Main Menu
User Menu

Velitel eskadry

Squad Leader

Jefe de escuadra

     
Název hodnosti:
Name of the Rank:
velitel eskadry
Generálská skupina:
Generals Group:
2. generálska hodnosť
Datum vzniku:
Established:
10.03.1769
Předchůdce:
Preceding Rank:
-
Datum zániku:
Abolished:
24.11.1868
Nástupce:
Succeeding Rank:
viceadmirál
Hodnost vyšší:
Higher Rank:
generálporučík
Hodnost nižší:
Lower Rank:
brigádní generál
Hodnost obdobná:
Equivalent Rank:
polní maršál
Počet udělení:
Number of Appointments:


URL : https://www.valka.cz/Velitel-eskadry-t230277#639281Verze : 4
MOD
Datum povýšení
Date of Appointment
Fotografie
Photo
Jméno
Name
Stát
Country
DD.MM.1759 - de Hevia, Gutierre
DD.MM.1769 Flórez Martínez de Angulo, Manuel Antonio
14.07.1785 de Aristizábal y Espinosa, Gabriel
DD.MM.1791 Gravina, Federico
DD.MM.1795 Berenguer de Marquina, Félix
22.07.1796 - Contador, Diego
02.10.1802 Ruiz de Apodaca y Eliza, Juan José
DD.MM.1805 de Valdés y Flórez, Cayetano
26.12.1820 - Jabat Aztal, Juan
DD.MM.184R Armero Peñaranda, Francisco
URL : https://www.valka.cz/Velitel-eskadry-t230277#639284Verze : 0
MOD