Main Menu
User Menu

Jihokansaský okruh [1864-1865]

District of South Kansas

     
Název:
Name:
Jihokansaský okruh
Originální název:
Original Name:
District of South Kansas
Datum vzniku:
Raised/Formed:
28.02.1864
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
03.06.1865
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
28.02.1864-30.01.1865 Kansaský department
30.01.1865-22.04.1865 Missourský department
22.04.1865-03.06.1865 Arkansaský department
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
28.02.1864-01.09.1864 McKean, Thomas Jefferson ( )
01.09.1864-10.10.1864 Sykes, George ( )
10.10.1864-31.10.1864 Blunt, James Gillpatrick ( )
31.10.1864-22.11.1864 Davies, Thomas Alfred ( )
22.11.1864-03.06.1865 Blunt, James Gillpatrick ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.valka.cz/Jihokansasky-okruh-1864-1865-t220727#616309Verze : 1
MOD