Main Menu
User Menu

Děnikin, Anton Ivanovič

Denikin, Anton Ivanovich

Denikin, Anton Ivanovič

Антон Иванович Деникин

General-lejtenant Anton Ivanovič Děnikin(1872 - 1947)Narodil se 16. prosince 1872 v Szpetal-Dolnym u Varšavy v rodině rolníka. Roku 1892 absolvoval Kyjevské vojenské učiliště a v roce 1899 Akademii Generálního štábu. Zúčastnil se jako důstojník rusko-japonské války. Za první světové války byl velitelem divize na Jihozápadním frontu. V roce 1916 dosáhl hodnosti general-lejtenanta.


Po únorové revoluci 1917 byl Prozatímní vládou jmenován velitelem Západního frontu. Téhož roku v říjnu byl uvězněn za účast na "kornilovštině". V prosinci 1917 z vězení uprchnul a odešel na jih, k Donu, kde začal organizovat protibolševickou Dobrovolnickou armádu. Po smrti prvního velitele, generála Kornilova, převzal její velení. Navázal kontakt s představiteli západních vlád, aby vyjednal podporu pro vedení ozbrojeného boje proti sovětské vládě. Přestože k oficiálním rozhovorům nakonec nedošlo, dostala jeho armáda od Velké Británie a Francie množství zbraní a munice. Uznal za vrchního velitele "bílých" armád admirála Kolčaka a stal se jeho zástupcem v jižním Rusku.


V červenci 1919 zahájil v čele "bílé" armády rozsáhlou ofenzívu směrem na Moskvu, která byla Rudou armádou zastavena až u Tuly. Na území obsazeném bělogvardějci probíhaly rozsáhlé pogromy proti Židům a stoupencům bolševické vlády, tzv. bílý teror. V říjnu utrpěla Děnikinova armáda rozhodující porážku a ustoupila na Krym, kde se později do jejího čela postavil generál Wrangel. Sám generál Děnikin, který se počátkem roku 1920 vzdal velení, uprchl přes Turecko do Francie.


Po skončení občanské války odcestoval do USA, kde žil ve městě Ann Harbor ve státě Michigan až do své smrti 8. srpna 1947. Napsal zde paměti, vydané v roce 1925, které jsou významným zdrojem informací o letech revoluce a občanské válku v Rusku.

zdroje:
www.pravda.ru
ru.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Denikin-Anton-Ivanovic-t22088#97938Verze : 0