.4.1939). Od 14.04.1939 prevzal velenie letky 45, 22.08.1939 velili tiež letke 49. Od 1.septembra 1939 je ustanovený na veliteľa stíhacej letky 12. Zúčastnil sa všetkých bojových nasadení slovenského letectva - Poľsko, Maďarsko, ZSSR.


1.1.1940 povýšený na nadporučíka letectva. Dňa 30.7.1941 bola stíhacia letka 12 zaradená do zostavy Východoslovenských zbraní. V roku 1943 slúžil ako veliteľ letky 13. 1.7.1942 povýšený na stotníka letectva. 31.8.1944 preletel spolu s niektorými pilotmi k Červenej armáde. Po prelete bol neskôr prijatý do 1. čs. zmiešanej leteckej divízie. Po vojne slúžil aj naďalej v československom letectve do roku 1952 ako veliteľ leteckého pluku 30 v rámci 4. leteckej divízie, Leteckého pluku 8. Dosiahol hodnosť podplukovníka letectva.


Zdroj: Letka 13
URL : https://www.valka.cz/Palenicek-Jozef-t23150#87492Verze : 4
Major letectva Jozef Páleníček


15.03.1948 přidělen k VÚ 5433 (3. letecká divize)
jako velitel VÚ 5448 (Letecký pluk 8)
Přidělení jest přechodné a potrvá asi 2 měsíce
Nastoupil 22.03.1948
Jako dočasný velitel pluku velel do 31.05.1948
Jeho nástupcem byl major letectva Bohumil Holubec


Vojenský ústřední archiv Praha
URL : https://www.valka.cz/Palenicek-Jozef-t23150#546415Verze : 0