Main Menu
User Menu

Washingtonský department [1861-1861]

Department of Washington

     
Název:
Name:
Washingtonský department
Originální název:
Original Name:
Department of Washington
Datum vzniku:
Raised/Formed:
09.04.1861
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
17.08.1861
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
09.04.1861-25.07.1861 Ministerstvo války
25.07.1861-17.08.1861 Potomacká vojenská divize
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
09.04.1861-19.04.1861 Smith, Charles Ferguson (Lieutenant Colonel)
19.04.1861-27.04.1861 Patterson, Robert ( )
27.04.1861-17.08.1861 Mansfield, Joseph King Fenno (Colonel)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.valka.cz/Washingtonsky-department-1861-1861-t220987#616963Verze : 1
MOD