Main Menu
User Menu

8. armáda [1939-1945]

8th Army / 8-я армия

     
Název:
Name:
8. armáda
Originální název:
Original Name:
8-я армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
25.09.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Novgorodská armádní skupina
Datum zániku:
Disbanded:
09.07.1945
Nástupce:
Successor:
Západosibiřský vojenský okruh
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
25.09.1939-09.12.1939 Leningradský vojenský okruh
09.12.1939-05.01.1940 Hlavní stan hlavního velení
05.01.1940-30.03.1940 Hlavní stan Hlavní vojenské rady
30.03.1940-11.07.1940 Leningradský vojenský okruh
11.07.1940-17.08.1940 Pobaltský vojenský okruh
17.08.1940-18.06.1941 Pobaltský zvláštní vojenský okruh
18.06.1941-14.07.1941 Severozápadní front
14.07.1941-26.08.1941 Severní front
26.08.1941-23.04.1942 Leningradský front
23.04.1942-09.06.1942 Leningradská skupina vojsk
09.06.1942-16.02.1944 Volchovský front
16.02.1944-DD.06.1945 Leningradský front
DD.06.1945-09.07.1945 Hlavní stan nejvyššího velení

Dislokace:
Deployed:
25.09.1939-DD.MM.1939 Novgorod
18.06.1941-DD.05.1945 východoevropské válčiště
DD.05.1945-DD.06.1945 Tallin
DD.06.1945-DD.07.1945 přesun
DD.07.1945-09.07.1945 Novosibirsk
Velitel:
Commander:
25.09.1939-DD.02.1940 Chabarov, Ivan Nikitič (divizní velitel)
DD.02.1940-DD.03.1940 Štern, Grigorij Michajlovič (armádní velitel 2. stupně)
DD.03.1940-05.06.1940 ?
05.06.1940-11.07.1940 ?
11.07.1940-11.03.1941 Ťurin, Alexandr Alexejevič (generálporučík)
11.03.1941-30.06.1941 Sobennikov, Pjotr Petrovič (generálmajor)
30.06.1941-24.07.1941 Ivanov, Fjodor Sergejevič (generálporučík)
24.07.1941-06.08.1941 Ljubovcev, Ilja Michajlovič (generálmajor)
06.08.1941-01.09.1941 Pšennikov, Pjotr Stěpanovič (generálporučík)
01.09.1941-24.09.1941 Ščerbakov, Vladimir Ivanovič (generálmajor)
24.09.1941-28.11.1941 Ševaldin, Trofim Ivanovič (generálporučík)
28.11.1941-28.01.1942 Bondarev, Andrej Leonťjevič (generálmajor)
28.01.1942-22.04.1942 Suchomlin, Alexandr Vasiljevič (generálmajor)
22.04.1942-10.11.1942 Starikov, Filipp Nikanorovič (generálmajor)
10.11.1942-09.07.1945 Starikov, Filipp Nikanorovič (generálporučík)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
14.09.1939-DD.07.1940 1. střelecký sbor
14.09.1939-08.06.1942 Vzdušné síly 8. armády
16.01.1940-13.03.1940 14. střelecký sbor
15.03.1940-DD.MM.1940 168. střelecká divize
11.03.1941-DD.MM.1941 12. mechanizovaný sbor
01.07.1941-10.07.1941 3. mechanizovaný sbor
07.07.1941-20.07.1941 10. mechanizovaný sbor
06.11.1941-13.11.1941 107. samostatný tankový prapor
06.11.1941-DD.12.1941 265. střelecká divize
13.11.1941-06.12.1941 107. samostatný tankový pluk
DD.11.1941-DD.12.1941 168. střelecká divize
01.12.1941-01.02.1942 86. střelecká divize
06.12.1941-DD.12.1941 107. samostatný tankový prapor
DD.01.1942-01.12.1943 265. střelecká divize
26.03.1942-DD.12.1942 107. samostatný tankový prapor
08.06.1942-29.11.1942 121. samostatná spojovací letka - 1. formování
12.07.1942-25.12.1942 633. smíšený letecký pluk
DD.08.1942-DD.09.1942 6. gardový střelecký sbor
01.11.1942-01.12.1942 372. střelecká divize
01.01.1943-01.01.1944 18. střelecká divize
01.03.1943-01.12.1943 372. střelecká divize
12.03.1943-DD.MM.1945 555. samostatná armádní spojovací letka
16.03.1943-DD.10.1943 107. samostatný tankový prapor
01.08.1943-01.09.1943 165. střelecká divize
01.02.1944-28.02.1944 7. střelecký sbor
09.02.1944-DD.03.1944 115. střelecký sbor
DD.04.1944-DD.07.1944 117. střelecký sbor
DD.06.1944-DD.MM.1945 1. ženijně-zákopnická brigáda
DD.10.1944-DD.02.1945 30. gardový střelecký sbor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič a kol.: Krasnaja Armija v ijuně 1941 goda. Novosibirsk, Sibirskij chronograf 2003.
Komandarmy. Vělikaja Otěčestvěnnaja. Moskva, Kučkovo pole 2005.
Komandnyj i načalstvujuščij sostav Krasnoj Armii v 1940-1941 gg. Struktura i kadry centralnogo apparata NKO SSSR, vojennych okrugov i obščevojskovych armij. Dokuměnty i matěrialy. Moskva, Letnij sad 2005.
Melťuchov, Michail Ivanovič: Upuščennyj šanc Stalina. Moskva, Věče 2000.
URL : https://www.valka.cz/8-armada-1939-1945-t22670#515991Verze : 2
MOD