Main Menu
User Menu

1. stíhací letecký pluk [1941-1941]

1st Fighter Aviation Regiment

1-й истребительный авиационный полк (1 иап)

     
Název:
Name:
1. stíhací letecký pluk
Originální název:
Original Name:
1-й истребительный авиационный полк
Datum vzniku:
Raised/Formed:
11.09.1941
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
16.02.1942
Nástupce:
Successor:
774. stíhací letecký pluk
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
11.09.1941-25.12.1941 51. armáda
15.01.1942-16.02.1942 8. záložný stíhací letecký pluk
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR

Velitel:
Commander:
DD.09.1941-16.02.1942 Gutkin, Lev Mojsejevič (Major / Mайор)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
- v bojujúcej armáde od 11.09.1941 do 25.12.1941
Zdroje:
Sources:
Феськов, Виталий Иванович; Калашников Константин Анатольевич; Голиков Валерий Иванович: Красная Армия в победах и поражениях 1941-1945 гг., Томск: Изд-во Том. ун-та, 2004
Anochin, V.A., Bykov, M.J.: Vsje istrebiteľnyje aviapolki Stalina. Pervaja polnaja encyklopedija. Jauza-Press, 2014 (Анохин, В. А.; Быков, М. Ю.: Все истребительные авиаполки Сталина. Первая полная энциклопедия. Яуза-пресс, 2014, ISBN 978-5-9955-0707-9)
URL : https://www.valka.cz/1-stihaci-letecky-pluk-1941-1941-t22883#537529Verze : 2
MOD

História pluku


1. stíhací letecký pluk bol sformovaný z letcov Vojenského letectva Robotnícko-roľníckej Červenej armády (VVS RKKA) nachádzajúcich sa v rezervných leteckých plukoch Severo-Kavkazského vojenského okruhu dislokovaných na Kryme k septembru 1941. Od 11. septembra 1941 bol podriadený Vojenskému letectvu 51. armády. Pluk disponoval staršími lietadlami typov I-15bis a I-16.


Dňa 16.10.1941 zaznamenal pluk svoje prvé vzdušné víťazstvo vo Veľkej vlasteneckej vojne, keď dvojica stíhačiek I-16 pod velením lejtenanta G.T. Kočerova (Г.Т. Кочеров) zostrelila v oblasti mesta Išuň (Ишунь) Krymskej oblasti nemeckú stíhačku Messerschmitt Bf-109. Vzhľadom na intenzívnu bojovú činnosť mal pluk ku dňu 25.11.1941 v bojovej zostave už len šesť stíhačiek I-16, z toho štyri v neopraviteľnom stave.


Dňa 25.12.1941 bol pluk na základe rozkazu veliteľa 51. armády № 0113 zo dňa 23.12.1941 vyňatý zpod velenia Vojenského letectva 51. armády a bol stiahnutý do tyla na doplnenie a preškolenie. Od 15.01.1942 do 09.03.1942 sa príslušníci pluku nachádzali v 8. záložnom stíhacom leteckom pluku (8. ZIAP) Privolžského vojenského okruhu (dedina Bagaj Baranovka, Saratovská oblasť), kde sa preškolili na nové stíhacie lietadlá Jak-1. Dňa 16.02.1942 bol pluk rozkazom veliteľstva 8. ZIAP № 006 premenovaný na 774. stíhací letecký pluk.


Veliteľom pluku bol po celý čas jeho krátkej existencie, až do jeho preformovania na 774. stíhací letecký pluk, major Lev Mojsejevič Gutkin.


Анохин, В., Быков, М.: Все истребительные авиаполки Сталина. Первая полная энциклопедия, Яуза-пресс, 2014. ISBN 978-5-9955-0707-9
URL : https://www.valka.cz/1-stihaci-letecky-pluk-1941-1941-t22883#537530Verze : 22
MOD

Bojová činnosť
Zostrelené nepriateľské lietadlá
Vlastné straty lietadiel
Vlastné straty na ľuďoch




- viď rok 1941, resp. 1942 v tabuľkách https://www.valka.cz/topic/view/24855#537555
URL : https://www.valka.cz/1-stihaci-letecky-pluk-1941-1941-t22883#537750Verze : 2
MOD