Main Menu
User Menu

Potomacký department [1861-1865]

Department of the Potomac

     
Název:
Name:
Potomacký department
Originální název:
Original Name:
Department of the Potomac
Datum vzniku:
Raised/Formed:
17.08.1861
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
27.06.1865
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
17.08.1861-19.04.1865 Ministerstvo války
19.04.1865-27.06.1865 Jameská vojenská divize
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
17.08.1861-05.11.1862 McClellan, George Brinton. ( )
05.11.1862-25.01.1863 Burnside, Ambrose Everett ( )
25.01.1863-27.06.1863 Hooker, Joseph ( )
27.06.1863-30.12.1864 Meade, George Gordon ( )
30.12.1864-11.01.1865 Parke, John Grubb ( )
11.01.1865-27.06.1865 Meade, George Gordon ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.valka.cz/Potomacky-department-1861-1865-t220702#616272Verze : 1
MOD