Main Menu
User Menu

Jefferson, Thomas

     
Příjmení:
Surname:
Jefferson
Jméno:
Given Name:
Thomas
Jméno v originále:
Original Name:
Thomas Jefferson
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
?
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
?
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
?
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
13.04.1743 Shadwell, Colony of Virginia /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
04.07.1826 Charlottesville
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
3. prezident USA
2. viceprezident USA
1. ministr zahraničí USA
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Jefferson
URL : https://www.valka.cz/Jefferson-Thomas-t22499#580391Verze : 0
MOD
Thomas Jefferson, politik, diplomat a státník - 3. prezident USA


(1743-1826)
Jefferson se narodil 13. dubna 1743 v Shadwellu ve Virginii v rodině plantážníků. Jeho otec pěstoval tabák a byl zeměměřičem, matka pocházela z vážené virginské rodiny. Mladý Jefferson studoval klasické jazyky a filosofii na univerzitě, poté se věnoval studiu práv a v roce 1767 si otevřel advokátní kancelář. V té době se také stal členem virginského parlamentu. V roce 1772 se oženil s vdovou.


V roce 1774 poprvé vystoupil politicky proti právu Jiřího III., anglického krále, vybírat v amerických koloniích daně. Prohlašoval, že v každé zemi má svrchovanou autoritu pouze lid a jeho zvolení zástupci. Jako delegát Druhého kontinentálního kongresu roku 1776 zformuloval Prohlášení nezávislosti.


V letech 1779-81 zastával úřad guvernéra ve Virginii, kterou však v nedokázal ubránit před britskou okupací, což mu bylo často vytýkáno. Nicméně po vyhlášení nezávislosti se stal vyslancem mladé republiky ve Francii, kde působil v letech před vypuknutím revoluce -1785-89. Od roku 1790 byl ministrem zahraničí v kabinetu George Washingtona a později za prezidentství Johna Adamse se stal viceprezidentem.


Jefferson v roce 1791 zformoval politické hnutí, které bylo v opozici k federalistům George Washingtona. Toto hnutí se později vyprofilovalo v Demokratickou stranu. Jeho popularita ho ve volbách ho v roce 1801 přivedla až do Bílého domu a stal se 3. prezidentem Spojených států. Jeho první volební období je charakterizováno hospodářským rozmachem, provázeným státní podporou zemědělství a obchodu, omezením výdajů na armádu a demilitarizací státních institucí.


V zahraničně-ploitické oblasti bylo nejvýznamějším počinem jeho vlády odkoupení Louisiany od Napoleona v roce 1803. Jefferson měl původně zájem získat pouze přístav New Orleans a nabídl za něj Francii sedm a půl milionu dolarů, případně dest milionů i s Floridou, ale francouzský ministr zahraničí ho zaskočil, když mu za jedenáct a čtvrt milionu nabídl celou Louisianu - území od Skalistých hor až k řece Mississippi. Napoleon potřeboval nutně peníze na svá evropská tažení a tak došlo k dohodě. Na nově získaném území vzniklo 13 nových států a USA se z dvojnásobnou rozlohou zařadily mezi přední světové mocnosti. Jefferson poté zorganizoval výpravu Lewise a Clarka k pobřeží Pacifiku, čímž se započala kolonizace Západu.


Do evropské války se Jefferson snažil nezasahovat, přesto ale jako první americký prezident vedl válku momo území Spojených států. V květnu 1801 vyhlásil válku Spojeným státům paša z Tripolisu, aby je donutil platit tribut z obchodu ve Středomoří. Jefferson bez souhlasu Kongresu vyslal americkou válečnou flotilu k břehů severní Afriky, kde vedl několik let válku s berberskými piráty. V roce 1805 se zavázal zaplatit pašovi jednorázový tribut 600 tisíc dolarů a válku tak ukončit.


V roce 1807 pak vyhlásil nepopulární embargo na vstup evropských lodí do amerických přístavů, aby zabránil narušování neutrality své země. To vyvolalo veliké pobouření a Jefferson musel embargo odvolat. Byl to jeden z důvodů, proč se rozhodl, že nebude potřetí kandidovat a podpořil v roce 1808 kandidaturu svého přítele republikána Jamese Madisona.


Madison se vrátil do Virginie, kde roku 1819 založil univerzitu v Charlottesville. O pět let později, 4. července 1826 ve věku 83 let zemřel na svém sídle v Monticellu.
URL : https://www.valka.cz/Jefferson-Thomas-t22499#85108Verze : 1