Kościuszko, Tadeusz

Generál Tadeusz Andrzej Bonawentura Kosciuszko


(1746 - 1817)Narodil se 4. února 1746 v Mereczowcszyzna u Nowogródku (v dnešním Bělorusku) litevské šlechtické rodině. Po službě v armádě odešel studovat do Varšavy a pak do Paříže vojenské stavitelství. Tam se setkal s Benjaminem Franklinem, který ho nadchnul pro ideály americké revoluce. V roce 1776 odcestoval do Severní Ameriky, aby se zúčastnil po boku George Washingtona jako jeho plukovník války za nezávislost. Za podíl na vítězství u Saratogy v říjnu 1777 mu Kongres udělil hodnost brigádního generála.


Roku 1789 ho jako generála povolala jeho vlast, když hrozilo nové dělení Polska. V roce 1792 porazil ruská vojska v bitvě u Dubinky. Poté ale na protest proti přestoupení krále Stanislava II. k Targovické konfederaci z funkce velitele odstoupil. Roku 1794 se postavil do čela povstání proti ruskému záboru po druhém dělení Polska a 4. dubna podruhé porazil Rusy v bitvě u Raclawic. 7. května Kosciuzsko vydal tzv. polaniecký univerzál, kterým zrušil nevolnictví a omezoval robotu. 10. září téhož roku však utrpělo vojsko pod jeho velením zdrcující porážku v bitvě u Maciejowic, kde on sám padl do zajetí. Poté byl převezen do Petrohradu a uvězněn, ale po smrti carevny Kateřiny II. Veliké ho novopešený car Pavel I. amnestoval.


Po svém propuštění v roce 1796 opustil Petrohrad a odjel do Paříže, odtud pak do Spojených států. Po návratu do Evropy se usadil ve Švýcarsku. V roce 1812 odmítl nabídku císaře Napoleona, aby se postavil do čela loutkového Varšavského knížectví.
Zemřel 15. října 1817 v Solothurnu ve svém švýcarském exilu.
URL : https://www.valka.cz/Kosciuszko-Tadeusz-t22957#86986Verze : 0
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!